Domy modułowe – polska pomoc dla Grecji i Syrii

Domy modułowe jako pomoc Polski dla Grecji i Syrii, fot. Krystian Maj [KPRM]

Domy modułowe jako pomoc Polski dla Grecji i Syrii, fot. Krystian Maj [KPRM]

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił szefa rządu Grecji Kyriakosa Mitsotakisa w rozmowie telefonicznej o polskim wsparciu i solidarności w trudnej sytuacji wywołanej pożarem ośrodka dla imigrantów na wyspie Lesbos.

 

W zeszłym tygodniu seria pożarów doszczętnie zniszczyła ośrodek recepcyjny dla imigrantów na greckiej wyspie. W momencie wybuchu ognia przebywało w nim ponad 12 tys. osób.  W związku z tym z Polski zostanie tam w najbliższych dniach wysłanych 156 domów modułowych dla poszkodowanych, którzy koczuj obecnie pod gołym niebem.

Szymański: Polska “ma wizję” unijnej polityki migracyjnej

Dzień wcześniej, informując o przygotowanych do wysyłki domach modułowych dla imigrantów w Grecji, minister ds. UE Konrad Szymański przekonywał, że Polska nie odżegnuje się od odpowiedzialności w związku z kryzysem migracyjnym w Europie. „Polska poczuwa się do europejskiej solidarności i ma wizję, jak Europa powinna reagować na kryzys migracyjny” – oświadczył w czasie wtorkowej (15 września) konferencji prasowej.

Minister ds. europejskich występował tam wspólnie z wiceszefami MSZ i  MSWiA – Pawłem Jabłońskim i Bartoszem Grodeckim oraz prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciechem Wilkiem, który poinformował, że poza 156 domami przeznaczonymi dla uchodźców w Grecji, 500 innych o łącznej wartości 5,7 mln zł, trafi w najbliższych tygodniach do północnej Syrii.

Podkreślił przy tym, że domy modułowe mogą być nie tylko stabilną ochroną dla syryjskich rodzin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na pograniczu syryjsko-tureckim, ale stanowić również namiastkę normalności dla uchodźców.

“Myślę, że to bardzo ważny gest solidarności, pomocy dedykowanej, bardzo dobrze wpisujący się w realizowaną przez polski rząd politykę pomocową” – ocenił Bartosz Grodecki na wspólnej konferencji prasowej.

Wiceszef MSZ  nie unieważnia innych kryzysów, ale je uwypukla

“Pandemia nie tylko nie unieważnia innych kryzysów, z którymi zmaga się świat, ale sprawia, że stają się one bardziej widoczne” – podkreślił Jabłoński. “W połączeniu z pogarszającą się sytuacją humanitarną w krajach takich jak Jemen, Syria czy Liban stanowi bezprecedensową próbę dla społeczności międzynarodowej” – ocenił. Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę, że Polska udziela pomocy przede wszystkim tam, gdzie może trafić ona bezpośrednio do potrzebujących.

„Coraz większa zdolność Polski do niesienia pomocy humanitarnej”

„Polska buduje coraz większą zdolność do niesienia pomocy humanitarnej i rozwojowej tam na miejscu, w najbardziej dramatycznych obszarach tego kryzysu” – zapewniał we wtorek Szymański. Podkreślił też, że polskie władze „budują europejską jedność wokół tych instrumentów działań, które są skuteczne i które przynoszą realną pomoc”. W ocenie ministra ds. europejskich jednym z takich instrumentów jest właśnie inicjatywa dotycząca przekazywania domów modułowych realizowana wspólnie przez MSZ, MSWiA oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.