Sprawa Węgier zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE „w związku z nieprzestrzeganiem przepisów azylowych” – poinformował Reuters.

Stwierdzono także, że węgierskie ustawodawstwo, które kryminalizuje działania wspierające wnioski o azyl i pobyt, nie było zgodne z przepisami UE i powinno zostać zmienione.

Więzienie za pomoc

Od czerwca na Węgrzech karą więzienia zagrożone jest udzielanie jakiejkolwiek pomocy cudzoziemcom, którzy znaleźli się nielegalnie w kraju i nie otrzymali azylu.
Krytykowana przez organizacje pozarządowe, Radę Europy oraz OBWE ustawa oraz poprawka do konstytucji przeszła 160 głosami rządzącego Fideszu oraz Jobbiku. Tylko 18 posłów opozycji zagłosowało przeciwko niej.

– Węgierski naród słusznie oczekuje, że rząd podejmie wszelkie wysiłki konieczne do zwalczania nielegalnej imigracji. Dzięki tej ustawie chcemy zapobiec temu, by Węgry stały się krajem imigrantów – mówił w parlamencie Sandor Pinter, minister spraw wewnętrznych.

Węgry zostaną objęte procedurą ochrony praworządności?

Węgry mogą być drugim – po Polsce – państwem, wobec którego UE uruchomi procedurę z art. 7 Traktatu o UE. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE zarekomendowała wczoraj (25 czerwca) Parlamentowi wszczęcie tej procedury.