Dementi ws. korytarza humanitarnego z białoruskiej granicy do Niemiec

Konf. pras. szefów polskiego i niemieckiego MSW Mariusza Kamińskiego i Horsta Seehofera, źródło MSWiA

Konf. pras. szefów polskiego i niemieckiego MSW Mariusza Kamińskiego i Horsta Seehofera, źródło MSWiA

Według rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki zaproponował on kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla migrantów z białorusko-polskiej granicy.

 

Wypowiedź rzecziczki Natalli Ejsmant przekazały m.in. agencje Reuters, AFP i DPA, ale zdementował wczoraj szef niemieckiego MSWiA Horst Seehofer określając ją jako fake news.

Według Ejsmant podczas pierwszej, poniedziałkowej (15 listopada) rozmowy telefonicznej z niemiecką kanclerz Łukaszenka zaproponował, by „UE stworzyła korytarz humanitarny dla 2 tys. uchodźców, którzy znajdują się w obozowisku” przy granicy z Polską. Natomiast strona białoruska miała wziąć na siebie „zobowiązanie do działania na rzecz powrotu pozostałych 5 tys. do ojczyzny”.

Według białoruskiej rzeczniczki Angela Merkel miałaby – zgodnie z tymi ustaleniami – prowadzić negocjacje z UE, w tym w sprawie organizacji korytarza humanitarnego do Niemiec

Białoruś: Łukaszenka proponuje stworzenie korytarza humanitarnego z granicy polsko-białoruskiej do Niemiec

Według rzeczniczki Łukaszenki propozycja ta padła w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Seehofer: To jest fałszywa informacja

Do tej informacji odniósł się wczoraj (18 listopada) szef niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Horst Seehofer, który był tego dnia z wizytą w Polsce. Zwrócił przy tym uwagę, że jednym z elementów wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś, jest stosowanie fałszywych informacji.

„Taką fałszywą informacją przekazaną dzisiaj było również to, że rząd federalny miałby być gotowy do przyjęcia pewnej liczby uchodźców do Niemiec”, podkreślił precyzując, że mowa była o dwóch tysiącach osób. “Nie robimy nic za plecami naszego partnera”, zapewnił.

„Od razu nawiązałem kontakt z panią kanclerz i otrzymałem jasną odpowiedź, że jest to fałszywa informacja” zapewnił niemiecki polityk. “Proszę przyjąć to do wiadomości, bo w następnych dniach będziemy pewnie mieli częściej do czynienia z takimi informacjami, żeby po prostu tworzyć odpowiednie nastroje, atmosferę”, uprzedził Horst Seehofer.

Kolejna rozmowa Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką

Znów dotyczyła ona głównie kryzysu na granicach z państwami członkowskimi UE.

„Pomoc migrantom nie oznacza ich przyjęcia w krajach UE”

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego MSWiA Mariuszem Kamińskim Seehofer podkreślił, że migrantom na polsko-białoruskiej granicy należy udzielić wszelkiej pomocy i zaopatrzyć w niezbędne środki.

Zastrzegł jednak, że pomoc dla uchodźców nie oznacza woli ich przyjęcia w krajach UE, bo to potwierdzałoby słuszność działań Łukaszenki. „Pomoc humanitarna musi zmniejszyć cierpienie tych ludzi, ale naszym celem jest odesłanie ich do krajów ich pochodzenia”, oświadczył po spotkaniu obu ministrów ws. sytuacji na granicy z Białorusią.

Seehofer zapewnił też o solidarności Niemiec z Polską. „Stoimy w pełni po stronie Polski. To, co Polska robi obecnie, jest słuszne”, podkreślił. Jak podkreślił, na polskiej granicy mamy do czynienia  z „nieuregulowaną migracją, którą w perfidny sposób organizuje Białoruś”.

„Z pewnym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest to wspierane również przez Rosję”, dodał niemiecki minister.

Zapowiedział także, że Niemcy nie zamkną granicy z Polską ani nie wprowadzą stałych kontroli na granicach. „Problem nie tkwi na granicy polsko-niemieckiej. Dlatego też chcemy zachować otwarte granice. Jesteśmy w tej sprawie jednomyślni”, zapewnił szef niemieckiego resortu spraw wewnętrznych.

Ofensywa dyplomatyczna ws. sytuacji na granicy z Białorusią

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Podziękował przy tym wszystkim państwom członkowskim UE, które wspierają Polskę w tych działaniach.

Kamiński: Deeskalacja napięcia na granicy jest możliwa

Mariusz Kamiński podkreślił natomiast, że problem z migrantami na tej granicy „jest wielki”, ale jak zapewnił, „mamy wspólną ocenę sytuacji”.

„Wiemy, że mamy do czynienia z ważnym problemem politycznym. Reżim Łukaszenki próbuje stworzyć sztuczny szlak do UE” powiedział na wczorajszej konferencji prasowej szef polskiego resortu.

“Chcę powiedzieć jasno: Polska nie pozwoli na stworzenie nielegalnego szlaku z Europy Wschodniej”, zapewnił. “Widać wyraźnie efekty naszych wspólnych działań. Jestem przekonany, że deeskalacja jest realna, to jest naszym celem”, dodał Kamiński. Podkreślił także, że polsko-niemiecka współpraca “przynosi dobre owoce dla całej Unii Europejskiej”.