Migracje: coraz gorzej na Morzu Śródziemnym

Migranci na morzu

Pogarsza się sytuacja migracyjna na Morzu Śródziemnym: szacuje się, że od czwartku 4 maja w trakcie przeprawy zginęło 200 osób. Przemytnicy ludzi starają się przewozić coraz więcej ludzi na coraz gorszych łodziach

 

W ciągu ostatnich cztery dni, od czwartku 3 maja do niedzieli 7 maja, odnotowano zwiększoną liczbę migrantów próbujących przedostać się z Libii przez Morze Śródziemne do Europy. Libijska i włoska straż przybrzeżna poinformowały, że uratowanych z wody zostało 7,5 tys. osób.

Setki ofiar

Nie wszystkim jednak udało się przeżyć przeprawę. Zeznania innych migrantów pozwalają szacować, że ponad 200 osób zginęło w trakcie podróży. Nie jest to jednak pewna liczba – na brzeg wyrzuconych zostało bowiem tylko kilka ciał, w tym jednego noworodka.

Uratowani w sobotę uchodźcy powiedzieli funkcjonariuszom włoskiej straży przybrzeżnej, że widzieli łódź opuszczającą Libię ze 120 osobami na pokładzie. Jednak przedstawiciele ONZ, po rozmowach z migrantami, uważają, że na łodzi było 80 osób.

Ponadto, w trakcie weekendu libijska straż przybrzeżna podjęła z wody kilkoro migrantów, którzy twierdzą, że byli na innej łodzi ze 170 osobami, co zostało potwierdzone przez humanitarne NGO International Medical Corps. Samej łodzi nie udało się jednak znaleźć i podejrzewane jest jej zatonięcie.

„W niedzielę uratowaliśmy siedmioro nielegalnych migrantów: sześciu mężczyzn i kobietę. Powiedzieli nam, że na [ich] łodzi było 170 osób, a ona sama zatonęła z powodu przeciążenia” – powiedział Omar Koko, dowodzący strażą przybrzeżną w Az-Zawija. Na zachód od Az-Zawiji morze wyrzuciło na brzeg 11 ciał.

Zgodnie z danymi do ONZ w tym roku (nie licząc ostatniego weekendu) zginęło już 1,3 tys. osób, które usiłowały przekroczyć Morze Śródziemne. Udało się to natomiast prawie 45 tys. osób, czyli ginie 1 na 35 osób.

Pogarszająca się sytuacja

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi uważa jednak, że sytuacja może się pogorszyć. Wczoraj (7 maja) ostrzegał przed zmieniającymi się warunkami przeprawy przez Morze Śródziemne i rosnącym ryzykiem dla uchodźców i migrantów.

„Rosnąca średnia liczba pasażerów na łodziach wykorzystywanych przez przemytników wzrosła ze 100 do 150, co stanowi główną przyczynę katastrof. Ich ryzyko rośnie także przez to, że pogarsza się jakość tych łodzi, a także to, że coraz częściej są to łodzie gumowe, a nie drewniane” – podkreślił Grandi. Zaapelował też o poprawę wysiłków na rzecz zlikwidowania przyczyn migracji i uchodźstwa.

Ogólna liczba osób przekraczających w tym roku Morze Śródziemne spadła i wyniosła 30,5 tys. w I kwartale br. w porównaniu do 171,1 tys. w I kwartale 2016 r. Jednak spadek jest głównie wynikiem zamknięcia szlaku przez Grecję – liczba migrantów przybywających do Włoch rośnie: w I kwartale br. było to 24,3 tys. osób, a w tym samym okresie roku ubiegłego było to 18,8 tys.

>> Czytaj więcej o rosnącej liczbie migrantów