Hiszpania: Kolejne próby zatrzymania migracji z Maroka

UE zapewnia miliony euro w ramach szeregu projektów, mających na celu zapobieganie imigracji do Europy. Źródło: flickr.com

Zdaniem lokalnych władz nawet 200 osób próbowało w ubiegłym tygodniu przekroczyć granicę marokańsko-hiszpańską w Melilli. Migranci chcieli przedostać na stronę hiszpańską, wspinając się na ogrodzenie dzielące oba państwa.

 

Melilla i Ceuta to dwie hiszpańskie enklawy i zarazem jedyna lądowa granica łącząca Afrykę z Unią Europejską. Ceuta naprzeciwko Gibraltaru, a Melilla na wysokości prowincji Almería. Obie miejscowości, często służą migrantom za punkt wjazdowy do Europy. Ci zwykle przedostają się na ten teren, wspinając się na ogrodzenia graniczne lub próbując przepłynąć wzdłuż wybrzeża. Udane przejście oznacza zwykle możliwość wjazdu na kontynent europejski.

Zdaniem władz Melilli około 50 z 200 migrantów udało się przekroczyć granicę marokańsko-hiszpańską. Do nadmorskiego miasta wkroczyli o świcie, mimo próby powstrzymania ich przez hiszpańskie i marokańskie służby. Jeden z migrantów złamał nogę i trafił do szpitala, „lekko” ucierpiało też sześciu hiszpańskich policjantów.

Do podobnej, masowej próby przekroczenia granicy przez migrantów, doszło też w maju. Wówczas na stronę hiszpańską przedostało się około 50 migrantów. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex w ubiegłym tygodniu informowała, że tylko od początku roku do Hiszpanii nielegalnie trafiło blisko 15 tys. osób.

Unijne wyspy przyjęły migrantów 

Malta przyjęła wczoraj niemiecki statek ratunkowy „Alan Kurdi“ z 65 migrantami, którego Włosi nie wpuścili wcześniej na Lampedusę. Inny statek, mający na pokładzie 41 migrantów zacumował jednak na tej tej wyspie, a włoskie władze zezwoliły migrantom zejść na ląd. 

Terytoria unijne w Afryce

Melilla i Ceuta to jedyne unijne miasta położone w Afryce. Co roku dziesiątki tysięcy migrantów próbuje przedostać się na te tereny, które są jedyną granicą lądową Unii Europejskiej i Afryki. Najczęściej są to migranci z Afryki Subsaharyjskiej.

W zeszłym roku Hiszpania była wiodącym „punktem wejścia” migrantów do Europy. W tym kraju granicę przekroczyło wówczas około 65 tys. nielegalnych migrantów. Z kolei Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podała, że w 2018 r. 7 tys. osób bez zezwolenia przekroczyło granicę z UE  właśnie przez enklawy – Ceutę i Melillę.

Pomoc finansowa

W piątek (19 lipca) hiszpański rząd zdecydował, że przeznaczy dodatkowe 30 mln euro na pomoc marokańskim władzom w walce z nielegalną migracją. To dodatek do sumy 140 mln euro, którą Unia Europejska zdecydowała się przeznaczać już ubiegłym roku na ten sam cel. Wówczas stało się to pod naciskiem Madrytu. Wiadomo, że część owych 140 mln euro Hiszpania zamierza przeznaczyć na zakup 750 pojazdów, 15 dronów, a także dodatkowych skanerów do nadzorowania granicy dla marokańskich służb.

Wciąż jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Chodzi na przykla o to, jak marokański rząd wydatkuje pozostałą część tej kwoty i na co przeznaczy dodatkowe środki przyznane przez Hiszpanię. W 2018 r. wiele kontrowersji wzbudziły przeprowadzone przez marokańskie władze przymusowe deportacje migrantów z północy na południe Maroka. Obrońcy praw człowieka wskazywali wówczas, że chciano w ten sposób udaremnić próby przedarcia się przez Morze Śródziemne do Europy.

Salvini zamyka największy ośrodek dla migrantów

Trwa ofensywa Matteo Salviniego przeciwko migrantom i migracji. Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych był wczoraj na Sycylii, gdzie „uświetnił” zamknięcie największego w Europie ośrodka przyjmowania imigrantów.
 

 

Matteo Salvini nie zwalnia tempa. Nie ma dnia, by światowe media nie informowały o kolejnych …

UE będzie dalej „uszczelniać granice”

Zgodnie z projektem agendy strategicznej Wspólnoty na lata 2019-2024, UE ma skupiać się na czterech głównych priorytetach, w tym na „ochronie obywateli i swobód”. Agenda strategiczna to wytyczne opracowane przez przywódców państw członkowskich dla instytucji unijnych. Z opracowanego na 5 lat planu wynika, że Unia Europejska powinna skupić się na „ochronie obywateli i swobód”, czyli problemie migracji i ochronie granic. Jednym z elementów „ochrony granic” ma być utrzymanie i rozwój współpracy z krajami, z których przede wszystkim migranci docierają do granic UE. Co może oznaczać zaciśnienie porozumienia przede wszystkim z Turcją, Libią, a także Marokiem.