Malta: 5 państw zawarło porozumienie migracyjne

Uratowani migranci na jednym ze statków należących do organizacji Sea Watch, źródło: Flickr/Brainbitch

Uratowani migranci na jednym ze statków należących do organizacji Sea Watch, źródło: Flickr/Brainbitch

Włochy, Malta, Francja i Niemcy zawarły porozumienie w kwestii dobrowolnego przyjmowania uchodźców i migrantów przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Piątym sygnatariuszem porozumienia jest sprawująca obecnie unijną prezydencję Finlandia. W sprawę zaangażowana jest także Komisja Europejska.

 

Obok Grecji i Hiszpanii, Włochy i Malta to państwa członkowskie UE, do których najczęściej trafiają migranci, próbujący dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne. Władze obu krajów od dłuższego czasu alarmują jednak, że nie są w stanie przyjmować większej liczby osób. Poprzedni rząd Włoch zamykał nawet porty przed wiozącymi uratowanych migrantów statkami organizacji pozarządowych. Rzym uzależniał ewentualną zgodę na wejście takich statków do portu od zgody innych państw członkowskich na przejęcie uratowanych migrantów.

Taka polityka włoskich władz wywoływała poważne spory, przede wszystkim z Niemcami, Francją i Hiszpanią. Gdy jednak we Włoszech doszło do zmiany rządu, a prawicową Ligę zastąpiła w koalicji rządzącej centrolewicowa Partia Demokratyczna, klimat w relacjach Rzymu z Berlinem czy Paryżem mocno się poprawił. Najpierw doszło do spotkania premiera Giuseppe Contego z prezydentem Emmanuelem Macronem, a następnie zorganizowano spotkanie na poziomie ministerialnym i w szerszym gronie na Malcie.

Francja i Włochy zgodnie o migracji

Odwilż na linii Paryż – Rzym. Jeszcze niedawno oba te kraje ostro spierały się w kwestiach migracyjnych, ale po zmianie rządu we Włoszech szybko się porozumiały. Francuski prezydent i włoski premier uznali wspólnie, że potrzebny jest nowy automatyczny system rozdzielania …

Wstępne porozumienie omówią teraz wszystkie państwa członkowskie

Maltańskie porozumienie ma charakter wstępny. Zostanie ono teraz przedstawione do akceptacji pozostałym państwom członkowskim. 8 października na spotkaniu w Luksemburgu omówią je unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Głównym elementem tego porozumienia jest ustanowienie automatycznego systemu relokacji uchodźców, który obejmie nie tylko osoby, które już otrzymały azyl, ale także tych, którzy dopiero się o status uchodźcy ubiegają.

System ma być obligatoryjny, ale tylko dla krajów, które do niego dobrowolnie przystąpią. Dokładna wysokość kwot relokacyjnych ma zostać ustalona dopiero wtedy, gdy wiadomo będzie, ile krajów przystąpiło do porozumienia. Relokacja miałaby następować w ciągu 4 tygodni od zejścia migrantów na ląd.

Kolejne ustalenie dotyczy dobrowolnej rotacyjności portów, do których mają wpływać statki z wyłowionymi z Morza Śródziemnego uchodźcy i migranci. Dotąd trafiali oni najczęściej do portów włoskich lub maltańskich, ponieważ tam było najbliżej. Teraz ma być stworzona lista portów, które pełnić będą nieformalne „dyżury”. W tym przypadku również lista ma powstać wtedy, gdy znana będzie ostateczna liczba państw członkowskich, które wezmą udział w nowym systemie.

Włochy: Nowy rząd wpuścił statek z uratowanymi migrantami

Statek „Ocean Viking”, który pod norweską banderą pływa dla niemieckiej organizacji humanitarnych „SOS Mediterranée” oraz „Lekarze bez Granic”, otrzymał zgodę na wejście do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Na pokładzie znajdowało się 82 uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów. Poprzedni włoski …

Będą kary dla przeciwników systemu relokacji?

Na razie wiadomo, że do systemu przystąpią wszystkie kraje reprezentowane na spotkaniu na Malcie, co potwierdziła już fińska minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo. „Od dzisiaj Włochy i Malta nie są już same w kwestii migracji. Politykę migracyjną należy prowadzić razem z innymi państwami. My zawsze mówiliśmy, że ten, kto przypływa na Maltę lub do Włoch, przybywa do Europy. Dzisiaj ta koncepcja stanowi część wspólnego europejskiego myślenia” – cieszyła się z tych deklaracja włoska minister Luciana Lamorgese. Zadowolenia nie krył także szef MSW Malty Michael Farrugia.

Nie wiadomo natomiast, co z krajami, które odmówią udziału w nowym systemie relokacji. Wiele wskazuje na to, że zrobią tak m.in. państwa Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Francji, jeszcze przed szczytem na Malcie, sugerował, że należałoby je karać finansowo, np. poprzez obcięcie części unijnych funduszy. Oficjalnie jednak tego wątku ma Malcie nie poruszano.

Włoska prasa zwraca też uwagę, że porozumienie dotyczy jedynie uchodźców i migrantów, których na morzu uratują statki organizacji pozarządowych lub statki wojska czy straży przybrzeżnej. Nie obejmuje natomiast tych osób, które samodzielnie dopłyną nielegalnie do włoskich lub maltańskich wybrzeży. W tym roku (do sierpnia) według danych UNHCR do Włoch dopłynęło nielegalnie drogą morską przynajmniej ponad 6,8 tys. osób. Najwięcej było wśród nich obywateli Tunezji, Pakistanu i Algierii. Na Maltę trafiło zaś niecałe 1,6 tys. osób. Najwięcej migrantów dotarło natomiast do Grecji (prawie 42 tys.) oraz Hiszpanii (prawie 20 tys.).

Premier Grecji wzywa do rozmów w sprawie uchodźców

Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis w czasie zorganizowanej w niedzielę (8 września) konferencji prasowej oświadczył, że stanowczo sprzeciwia się groźbom ze strony Turcji, która straszy Europę napływem uchodźców z Syrii, jeśli nie otrzyma odpowiedniej pomocy międzynarodowej. Wezwał również wszystkie strony …