Jaki będzie los uchodźców?

Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga [luxgov.s3.amazonaws.com/producti…]

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn wzywa do przyspieszenia implementacji programu relokacji uchodźców pomiędzy kraje Unii.

Jean Asselborn, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Der Tagesspiegel, wzywa Brukselę do przyspieszenia realizacji programu rozdzielenia przybyłych do Europy uchodźców. Zwrócił uwagę na ciężkie warunki życia migrantów przebywających w Grecji, we Włoszech oraz w Serbii, spowodowane zimą.

Według Asselborna, należy skupić się na wdrażaniu przyjętych rozwiązań, zamiast na poszukiwaniu nowych metod rozwiązania problemu.

W ostatnim czasie minister spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz, ponownie wezwał do umieszczania nielegalnych migrantów w ośrodkach położonych poza granicami Unii. W podobnym tonie wypowiedzieli się także przedstawiciele niemieckiej chadecji.

Europa podzielona

W 2015 r. ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zdecydowali o redystrybucji  pomiędzy kraje członkowskie 160 tys. uchodźców przebywających w Grecji i Włoszech. Decyzja została skrytykowana przez część państw – Węgry przeprowadziły w tej sprawie referendum, a także, wspólnie ze Słowacją, wystosowały skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

>> Czytaj więcej o relokacji uchodźców

Do dnia dzisiejszego, w krajach EU relokowano 10 tys. uchodźców. Asselborn wyraził nadzieję, że proces zostanie przyspieszony pod maltańską prezydencją (od 1 stycznia Malta objęła półroczną prezydencję w Radzie UE). W kwestii walki uchodźców z ciężkimi warunkami pogodowymi, luksemburski minister zadeklarował, że wszystkie kraje UE są gotowe przekazać środki pomocy humanitarnej, m.in. namioty, śpiwory, ciepłe ubrania.

Na Morzu Śródziemnym

W Grecji, polityk rządzącej Syrizy Giorgos Chondros również skrytykował tempo wdrażania unijnego programu relokacji uchodźców. Krytycznie ocenił on również umowę jaką zawarto między UE a Turcją. Ostrzegł, że pojemność wysp na wschodzie Morza Egejskiego, gdzie przebywa wielu migrantów i uchodźców, jest wyczerpana. Obecnie przebywa  na nich 14,6 tys. cudzoziemców.

>> Czytaj więcej o roli Turcji w kryzysie migracyjnym

Według Międzynarodowej Organizacji Migracyjnej (IOM) od początku br. na terytorium UE  przybyło 1202 uchodźców, większość przez Włochy i Grecję.