Hiszpania otrzyma dalsze wsparcie od UE w obliczu napływu migrantów

Komisarz ds. Migracji, Spraw Wewnętrznych i Obywatelstwa Dimitris Avramopoulos omówił z przedstawicielami hiszpańskiego rządu dalsze działania w celu ograniczenia napływu migrantów. Źródło: Komisja Europejska

Komisarz ds. Migracji, Spraw Wewnętrznych i Obywatelstwa Dimitris Avramopoulos. Źródło: Komisja Europejska

W związku z tym, że komisarz Dimitris Avramopoulos udał się do Madrytu, Komisja Europejska ogłosiła w piątek (3 sierpnia) kolejne 3 miliony euro na pomoc nadzwyczajną, by wesprzeć hiszpańską straż graniczną w ograniczaniu nielegalnej migracji.

 

Nowe środki pochodzą z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i mają na celu pokrycie kosztów związanych z rozmieszczeniem dodatkowych pracowników na południowych granicach Hiszpanii.

Avramopoulos w Madrycie

W lipcu tego roku UE przyznała 24,8 miliona euro hiszpańskiemu Ministerstwu Zatrudnienia i Polityki Społecznej oraz Czerwonemu Krzyżowi w tym kraju na pomoc zdrowotną, żywność i schronienie dla migrantów przybywających drogą zachodnio-śródziemnomorską. Ta pomoc finansowa stanowi dodatek do 691,7 mln euro przyznanych Hiszpanii w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Komisarz ds. Migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos przebywał w Hiszpanii w piątek, gdzie spotkał się z wicepremierem hiszpańskiego rządu Carmen Calvo, ministrem spraw zagranicznych Josepem Borrellem i ministrem spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaską.

Kluczowa współpraca z Afryką Północną

We wspólnym oświadczeniu z hiszpańskim rządem Komisja zobowiązała się do wykazania solidarności z Hiszpanią i ,,udzielenia dalszej pomocy finansowej lub technicznej”, a także do ,,kontynuowania otwartego dialogu i współpracy w zakresie migracji”. ,,Komisja stoi ramię w ramię z Hiszpanią i w pełni popiera wysiłki rządu hiszpańskiego zmierzające do opracowania skutecznej reakcji na zwiększoną liczbę migracji w ostatnich miesiącach i ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Hiszpania oblegana przez migrantów

W miniony weekend padł rekord pod względem liczby osób, które dotarły nielegalnie przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej do Hiszpanii. Kraj ten zaczyna wyprzedzać Włochy jako najbardziej atrakcyjny cel migracji. Oznacza to, że zaczął funkcjonować nowy szlak przerzutu ludzi do …

Współpraca z Marokiem pozostaje kluczowym elementem ograniczania przepływów migracyjnych w regionie Morza Śródziemnego. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker obiecał w zeszłą środę (1 sierpnia) przyspieszenie transferu 55 milionów euro na program zarządzania granicami dla Maroka i Tunezji, zatwierdzony w ramach unijnego funduszu powierniczego dla Afryki. Zarówno Komisja, jak i rząd hiszpański podkreślają konieczność współpracy z innymi krajami ,,w celu dalszego rozwijania zdolności w zakresie zarządzania swoimi granicami i rozwiązywania podstawowych przyczyn migracji”.

Komisja chwali Madryt

Avramopoulos omówił z gabinetem premiera Pedro Sáncheza plan awaryjny na lato. Premier ogłosił utworzenie dowództwa koordynującego wszystkie operacje migracyjne wzdłuż granicy w celu powstrzymania nieregularnych przekroczeń. Sánchez trafił na pierwsze strony gazet, kiedy powitał ponad 600 migrantów uratowanych przez statek poszukiwawczy organizacji pozarządowych ,,Aquarius”, po tym, jak władze włoskie i maltańskie odmówiły mu wydania pozwolenia na przybicie do swoich portów.

Szef Frontexu: Najbardziej martwi mnie Hiszpania

Dyrektor unijnej agencji ochrony granic Frontex wskazał na Hiszpanię jako kraj najsilniej obecnie obciążony ruchem migracyjnym z Afryki do UE. W ciągu ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba osób próbujących się przedostać nielegalnie do Europy tzw. szlakiem zachodnim, czyli z Maroko właśnie do Hiszpanii.
 
Dyrektor …

Komisja Europejska podkreśliła ,,wzorowy europejski duch”, który Hiszpania zaprezentowała w zakresie zarządzania migracją w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zachodnia droga śródziemnomorska między Marokiem i Hiszpanią stała się dla migrantów główną bramą do Europy w tym roku (27 614 osób), przed Włochami (18 475 osób) i Grecją (16 142). Mimo kryzysu politycznego liczba ta jest daleka od danych z 2015 r., kiedy ponad milion osób przybyło do Europy przez Morze Śródziemne. ,,Wyzwanie dotyczące migracji, przed którym stoi cała Europa, wymaga europejskiego, a nie narodowego rozwiązania, na co zwrócili uwagę przywódcy UE podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej” – podkreśliła Komisja i hiszpański rząd.