26 osób aresztowanych w sprawie śmierci migrantów w brytyjskiej ciężarówce

Ciężarówki (Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash)

Ciężarówki (Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash)

Policja w Belgii i Francji aresztowała w sumie 26 osób w związku z ubiegłoroczną głośną tragedią do jakiej doszło podczas próby przemytu 39 wietnamskich imigrantów z Belgii do Wielkiej Brytanii.

 

Do skoordynowanych zatrzymań doszło we wczesnych godzinach porannych w Belgii i Francji w ostatni wtorek (26 maja). Była to część dwóch osobnych dochodzeń prowadzonych przez belgijskich i francuskich śledczych.

Mają one związek z odkryciem w październiku ubiegłego roku w ciężarówce-chłodni w parku przemysłowym Waterglade Industrial Park w hrabstwie Essex, ok. 30 km na wschód od Londynu.

W pace pojazdu znaleziono wówczas ciała 39 osób, jak się okazało nielegalnych imigrantów z Wietnamu. Kontener przypłynął tej samej nocy do angielskiego portu Purfleet z belgijskiego Zeebrugge. Kierowca ciężarówki – 25-letni Maurice Robinson – odebrał kontener z portu, a wcześniej przyjechał z Irlandii Północnej.

W ciężarówce odkryto jednak zwłoki 31 mężczyzn i 8 kobiet w wieku od od 15 do 44 lat. 10 osób była niepełnoletnia. Początkowo podejrzewano, że to obywatele Chin, ale śledztwo wykazało, że byli to Wietnamczycy. Udało się ich zidentyfikować dzięki analizie próbek DNA przesłanych do Wietnamu.

Aresztowania w Wielkiej Brytanii i Wietnamie

Do tej pory w sprawie aresztowano jeszcze 4 osoby z Irlandii Północnej, które były zamieszane w transport imigrantów na terenie Wielkiej Brytanii oraz 11 osób w Wietnamie. Teraz doszło do dodatkowych aresztowań w Belgii i Francji.

Kierowca ciężarówki w jeszcze w listopadzie przyznał się już do udziału w spisku mającym na celu przemyt ludzi oraz do przywłaszczenia sobie cudzego mienia, ale odrzucił wówczas zarzut 39 zabójstw. Ostatecznie jednak przyjął te zarzuty miesiąc temu.

Śledczy ustalili bowiem, że 39 Wietnamczyków, którzy wszyscy pochodzili z bardzo biednych wsi w swojej ojczyźnie, zmarło z powodu braku tlenu oraz wysokiej temperatury panującej w szczelnie zamkniętej i wyłączonej chłodni.

Przemytnicy mieli mieć świadomość, że narażają nielegalnych pasażerów na śmiertelne niebezpieczeństwo oraz nie reagować, gdy wzywali oni pomocy. Zamiast tego zbiegli z miejsca zdarzenia.

Kolejne zatrzymania w Belgii i Francji

Teraz aresztowano po 13 osób w Belgii i Francji. Są one podejrzane o udział w siatce przestępczej zajmującej się transportem i kwaterowaniem nielegalnych imigrantów oraz wysyłaniem ich do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Gang specjalizował się w przemycaniu obywateli państw Azji Południowo-wschodniej. Wszystkie osoby aresztowane we Francji maja obywatelstwo francuskie, natomiast wśród aresztowanych w Belgii jedenaścioro ma obywatelstwo belgijskie a dwie marokańskie. W Belgii zatrzymań dokonano pod zarzutem przemytu ludzi oraz udziały w zorganizowanej grupie przestępczej.

W obu przypadkach podejrzani są zagrożeni karą do 15 lat więzienia oraz do 150 tys. euro grzywny.