Hiszpania przyjęła migrantów, ale zatrzymała statek ratowniczy

Łódź ratownicza organizacji Proactiva Open Arms, źródło: Flickr/Ajuntament Barcelona

Łódź ratownicza organizacji "Open Arms", źródło: Flickr/Ajuntament Barcelona

Hiszpańskie służby morskie uratowały wczoraj (14 stycznia) 493 osoby, które usiłowały przedostać się z Afryki Północnej do Europy na ośmiu łodziach w bardzo złym stanie technicznym. Jednocześnie Hiszpanie zabronili wyjścia w morze okrętowi organizacji pozarządowej, który w grudniu przywiózł do Hiszpanii 311 uratowanych migrantów.

 

Działacze organizacji pomocowej Proactiva Open Arms poinformowali, że ich zakotwiczona w porcie w Barcelonie jednostka otrzymała 8 stycznia zakaz opuszczania Hiszpanii. Załoga ich statku została bowiem oskarżona o naruszenie zapisów prawa morskiego.

Aktywiści społeczni: To nieodpowiedzialne i okrutne

28 grudnia statek Proactiva Open Arms przywiózł do portu w Algeciras w Andaluzji na południu Hiszpanii 311 uratowanych migrantów, którzy wypłynęli z Libii w kierunku Unii Europejskiej. Hiszpańskie władze migrantów przyjęły, zaś okręt popłynął do Barcelony, aby uzupełnić paliwo oraz zapasy żywności i wody dla załogi. Gdy jednak jednostka chciała opuścić Hiszpanię – władze portowe nie wydały zezwolenia na wyjście w morze.

„Statek przeszedł wszystkie inspekcje, licencje i niezbędne dokumenty. Był gotowy do wyjścia w morze w kierunku Libii na kolejną misję ratunkową. Powstrzymywanie nas od ratowania ludzkiego życia jest nieodpowiedzialne i okrutne. Tchórzliwi politycy właśnie uruchomili licznik, który będzie zliczał śmierci na morzu” – oświadczył założyciel Proactiva Open Arms Oscar Camps. W innej wypowiedzi dopytywał władze Hiszpanii, czy pójdą śladem władz Włoch i „będą utrudniać pracę organizacjom ratującym życie”.

Opierając się na własnych danych Proactiva Open Arms poinformowała, że od lipca 2017 r. uratowała na Morzu Śródziemnym 5619 osób, które próbowały przedostać się do Europy na bardzo niebezpiecznych, nieprzystosowanych do takich podróży statkach, łodziach czy pontonach. Na swoim profilu na Twitterze organizacja napisała, że decyzja hiszpańskich władz służy „zablokowaniu świadków, aby ukryć wstydliwą śmierć”.

Hiszpania: Statek Proactiva Open Arms naruszył przepisy

Hiszpańskie służby odpowiedzialne za ruch morski odpowiadają, że motywem ich działania nie było uniemożliwienie ratowania ludzkiego życia na morzu, co jest obowiązkiem każdego statku bez względu na jego banderę czy przeznaczenie. Swoją decyzje o wstrzymaniu wypłynięcia statku argumentują złamaniem przez załogę zapisów prawa morskiego. Jak napisano w oświadczeniu: „obowiązkiem każdej jednostki jest przywożenie uratowanych osób do najbliższego bezpiecznego portu, tymczasem okręt przez kilka dni płynął z obszaru pomiędzy Libią a Maltą i Włochami czym narażono zarówno załogę, jak i uratowane osoby na niebezpieczeństwo.”

Organizacja pomocowa broni się jednak, że nie miała innego wyjścia, ponieważ władze maltańskie i włoskie zabraniają statkom organizacji pozarządowych wpływania do swoich portów z uratowanymi migrantami. Dlatego zdecydowano się popłynąć do Hiszpanii, która takie statki wciąż przyjmuje.

Odkąd w czerwcu ubiegłego roku władzę w Hiszpanii objęli socjaliści, Madryt kilka razy oferował, aby należące do organizacji pozarządowych statki z migrantami na pokładzie płynęły do portów hiszpańskich w sytuacji gdy nie wpuściły ich porty włoskie lub maltańskie. Premier Pedro Sanchez złagodzenie polityki migracyjnej uczynił jednym z priorytetów swojego rządu. Zaowocowało to jednak nie tylko większą liczbą statków ratowniczych zawijających do hiszpańskich portów, ale także większą liczbą osób próbujących na własną rękę dostać się do Hiszpanii wypływając np. z Maroko.

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w 2018 r. dotarło do Hiszpanii nielegalnie drogą morską 55 tys. migrantów. Według danych unijnej agencji FRONTEX było ich nawet 57 tys. W obu przypadkach oznacza to jednak podwojenie liczby w stosunku do 2017 r.

Hiszpania: MSW informuje o napływie coraz większej liczby migrantów

Liczba migrantów, którzy w ciągu jedenastu miesięcy tego roku dotarli do Hiszpanii w sposób nielegalny, wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. o 165 proc. – poinformowały w środę hiszpańskie media, przytaczając dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Madrycie.
 

Ze statystyk …