Hiszpania: MSW informuje o napływie coraz większej liczby migrantów

Imigranci uratowani przez hiszpańskie służby morskie, 25 lipca 2018 r., https://wyborcza.pl/7,75399,23738361,andaluzja-staje-sie-nowa-lampedus-do-jej-brzegow-przybywa-coraz.html

Ze statystyk hiszpańskiego MSW wynika, że od stycznia do listopada 2018 r. do kraju nielegalnie dostało się w sumie ponad 59 tys. osób. [Marcos Moreno]

Liczba migrantów, którzy w ciągu jedenastu miesięcy tego roku dotarli do Hiszpanii w sposób nielegalny, wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. o 165 proc. – poinformowały w środę hiszpańskie media, przytaczając dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Madrycie.

 

Ze statystyk hiszpańskiego MSW wynika, że od stycznia do listopada 2018 r. do kraju nielegalnie dostało się w sumie ponad 59 tys. osób. Najwięcej migrantów przeprawiło się przez Morze Śródziemne z wybrzeży Maroka lub Algierii. Część przybyszów od strony marokańskiej dotarła łodziami na teren hiszpańskich terytoriów w Afryce Północnej, Ceuty i Melilli.

Orban odpowiada na billboard Verhofstadta. Innym billboardem

Rząd Węgier postanowił odpowiedzieć na kampanię, jaką na początku listopada rozpoczął przewodniczący frakcji liberalnej (ALDE) w Parlamencie Europejskiem. Guy Verhofstadt wykupił mobilną reklamę z hasłem skierowanym do węgierskiego premiera. Teraz władze w Budapeszcie zamówiły billboard z wiadomością do Verhofstadta.
 
Lider liberałów …

W listopadzie br. szef hiszpańskiego MSW Fernando Grande-Marlaska udał się do Maroka, by omówić kwestię współpracy granicznej między oboma krajami. Negocjował m.in. usprawnienie deportacji do Maroka obywateli tego kraju, w tym szczególnie dzieci przebywających bez opieki w Hiszpanii.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że obecnie na terytorium Hiszpanii przebywać może bez opieki około 12 tys. nielegalnych niepełnoletnich migrantów pochodzenia marokańskiego. MSW wskazuje też na Maroko i Algierię jako kraje, których obywatele najliczniej przedostają się do Hiszpanii.

Bratysława odrzuca globalny pakt migracyjny ONZ

Słowacki rząd potwierdził zeszłotygodniową decyzję parlamentu o odrzuceniu paktu migracyjnego ONZ. Premier kraju Peter Pellegrini poinformował, że rząd nie zamierza wysyłać swojego przedstawiciela na poświęconą paktowi konferencję w Marrakeszu.
 

Decyzja zakłada, że premier Słowacji podejmie wszelkie działania potrzebne do wycofania kraju …

Od kilku tygodni organizacje praw człowieka oskarżają rząd w Madrycie o odsyłanie do Maroka migrantów, którzy nielegalnie znaleźli się w hiszpańskich enklawach w Afryce Północnej.

Rządzący od czerwca Hiszpanią socjalistyczny rząd Pedra Sancheza mimo pierwotnie realizowanej polityki „otwartych drzwi” dla migrantów zaostrzył w ostatnich miesiącach politykę ich przyjmowania. W ostatnich tygodniach Madryt nakazał przeprowadzenie kilku masowych deportacji afrykańskich migrantów do Maroka.

Hiszpańskie media wskazują, że gabinet premiera Sancheza, dotychczas pozytywnie nastawiony do przyjmowania przybyszów z Afryki, został w ostatnich miesiącach „zachęcony” przez UE do bardziej restrykcyjnych posunięć w polityce migracyjnej. Powodem tego mają być ograniczone środki na ten cel w budżecie unijnym.

Belgia: Rząd rozpadnie się z powodu sporu o pakt migracyjny ONZ?

Tworzące belgijski rząd partie pokłóciły się o to, czy kraj powinien podpisać wynegocjowane na forum ONZ globalne porozumienie dotyczące migracji. Przeciwny jest temu prawicowy Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). Za jest natomiast liberalny i frankofoński Ruch Reformatorski (MR).
 
Spór w belgijskie koalicji …