Kolejne statki z migrantami czekają u wybrzeży Malty i Włoch

Akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym przeprowadzona przez załogę Ocean Viking / Zdjęcie via twitter @SOSMedItalia

Łącznie ponad 500 osób znajduje się na dwóch statkach organizacji pozarządowych. Obie jednostki oczekują na zgodę na wejście do któregoś z europejskich portów, jednak żadne z państw nie wyraziło do tej pory gotowości do przyjęcia kolejnych migrantów. W rozwiązanie kryzysu zaangażowała się Komisja Europejska.

 

Na pokładzie statkó „Open Arms” oraz „Ocean Viking” znajduje się łącznie ponad 500 migrantów. Znaczna część z nich przebywa na pokładzie pierwszego ze statków już 12. dzień. Włochy, zgodnie z polityką rządu, odmawiają wpuszczenia jednostek do jednego ze swoich portów. Kapitanowie wzmagają presję na europejskie rządy.

W sprawę zaangażowała się Komisja Europejska, jednak – jak na razie – bezskutecznie. Z migrantami solidaryzują się znani aktorzy. Richard Gere dostarczył dary na pokład „Open Arms”. Z kolei Javier Bardem zaapelował do europejskich liderów o natychmiastowe działanie.

Przewodniczący PE napisał do szefa KE list ws. statku z migrantami

Przewodniczący Parlamentu Europejskiej David Sassoli zaapelował do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, aby pomógł rozwiązać problem wokół należącego do hiszpańskiej organizacji pozarządowej statku, który ma na pokładzie ponad 120 uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów. Nie chce ich przyjąć żadne państwo …

Coraz dłuższa Odyseja

„Open Arms” operuje na wodach Morza Śródziemnego już kilkanaście dni. W tym czasie załoga pływająca pod hiszpańską banderą przyjęła na pokład ponad 400 osób uciekających z Libii w kierunku Europy. Pierwszych 55 migrantów zostało wyłowionych z wód Morza Śródziemnego 1 sierpnia. W kolejnych dniach dołączyły do nich kolejne. Większość z nich znajdowała się na pontonach dryfujących w stronę Starego Kontynentu.

Podobna historia dotyczy pływającego pod banderą norweską statku „Ocean Viking” organizacji SOS Mediterranee i Lekarze Bez Granic. Tylko w ostatnich dniach załoga uratowała przed utonięciem kolejne 105 osób. Tym samym na pokładzie ma już 356 migrantów, którzy czekają  w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa na decyzję europejskich liderów odnośnie ich przyszłego losu.

UNHCR krytykuje dekret Salviniego

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zgłosił zastrzeżenia do przyjętej przez włoski Senat ustawy, która nakłada surowe kary na łodzie ratunkowe należące do organizacji pozarządowych. ONZ żąda, aby działania humanitarne „nie były karane lub piętnowane”.
 

 

Zgodnie z dekretem sporządzonym przez …

Działania Komisji Europejskiej

W przezwyciężenie patowej sytuacji zaangażowała się unijna egzekutywa. Bruksela sonduje gotowość do solidarności poszczególnych europejskich stolic. Jak na razie nie udało się osiągnąć porozumienia, jednak KE poinformowała w poniedziałek, że jest w kontakcie z kilkoma rządami w sprawie przyjęcia migrantów. Włochy i Malta zdążyły już przyzwyczaić do twardej postawy w sprawie statków z migrantami. Rząd w La Valletcie sugeruje, by w przypadku „Open Arms” to Hiszpania przyjęła statek.

Maltańczykom wtóruje włoski wicepremier Matteo Salvini sugerujący, by to Norwegowie, Francuzi oraz Hiszpanie otworzyli porty skoro na pokładzie ich jednostek znajdują się migranci. W ostatnich dniach głos w sprawie zabrał przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Włoch David Sassoli, który wystosował list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Calude’a Junckera o działania mające na celu znalezienie rozwiązania wyjścia z sytuacji. Odpowiedź ma nadejść jeszcze w tym tygodniu.

Włochy: Salvini silniejszy na morzu

W poniedziałek (5 sierpnia) we włoskim Senacie przegłosowano dekret dotyczący ostrzejszych sankcji wobec statków należących do organizacji pozarządowych, które ratują imigrantów na Morzu Śródziemnym. Jest to zdecydowane zwycięstwo skrajnie prawicowej Ligi, a w szczególności jej lidera – Matteo Salviniego.
 

Dzięki nowym …

Presja na europejskie stolice

Załogi statków nie ustają w działaniach na rzecz umożliwienia migrantom zejścia na ląd. Kapitan „Open Arms” złożył wniosek w ambasadzie Hiszpanii na Malcie, by Madryt wydał zgodę na przyjęcie przynajmniej 31 nieletnich znajdujących się na pokładzie. Rząd Pedro Sancheza, który w ubiegłym roku wyraził zgodę na wpłynięcie innego statku z migrantami („Aquarius”) z 630 osobami na pokładzie, tym razem milczy.

Na „Open Arms” wciąż znajduje się 151 osób (tak przynajmniej wynika z informacji, które załoga opublikowała w mediach społecznościowych). W ostatnich 24 godzinach z pokładu statku udało się ewakuować 9 osób: 3 osoby chore oraz ich rodziny. Trafiły one do Włoch i na Maltę.

Cypr domaga się od KE relokacji 5 tys. osób oczekujących na azyl

Władze Cypru przesłały w tej sprawie oficjalny list do Komisji Europejskiej. Nikozja chce, aby 5 tys. osób ubiegających się o azyl przyjęły do siebie inne państwa członkowskie UE. W ostatnich 2 latach liczba składanych wniosków w tej sprawie mocno na …