Hiszpania chce powiązania unijnych funduszy z przyjmowaniem migrantów

Pedro Sánchez, źródło: Flickr, fot. Emiliano García-Page Sánchez

Pedro Sánchez, źródło: Flickr, fot. Emiliano García-Page Sánchez

Madryt chce, aby fundusze unijne były uzależnione od przyjmowania migrantów przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Według hiszpańskich mediów rząd Pedro Sancheza zgłosił już ten postulat Komisji Europejskiej.

 

Jak poinformowały hiszpańskie media rząd w Madrycie naciska na Brukselę, aby wprowadziła system sankcji dla państw, które nie chcą przyjmowania migrantów. Premier Hiszpanii ma na myśli przede wszystkim Polskę, Węgry i Słowację.

Madrycki dziennik „El Pais”, powołując się na rządowe informacje, dowiedział się, że gabinet premiera Sancheza naciska na KE, aby wypłata europejskich funduszy była uzależniona od wypłat dla Maroka na walkę z nielegalną migracją. „Hiszpania chce, aby pieniądze te były wypłacane z budżetu UE dla Rabatu regularnie co roku” – podała gazeta.

Były premier Włoch: nie można zostawić kwestii migracji skrajnej prawicy

Były premier Włoch Enrico Letta zaproponował w poniedziałek ściślejszą współpracę w dziedzinie migracji, przekonując, że nie można zostawić tej kwestii skrajnej prawicy. W tym samym czasie prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi opowiedział się za potrzebą większej integracji gospodarczej.
 

W poniedziałek Draghi …

Z kolei dziennik „El Mundo” wskazuje, że zatwierdzona w zeszłym roku kwota 140 mln euro dla Maroka może zostać wykorzystana przez Rabat w sposób niezgodny z polityką migracyjną Hiszpanii.

Gazeta poinformowała również, że podejmowane przez władze w Rabacie posunięcia są sprzeczne z planami hiszpańskiego rządu, który w czerwcu 2018 r. zapowiedział, że Hiszpania „z powodów humanitarnych” i „przeciwdziałając zranieniom migrantów” będzie likwidować zasieki ze szczytu ogrodzeń granicznych.

Hiszpania w 2018 r. była głównym kierunkiem dla nielegalnych migrantów zmierzających do UE. Ze statystyk rządu wynika, że od strony Afryki Północnej do Hiszpanii dotarło w zeszłym roku ponad 65 tys. migrantów. Wśród tej grupy przeważali Marokańczycy.

Organizacja humanitarna pozwała Włochy do ETPC

Niemiecka organizacja pomocowa Sea Watch złożyła przeciwko władzom Włoch skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chodzi o sprawę należącego do tej organizacji statku z 47 uratowanymi migrantami na pokładzie, którego nie wpuszczono do włoskich portów.
 

Należący do niemieckiej organizacji statek 10 …