Libia: Szykuje się kolejny kryzys migracyjny w UE?

Migranci z Afryki na pontonie podczas próby przepłynięcia Morza Śródziemnego, źródło: Flickr/U.S. Navy photo by Senior Chief Personnel Specialist Galen Draper/Released

Migranci z Afryki na pontonie podczas próby przepłynięcia Morza Śródziemnego, źródło: Flickr/U.S. Navy photo by Senior Chief Personnel Specialist Galen Draper/Released

Trwają walki na przedpolach stolicy Libii, po tym jak wojska podległe władzom w Bengazi ruszyły przeciw uznawanemu międzynarodowo rządowi w Trypolisie. Tymczasem ONZ alarmuje, że paraliż Libii może poskutkować kolejną falą migracyjną do UE. Włochy napisały w tej sprawie list do Komisji Europejskiej.

 

Rebelia generała Chalify Haftara, samozwańczego dowódcy Libijskiej Armii Narodowej, trwa od 4 kwietnia. Jego wojska wyruszyły wówczas na zachód od Bengazi, czyli w kierunku Trypolisu. Od 2 tygodni walki trwają na przedmieściach libijskiej stolicy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wyniku starć zginęły już co najmniej 264 osoby, a 1226 zostało rannych. „Z terenów objętych walkami, głównie z powodu ostrzałów artyleryjskich, uciekło już ponad 35 tys. osób” – poinformowała zastępczyni specjalnego wysłannika ONZ ds. Libii Maria do Valle Ribeiro. Dochodzi także do wzajemnych ataków lotniczych. WHO zaapelowało już o choćby czasowy rozejm.

Libia jest pogrążona w chaosie od obalenia w 2011 r. dyktatora Muammara Kadafiego. W wyniku kilkuletniego konfliktu doszło do powstania dwóch zwalczających się ośrodków władzy – nieuznawanego międzynarodowo rządu w Bengazi oraz traktowanego jako oficjalny rządu Mustafy as-Saradża w Trypolisie.

170 migrantów poszukiwanych po dwóch katastrofach na Morzu Śródziemnym

Ratownicy poszukują osób, które zaginęły po tym, jak jedna jednostka zatonęła w drodze z Libii do Włoch, a druga z Maroko do Hiszpanii. Około 170 migrantów najprawdopodobniej utonęło. Uratowano zaledwie 4 osoby.
 

Do pierwszej katastrofy doszło na Morzu Alborańskim (to zachodnia …

Obawy o przyszłość unijno-libijskiej umowy migracyjnej

Zaostrzenie się konfliktu w Libii martwi Unię Europejską. Chodzi nie tylko o sytuację cywilów, ale także o możliwy wybuch kolejnego kryzysu migracyjnego. Według różnych danych w Libii na przeprawę do Europy czekać może kilkaset tysięcy osób. To głównie obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, którzy utknęli na terytorium libijskim ponieważ tamtejsza straż przybrzeżna przechwytuje statki i łodzie przemytników ludzi krótko po tym jak odbiją od brzegu.

Ale libijskie łodzie patrolowe operują m.in. dzięki umowie jaką rząd libijski zawarł z UE. Bruksela podpisała jednak owo porozumienie z premierem as-Saradżem, dlatego jego potencjalne obalenie może oznaczać koniec tego układu. Wtedy łodzie z migrantami zapewne ruszą przez Morze Śródziemne w kierunku europejskich brzegów. Lato to także okres najłagodniejszej pogody na otwartym morzu.

ONZ: Zawracanie migrantów do Libii może naruszać prawo międzynarodowe

Operacja ratunkowa, w której włoska łódź uratowała ponad 100 migrantów i zawróciła do Libii na początku tego tygodnia, mogła być niezgodna z prawem międzynarodowym –poinformował we wtorek (31 lipca) ONZ-owski Komisarz ds. Uchodźców (UNHCR).
 

ONZ podaje, że nie jest w stanie …

Włochy apelują do KE

Przed możliwą powtórką kryzysu migracyjnego z 2015 r. ostrzega oficjalnie ONZ. Specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych ds. Libii Ghassan Salame, który odwiedził wczoraj (24 kwietnia) Rzym, oszacował liczbę nielegalnych migrantów w Libii na 700 tys. „Oczywiście nie wszyscy z nich będą chcieli się przedostać do UE” – zastrzegł. Dodał też, napływ nowych migrantów do samej Libii spadł obecnie niemal do zera, ale sytuacja w jego ocenie i tak jest poważna.

Z kolei władze Włoch poinformowały, że przesłały do Komisji Europejskiej oficjalny list z apelem o to, aby Bruksela „była gotowa na działania w odpowiedzi na możliwy wybuch kryzysu migracyjnego”. Rzym chce, aby KE podjęła wszelkie przewidziane obecnie unijnym prawem kroki w tej sprawie. Przypomniał, że właśnie w takich okolicznościach zapadła w 2015 r. decyzja o ustanowieniu wobec państw członkowskich obowiązkowych kwot relokacji uchodźców z Włoch i Grecji.

Szef włoskiej dyplomacji Enzo Moavero Milanesi poinformował również, że Włochy prowadzą samodzielne starania, aby nie doszło do ponownego kryzysu migracyjnego. Z drugiej strony, premier Giuseppe Conte przestrzegał niedawno przed organizowaniem jakiejkolwiek zagranicznej misji interwencyjnej w Libii. Przekonywał, że przyczyniłoby się to tylko do powiększenia chaosu w tym kraju.

UE na razie oficjalnie wezwała tylko obie strony libijskiego konfliktu do zaprzestania walk i wznowienia rozmów pokojowych.

UE apeluje o wznowienie rozmów pokojowych w Libii

Trwa ofensywa Libijskiej Armii Narodowej (LNA), która posuwa się w kierunku Trypolisu. Rezyduje tam uznawany międzynarodowo rząd Libii. ONZ i Unia Europejska apelują do rebeliantów, aby wstrzymali swój masz na stolicę kraju.
 

Libię po obaleniu w 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego …