Maroko-Portugalia: Nowy szlak migracyjny do Europy?

Migranci na morzu, źródło: Coast Guard News/Royal Netherlands Navy (CC BY-NC-ND 2.0)

Czy powstał właśnie nowy nielegalny szlak migracyjny z Afryki Północnej do Europy? Pierwsza niewielka łódź dotarła właśnie z Maroko do Portugalii. Dotąd migranci płynęli głównie do Grecji, Hiszpanii i Włoch.

 

O nowym szlaku migracyjnym pierwsza poinformowała agencja Associated Press, powołując się na swoje źródła w portugalskim wojsku. Łódź przybiła do brzegu w środę (11 grudnia), ale władze Portugalii nie nagłaśniały tego faktu, aby nie promować nowej morskiej drogi, którą mogliby wykorzystać nielegalni imigranci.

Niewielka łódź, ale z dodatkowym wyposażeniem

Na pokładzie łodzi, która dotarła do miejscowości Monte Gardo niedaleko Algarve, które leży nieopodal granicy z Hiszpanią, było 6 mężczyzn w wieku od 16 do 26 lat. Wszyscy pochodzili z krajów Afryki Subsaharyjskiej, ale nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, więc nie można było potwierdzić ich obywatelstwa. Po dotarciu do Portugalii wszyscy złożyli w wnioski o przyznanie im azylu.

Portugalskim służbom powiedzieli też, że na morzu spędzili 5 dni i przepłynęli ponad 700 kilometrów. Wyruszyli z terenu Maroko. Wykorzystali drewnianą łódź, która była w bardzo złym stanie technicznym, ale wcześniej nieco ją do dalekiej podróży przystosowano. Wzmocniono burty, zainstalowano nawigację satelitarną oraz dwa silniki zaburtowe.

Złożone przez mężczyzn wnioski azylowe będą teraz rozpatrywane i do tego czasu będą oni mogli pozostać w Portugalii. Jeśli ich wnioski zostaną odrzucone, będzie im przysługiwać prawo do odwołania, a potem także do zaskarżenia ewentualnej odmowy do sądu.

Będzie propozycja nowego paktu migracyjnego

Unijni komisarze odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne oraz migracje zapowiedzieli rozpoczęcie jeszcze w tym tygodniu konsultacji ws. nowego paktu migracyjnego. Tymczasem pojawiła się niemiecka propozycja nowego systemu azylowego.

 

O reformie unijnej polityki migracyjnej i azylowej rozmawiali w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych. W …

Nowa fala migracji do Portugalii?

Nie wiadomo jeszcze czy eskapada 6 Afrykanów to początek nowego morskiego szlaku migracyjnego z Afryki Północnej do Europy. Kolejne tygodnie pokażą czy ich śladem popłyną następne osoby. Dotąd najczęściej łodzie z afrykańskimi migrantami i uchodźcami wypływały z Libii (gdzie trwa wojna domowa i wybrzeże jest słabo pilnowane) lub Tunezji (skąd najbliżej jest do włoskich wysp na Morzu Śródziemnym).

W ostatnim czasie jednak włoskie czy maltańskie wody terytorialne były dla takich łodzi i ich pasażerów bardzo niebezpieczne. Włochy i Malta także długo nie zgadzały się na przyjmowanie migrantów, których uratowano na morzu. Dlatego zaczęli oni płynąć w kierunku Hiszpanii. Teraz do dołączyła do tego kraju jeszcze Portugalia.

Według danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCER) w tym roku (licząc do 9 grudnia włącznie) do Europy dotarło nielegalnie drogą morską 95 870 osób. Najwięcej przez Morze Egejskie do Grecji – ponad 69 tys. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania, gdzie dopłynęło ponad 30,5 tys. osób, a na trzecim Włochy, gdzie dotarło ponad 11 tys. Na Maltę trafiło zaś ponad 3,3 tys. osób. Podczas próby nielegalnej przeprawy zginęło zaś ponad 1,2 tys. ludzi.

Grecy proszą o pomoc dla nieletnich uchodźców

Grecki minister ds. migracji Michalis Chrisochoidis wysłał list do swoich odpowiedników w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Prosi w nim o pomoc w udzieleniu wsparcia małoletnim uchodźcom przebywającym bez opieki na wyspach greckich. Otrzymał tylko jedną odpowiedź.
 

Wczoraj (6 listopada) podczas obrad …