Litwa zwiększa gotowość wojsk na granicy z Białorusią

Litwa-Białoruś-polska-morawiecki-kuznica-granica-michałowo

Według stanu na 8 listopada około 1200 żołnierzy asystuje funkcjonariuszom na granicy z Białorusią. / Foto via unsplash [Diego González]

Litwa zwiększyła gotowość wojsk, które są rozmieszczone na granicy z Białorusią, poinformowało w poniedziałek (8 listopada) ministerstwo obrony kraju.

 

 

Dzieje się tak po tym, jak setki migrantów próbowały przekroczyć granicę z Polską. Według litewskiego Ministerstwa Obrony skróciło to czas reakcji oddziałów, które mają pomagać pogranicznikom i innym funkcjonariuszom na granicy z Białorusią. Niektóre oddziały zostały również przesunięte w miejsca bliżej granicy.

„Ta sytuacja nie jest inwazją wojskową ani bezpośrednim zagrożeniem dla integralności terytorialnej kraju” – powiedział w oświadczeniu szef obrony Waldemaras Rupšys. „To jest nielegalna migracja zorganizowana [przez reżim w Mińsku] przeciwko naszemu krajowi”.

Według stanu na 8 listopada około 1200 żołnierzy asystuje funkcjonariuszom na granicy z Białorusią. Litwa rozważa również ogłoszenie stanu wyjątkowego w regionie przygranicznym.