Grupa Wyszehradzka solidarna z Polską wobec kryzysu na granicy z Białorusią

Premierzy państw V4 na listopadowym szczycie w Budapeszcie, źródło KPRM

Premierzy państw V4 na listopadowym szczycie w Budapeszcie, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj w Budapeszcie z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), a po południu również z premierem Chorwacji w Zagrzebiu. Oba spotkania poświęcone były przede wszystkim sytuacji na granicy Unii Europejskiej z Białorusią na polskim jej odcinku.

 

„Dzisiaj było spokojnie”, przekazała wieczorem policja, podsumowując na Twitterze sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Jednak Straż Graniczna informowała wcześniej, że poprzedniej nocy 50 cudzoziemców próbowało siłą sforsować granicę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży. Natomiast MON dodało, że atak „agresywnych migrantów” wspierały białoruskie służby.

Wtorkowe rozmowy Mateusza Morawieckiego, były kolejnymi z zapowiadanych spotkań szefa polskiego rządu z europejskimi przywódcami nt. zagrożeń geopolitycznych w Europie. Natomiast dziś (24 listopada) Morawiecki odwiedzi Francję, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem oraz Słowenię, gdzie będzie rozmawiał ze swoim odpowiednikiem Janezem Janšą.

Zapowiadając wizytę premiera we Francji rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że tematem rozmów z prezydentem Macronem mają być „wyzwania geopolityczne dla Europy”. „Trudna sytuacja geopolityczna, ataki cybernetyczne, zagrożenia na rynku energetycznym, sztuczne ruchy migracyjne to obszary wymagające wspólnych działań i koordynacji”, oświadczył natomiast odnosząc się do wizyty premiera w Słowenii.

Morawiecki: Na granicy z Białorusią trwa wojna nowego typu, Europa zagrożona

Podczas wczorajszych wizyt w państwach bałtyckich premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że liderzy Rosji i Białorusi prowadzą wojnę nowego typu z całą Unią Europejską.

Państwa V4 solidarne z Polską

Podczas odbywającego się wczoraj (23 listopada) szczytu Grupy Wyszehradzkiej przywódcy Czech Eduard Heger, Węgier Viktor Orbán i Słowacji Andrej Babiš  wyrazili solidarność z Polską w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią. Wszyscy trzej politycy zadeklarowali też gotowość do pomocy Polsce w ochronie granic.

Premier Heger zadeklarował „pełną solidarność” z polskim premierem i zadeklarował gotowość niesienia pomocy w zabezpieczeniu wschodniej granicy swojego północnego sąsiada. Czeski premier przypomniał natomiast, że już wcześniej zaoferował wysłanie na polsko-białoruską granicę czeskich funkcjonariuszy. „Jeśli Polska się o to zwróci, jesteśmy gotowi niezwłocznie dostarczyć tę pomoc”, zapewnił Babiš. Wezwał ponadto do nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś. „Nie możemy zaakceptować tego nacisku ze strony Białorusi i reżimu Łukaszenki”, podkreślił szef czeskiego rządu.

Natomiast węgierski premier przyznał co prawda, że UE „nigdy nie była pod taką presją jak teraz”, ale skrytykował również reakcję Wspólnoty na migrantów próbujących sforsować jej zewnętrzne granice. „Bruksela prowadzi błędną politykę”, ocenił we wtorek Orbán i stwierdził, że „finansuje praktycznie wszystko, co zwiększa presję migracyjną”, zamiast służyć ochronie unijnej granicy zewnętrznej przekazując pieniądze na jej zabezpieczenie.

UE: 700 tys. euro na pomoc dla migrantów na granicy z Białorusią

Komisja podkreśla, że pomoc jest kierowana bez względu na „rasę, grupę etniczną, religię, płeć, wiek, narodowość lub przynależność polityczną” migrantów.

Morawiecki: Solidarność znakiem firmowym V4

“Solidarność jest znakiem firmowym Grupy Wyszehradzkiej”, powiedział szef polskiego rządu, dziękując przywódcom Czech, Słowacji i Węgier za wsparcie. Cytowany w komunikacie CIR Morawiecki zwrócił przy tym uwagę na konieczność wspólnego działania w reakcji na kryzys. Podkreślił, że Polska chroni nie tylko swoją granicę, ale także granicę UE i NATO oraz podziękował funkcjonariuszom i żołnierzom, którzy jej strzegą. Ocenił także, że wspólne działania dyplomatyczne już przynoszą efekty w postaci zmniejszonego napływu migrantów na Białoruś.

Szef polskiego rządu zauważył jednak, że obecny kryzys ten wykracza poza sytuację na granicy. Zwrócił uwagę m.in. na jego wymiar energetyczny, na który mają wpływ wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 oraz manipulacja cenami gazu, co bezpośrednio przekłada się na wysokie koszty życia i inflację, która dotyka wiele państw Europy.

Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę na ciągłą walkę z dezinformacją, cyberatakami i wrogą propagandą. Tego typu działania mają na celu wywołanie nowych konfliktów – ale nie odnoszą sukcesu, ponieważ zarówno Grupa Wyszehradzka, jak i Unia Europejska, odpowiadają na kryzys solidarnie.

Irak i Kurdystan deklarują pomoc w repatriacji swoich obywateli z granicy z Białorusią

Szefowie rządów Iraku i Kurdystanu zadeklarowali wczoraj pomoc w sprowadzeniu swoich obywateli z powrotem do kraju, poinformowała Kancelaria Premiera.

Chorwacja też popiera Polskę

“Pierwsza rzecz: to z czym mamy do czynienia dzisiaj na Białorusi i na polsko-białoruskiej granicy to nie jest tylko tradycyjny kryzys migracyjny”, zwrócił uwagę polski premier w Zagrzebiu, gdzie pod wspólnym przewodnictwem Mateusza Morawieckiego i Andreja Plenkovicia odbyły się wczoraj rozmowy strony polskiej i chorwackiej. “To używanie ludzi w sposób intencjonalny przez reżim z Mińska, aby wywołać głęboką destabilizację w tej części Europy”, podkreślił cytowany przez KPRM premier.

“Po dobrych rozmowach w ramach V4 premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Zagrzebiu z premierem Andrejem Plenkoviciem. Na agendzie tematyka bezpieczeństwa. Chorwacja popiera Polskę wobec operacji hybrydowej na granicach UE. Oceny obu państw zagrożeń ze Wschodu zbieżne. Potrzebna jedność UE”, podsumował wieczorem na twitterze wiceszef MSZ Marcin Przydacz.