Merkel: Przyszłość Europy zależy od zażegnania kryzysu migracyjnego

Angela Merkel, źródło Flickr

Angela Merkel, źródło Flickr/EU2017EE - Estonian Presidency

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała wczoraj (4 lipca) do współdziałania w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego. W swoim pierwszym wystąpieniu w Bundestagu po zawarciu porozumienia z CSU ws. polityki azylowej podkreśliła, że od rozwiązania kwestii migracji zależy przyszłość nie tylko Niemiec, ale całej Europy.

 

Tymczasem premier Węgier Viktor Orbán i kanclerz Austrii Sebastian Kurz uzgodnili tego samego dnia, że bez zgody Wiednia Budapeszt nie zawrze porozumienia z Berlinem ws. migrantów. Natomiast gotowość do współpracy z Niemcami w dziedzinie polityki migracyjnej wyraził już dzień wcześniej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Merkel: Kryzys migracyjny wymaga globalnych rozwiązań

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w środę, że w zwalczaniu nielegalnej migracji konieczna jest skuteczna ochrona zewnętrznych granic UE i współpraca z państwami afrykańskimi. “Migracja to problem światowy, który wymaga globalnych rozwiązań” – oświadczyła w Bundestagu. Wezwała również parlamentarzystów do „współpracy dla lepszego świata” podkreślając, że poszukujący azylu „nie mogą sami decydować” o tym, czy ich wnioski zostaną zaakceptowane.

Szefowa niemieckiego rządu zapewniła też, że wspólnie z szefem MSW Horstem Seehoferem – z którym w poniedziałek po wielu tygodniach sporu zawarła porozumienie ws. polityki migracyjnej – będzie prowadziła rozmowy z państwami UE, żeby doprowadzić do zawarcia z nimi umów w tej kwestii.

Niemcy: Koalicja utrzymana. Jest kompromis ws. migracji

Do późnych godzin wieczornych trwała wczoraj intensywna rozmowa pomiędzy liderami dwóch niemieckich partii chadeckich – CDU i CSU. Stawką było utrzymanie łączącego dwa ugrupowania od kilkudziesięciu lat sojuszu, a jednocześnie obecnego rządu.
 
Kierująca CDU kanclerz Angela Merkel doszła do porozumienia z …

Niemiecka kanclerz ponownie wyraziła zadowolenie z porozumienia osiągniętego na zeszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli i pozytywnie oceniła dotychczasowe osiągnięcia w kwestii migracji.

Jest porozumienie ws. migracji na szczycie UE. 9 godzin nocnych rozmów

Po tym, jak Włochy zgłosiły weto wobec konkluzji z całego spotkania Rady Europejskiej, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej stanęli w obliczu politycznego klinczu. Ostatecznie, nad ranem nadeszła informacja o tym, że udało się osiągnąć kompromis. Nie będzie obowiązkowych relokacji. Powstaną …

Zawarte w poniedziałek wieczorem porozumienie między CDU a CSU uchroniło niemiecki rząd przed upadkiem i – przynajmniej tymczasowo – złagodziło spór ws. migracji. Przewiduje ono m.in. tworzenie centrów tranzytowych dla migrantów, odsyłanie poszukujących azylu na granicy austriacko-niemieckiej, o ile są już zarejestrowani w innym państwie UE, a także umowę Berlina z Wiedniem w kwestii polityki migracyjnej.

Zgodnie z kompromisem migranci zarejestrowani w innych państwach Unii będą zatrzymywani w przygranicznych centrach tranzytowych, gdzie negocjowany będzie ich powrót do państw frontowych Unii, czyli pierwszych, do których trafili. W ten sposób niemieckie władze zamierzają powstrzymać tak zwaną migrację wtórną, czyli swobodne przemieszczenie się migrantów wewnątrz Wspólnoty.

Węgry nie zawrą porozumienia z Niemcami bez zgody Austrii

Premier Viktor Orbán i kanclerz Austrii Sebastian Kurz uzgodnili wczoraj przez telefon, że Węgry nie zawrą żadnej dwustronnej umowy z Niemcami ws. migracji, o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia między Niemcami i Austrią – podała w środę agencja MTI.

Austria rozważa zamknięcie swojej południowej granicy

To oficjalna reakcja na uzgodniony przez niemieckie CDU i CSU plan odsyłania osób, które złożyły wniosek o azyl w innym państwie członkowskim lub takich, które dokumentów nie mają. Najwięcej tego typu uchodźców i migrantów dociera do Niemiec właśnie przez granicę …

Kancelaria premiera Węgier poinformowała, że Orbán powiadomi o tym kanclerz Niemiec Angelę Merkel w czasie dzisiejszego spotkania w Berlinie. Według Reutersa, w rozmowie z „Bildem” węgierski premier zasygnalizował jednak swoją gotowość do zawarcia „dwustronnej umowy” z Merkel.

Węgry oczekują od Austrii nowej polityki migracyjnej

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oświadczył we wtorek, że Węgry oczekują od austriackiej prezydencji w UE zupełnie nowej polityki, odwrotnej od dotychczasowej polityki migracyjnej Brukseli. Zapewnił też, że Węgry udzielą w tym Austrii wszelkiej pomocy.

Szijjarto jest zdania, że kryzysu migracyjnego nie uda się zażegnać, dopóki UE nie będzie zdolna do ochrony swoich granic zewnętrznych, a ośrodki przyjmowania migrantów będą rozlokowane na terytorium państw członkowskich Unii.

W sobotę media podały, że Merkel wysłała list do swoich partnerów koalicyjnych, w którym poinformowała, że 14 państw unijnych, w tym Węgry i Polska, zaoferowało przyjęcie z Niemiec osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim. Przedstawiciele władz Węgier i Polski zdementowali te doniesienia.

Unijne (nie)porozumienie ws. uchodźców

Angela Merkel poinformowała, że 14 państw UE, w tym Polska, Czechy i Węgry, zgodziły się przyjąć ubiegających się o azyl w Niemczech. Kraje te zaprzeczyły, a szef niemieckiego MSW i koalicyjnej partii CSU Horst Seehofer postanowił zrezygnować z obu funkcji.

Szef polskiej dyplomacji: Jesteśmy gotowi do współpracy z Niemcami

Dzień wcześniej gotowość do współpracy z Niemcami w dziedzinie polityki migracyjnej wyraził szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. “Mamy granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i musimy chronić granice, dlatego jeśli przez Polskę do Niemiec przedostaną się migranci, jesteśmy gotowi do współpracy z Niemcami w ramach istniejącego prawa” – oświadczył we wtorek. Odpowiedział w ten sposób na pytanie zadane mu podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Belgii i jednocześnie szefem MSZ Didierem Reyndersem.

Ustalenia ostatniego szczytu UE w Brukseli polski minister spraw zagranicznych uznał za “zadowalające dla Polski”. Czaputowicz przyznał też, że państwa UE mają prawo zawierać między sobą porozumienia. Szef MSZ podkreślił, że Polska jest krajem frontowym i ma długą granicę zewnętrzną UE. “Jeżeli osoby przez terytorium Polski przedostaną się do Niemiec, mamy prawo – obowiązek wręcz i chcemy to prawo wykonywać – przyjąć te osoby z powrotem, dokonać dalszej readmisji”, powiedział Czaputowicz.

“W tym sensie, w ramach istniejącego prawa, jesteśmy gotowi współpracować z Niemcami w celu pomocy wyjścia z tego trudnego problemu, przed jakim stoją Niemcy i tego trudnego problemu politycznego” – zadeklarował szef polskiej dyplomacji.