Malta przyjmie dwa statki z migrantami

Łódź pełna migrantów

Uchodźcy i migranci na morzu, źródło Wikipedia, fot. Ggia

Dwa należące do organizacji pozarządowych statki z wyłowionymi z Morza Śródziemnego migrantami przez kilkanaście dni szukały portu, do którego mogłyby zawinąć. Ostatecznie premier Malty zgodził się je wpuścić, ale dopiero gdy 8 innych państw członkowskich UE przyjmie część ich pasażerów.

 

Oba statki należą do niemieckich organizacji humanitarnych – Sea Watch oraz Sea Eye. Pierwszy z nich 22 grudnia podjął z Morza Śródziemnego 32 migrantów próbujących przedostać się z Afryki do Europy. Drugi tydzień później wyłowił 17.

Apele KE i papieża

Problem pojawił się, gdy obie jednostki usiłowały zawinąć do któregoś z europejskich śródziemnomorskich portów. Wpuszczenia statków odmówiły bowiem m.in. Włochy, Grecja czy Malta. Statki krążyły wokół maltańskiego wybrzeża i ostatecznie ten właśnie kraj zgodził się przyjąć migrantów.

Przesiedli się oni jeszcze na morzu na statek maltańskiej marynarki wojennej. Statkom organizacji pozarządowych nakazano natomiast jak najszybciej opuścić wody terytorialne Malty.

Wszystko trwało tak długo, ponieważ La Valetta prowadziła negocjacje z innymi unijnymi stolicami na temat przyjęcia pasażerów dwóch statków. W tym czasie zachęcała do tego nie tylko Komisja Europejska, ale także papież Franciszek. Maltański premier Joseph Muscat wczoraj poinformował, że 8 krajów zobowiązało się wesprzeć Maltę i przyjąć do siebie część migrantów.

Utonęło tysiące migrantów, a przed uratowanymi Europa zamyka porty

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w zeszłym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 2 262 migrantów. Tymczasem prawie 50 uratowanych osób czeka na dwóch ratunkowych statkach aż któreś z europejskich państw pozwoli przybić im do swojego portu.

Migranci trafią m.in. do Niemiec, Francji i Rumunii

Muscat nie podał do jakich krajów trafi 49 migrantów. Wiadomo jednak, że swoją pomoc zaoferowały Malcie m.in. Niemcy, Holandia, Francja, Portugalia, Włochy, Irlandia, Luksemburg i Rumunia.

Według danych biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w ubiegłym roku z Afryki Północnej do Europy dostało się nielegalnie drogą morską ponad 117 tys. osób. Podczas próby przeprawy przez Morze Śródziemne utonęły zaś 2262 osoby.

Zatrzymania podejrzanych o przemyt ludzi do Wielkiej Brytanii

Brytyjska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi przez kanał La Manche. W ostatnich tygodniach liczba migrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii drogą morską znacząco wzrosła.
 
Zatrzymani to 33-letni obywatel Iranu oraz 24-letni Brytyjczyk. Do ich zatrzymań doszło …