KE negocjuje ws. migrantów z włoskiego statku

Statek włoskiej straży przybrzeżnej, źródło: Wikipedia, fot. Marinaio56

Statek włoskiej straży przybrzeżnej, źródło: Wikipedia, fot. Marinaio56

Od czterech dni u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa czeka statek włoskiej straży przybrzeżnej ze 177 migrantami na pokładzie, których uratowano na Morzu Śródziemnym. Komisja Europejska szuka państw członkowskich, które zechcą ich przyjąć. Poprosiły o to Włochy, które migrantów nie zamierzają wpuścić na swoje terytorium.

 

Należący do włoskiej straży przybrzeżnej statek „Diciotti” przeprowadził akcję ratunkową na włoskich wodach terytorialnych 14 sierpnia. Teraz, od czterech dni, czeka na redzie u wybrzeży wyspy Lampedusa na wskazanie mu docelowego portu. Ale włoskie władze nie wydadzą zgody na wejście „Diciotti” do żadnego z portów, jeśli nie otrzymają gwarancji, że migrantów z pokładu tego statku wezmą do siebie inne państwa członkowskie UE. O negocjacje w tej sprawie Rzym poprosił Komisję Europejską.

KE wyjątkowo zgodziła się mediować

Z prośbą do KE oficjalnie wystąpił w niedzielę (19 sierpnia) wieczorem włoski minister spraw zagranicznych Enzo Moavero Milanesi. Przesłał w tej sprawie do Brukseli oficjalny list. „Wnosimy o ustalenie tego, które państwa są gotowe przyjąć uratowanych na morzu ludzi” – głosi przesłane przez Rzym pismo. Komisja Europejska potwierdziła otrzymanie listu. „Tak jak robiliśmy w poprzednich przypadkach, jesteśmy gotowi do zaoferowania wsparcia koordynacyjnego pomiędzy państwami członkowskimi, które chcą wykazać się solidarnością” – oświadczyła na wczorajszej (20 sierpnia) konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Tove Ernst. Poinformowała też, że Bruksela rozmawia już z trzema państwami członkowskimi, ale odmówiła ujawnienia, o jakie dokładnie kraje chodzi.

Przy okazji Bruksela zastrzegła jednak, że działa w tej kwestii tylko doraźnie, ponieważ morskie operacje ratunkowo-poszukiwacze są regulowane przez międzynarodowe prawo morskie, co z kolei nie leży już w kompetencjach KE. „Unia Europejska nie może polegać na ustaleniach podejmowanych doraźnie. Potrzebujemy trwałego rozwiązania. To nie jest odpowiedzialność jednego czy kilku państw członkowskich, lecz całej UE. KE będzie pracować ze stolicami w celu ustanowienia unijnego rozwiązania dotyczącego kryzysu migracyjnego. Do tego czasu wzywamy wszystkich do przyczynienia się do szybkiego rozwiązania problemu tak, aby ludzie na pokładzie mogli być tak szybko, jak to możliwe, wysadzeni na ląd” – podkreśliła Ernst.

Migranci ze statku "Aquarius" trafią do pięciu państw członkowskich UE

Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć znajdujących się na pokładzie należącego do organizacji pozarządowych statku „Aquarius” 141 migrantów z Afryki. Zostali oni w ostatni piątek (10 sierpnia) wyłowieni z Morza Śródziemnego w dwóch akcjach ratunkowych. Ich przyjęcia …

Włochy już nie chcą migrantów uratowanych na morzu

Rzym od dłuższego czasu zaostrza swoją politykę dotyczącą osób próbujących dotrzeć do Włoch nielegalnie drogą morską z Afryki Północnej. Najpierw wstępu do portów odmawiano jednostkom należącym do organizacji pozarządowych, które operowały w okolicy libijskich wód terytorialnych. Potem rozszerzono te obostrzenia na wszelkie jednostki nienależące do włoskich służb państwowych. Teraz jednak także statki straży przybrzeżnej nie mogą zawijać do włoskich portów z migrantami na pokładzie.

Włoski minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli pochwalił co prawda załogę statku „Diciotti” za przeprowadzenie akcji ratunkowej. Funkcjonariuszy straży przybrzeżnej nazwał „dzielnymi ludźmi”. „Wypełnili swoje obowiązki, ratując ludzkie życie, ale teraz to Europa powinna szybko wypełnić swoją część zadania” – stwierdził Toninelli. Z kolei włoski wicepremier i jednocześnie minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini ostrzegł UE, że polityka migracyjna Rzymu może zostać jeszcze bardziej zaostrzona. „Albo Europa postanowi poważnie i konkretnie pomagać Włochom, począwszy od sprawy imigrantów na pokładzie statku >>Diciotti<<, albo będziemy zmuszeni zrobić to, co definitywnie zdusi biznes przemytników ludzi, to znaczy odwozić osoby zabrane z morza do portów w Libii” – pogroził. KE odmówiła jednak skomentowania tych słów.

ONZ: Zawracanie migrantów do Libii może naruszać prawo międzynarodowe

Operacja ratunkowa, w której włoska łódź uratowała ponad 100 migrantów i zawróciła do Libii na początku tego tygodnia, mogła być niezgodna z prawem międzynarodowym –poinformował we wtorek (31 lipca) ONZ-owski Komisarz ds. Uchodźców (UNHCR).
 

ONZ podaje, że nie jest w stanie …