Malta porozumiała się z Włochami i przyjęła statek z migrantami

Statek "Lifeline", źródło: www.mission-lifeline.de

Statek "Lifeline", źródło: www.mission-lifeline.de

Pięć dni błąkał się po Morzu Śródziemnym należący do niemieckiej organizacji humanitarnej okręt „Lifeline”, na pokładzie którego znajdowało się 239 podjętych z morza migrantów, a wśród nich także kobiety i dzieci. Wpuszczenia statku odmówiły Włochy, ale Rzym poinformował w końcu, że przekonał do przyjęcia jednostki do portu Maltę.

 

Pasażerowie statku „Lifeline” zostali wyłowieni w okolicy libijskich wód terytorialnych. To w większości obywatele państw afrykańskich. Włoski rząd w tym miesiącu ogłosił jednak, że nie będzie już wpuszczał tego typu jednostek należących do organizacji pozarządowych. Rzym sprzeciwia się bowiem dostarczaniu do Europy osób, które zostały uratowane bliżej brzegów Afryki niż Europy i przekonuje, że powinny one zostać zawrócone z powrotem do Libii, skąd najczęściej wypływają przemytnicy ludzi.

Organizacje pozarządowe przekonują jednak, że nie mają innego wyjścia – libijska straż przybrzeżna często reaguje na kłopoty statków z migrantami z dużym opóźnieniem, a uratowane osoby trafiają do owianych złą sławą ośrodków, gdzie nierzadko dochodzi do znęcania się nad nimi. Ale włoskiego ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego taka argumentacja nie przekonuje i nazywa działalność europejskich NGO „usługami taxi dla nielegalnych imigrantów”.

Włochy: „Lifeline” złamał morskie przepisy

Gdy w ubiegły piątek Rzym odmówił wpuszczenia statku „Lifeline” do portów na Sycylii, niemieccy aktywiści alarmowali, że sytuacja może się skończyć kryzysem humanitarnym na pokładzie. Informowali, że przynajmniej jedna osoba znajduje się w poważnym stanie i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Ostatecznie tę jedną osobę udało się przetransportować na Maltę jeszcze w poniedziałek.

Władze Włoch przekonywały jednak, że statek niemieckiej organizacji bezprawnie posługuje się holenderską banderą i w rzeczywistości służy po prostu do przemytu ludzi do Europy. Zdaniem Rzymu należałoby raczej skonfiskować jednostkę, a jego załogę aresztować i postawić przed sądem. Włoskie władze oświadczyły też statek wyłączył swoje transpondery i wpłynął na libijskie wody bez uzgodnienia z władzami Libii, a migrantów przyjął na pokład wbrew poleceniom libijskiej straży przybrzeżnej. Jednocześnie Rzym poinformował, że wpuścił do portu w sycylijskim Pozzallo duński kontenerowiec, który miał na pokładzie 108 uratowanych z wód Morza Śródziemnego migrantów. Duńczycy przeprowadzili jednak swoją akcję ratunkową już u wybrzeży Europy.

Miniszczyt UE ws. migracji bez konkretów

W sumie przywódcy 16 państw członkowskich UE zjawili się w niedzielę (24 czerwca) w Brukseli na zwołanym przez przewodniczącego Komisji Europejskiej nieformalnym spotkaniu w Brukseli. Nie przyjęto żadnej końcowej deklaracji, ale Włochy zaproponowały innym państwom własny plan działań. Państwa Grupy …

Będzie śledztwo ws. działań „Lifeline”

„Lifeline” zatrzymał się więc w połowie drogi z Afryki do Europy i po prostu czekał na decyzję. Ostatecznie włoski premier Giuseppe Conte poinformował, że Włochy porozumiały się w kwestii statku z Maltą i jednostka może zawinąć do jednego z maltańskich portów. Conte rozmawiał o tym z premierem Malty Josephem Muscatem telefonicznie. Najbardziej przekonującym argumentem okazało się włoskie zobowiązanie do przyjęcia na swoje terytorium części z 239 pasażerów „Lifeline”. Również Francja obiecała przyjąć część migrantów. Prezydent Emmanuel Macron o tym, że jego kraj weźmie do siebie kilkadziesiąt osób poinformował podczas audiencji u papieża Franciszka. Ale nawet on skrytykował to jak działała załoga „Lifeline”. Malta zapowiedziała już śledztwo w tej sprawie.

Spór o statek „Lifeline” jest echem kłótni o inny należący do organizacji pozarządowej okręt, który płynął do Europy z osobami wyłowionymi z wody w pobliżu Libii. Włochy odmówiły bowiem dwa tygodnie temu przyjęcia statku „Aquarius”, który wyłowił z wody 629 migrantów z Afryki i Azji. Ponieważ nie chciała go przyjąć także Malta, istniała groźba, że na pokładzie może dojść do kryzysu humanitarnego. Ostatecznie zgodę na przyjęcie pasażerów „Aquariusa” wydała Hiszpania.

Unijna polityka migracyjna ma być jednym z głównych tematów zaplanowanego na czwartek i piątek szczytu UE w Brukseli.

Zawrócony przez Włochy statek z migrantami dotarł do Hiszpanii

Należący do niemieckiej organizacji humanitarnej SOS Méditerranée statek „Aquarius” zawinął wczoraj (17 czerwca) do portu w Walencji. Razem z nim do Hiszpanii dotarły dwa okręty włoskie, które pomogły dostarczyć 629 osób podjętych przez społecznych aktywistów z Morza Śródziemnego ponad tydzień …