Grecy proszą o pomoc dla nieletnich uchodźców

Źródło: www.un.org

Grecki minister ds. migracji Michalis Chrisochoidis wysłał list do swoich odpowiedników w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Prosi w nim o pomoc w udzieleniu wsparcia małoletnim uchodźcom przebywającym bez opieki na wyspach greckich. Otrzymał tylko jedną odpowiedź.

 

Wczoraj (6 listopada) podczas obrad Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) Michalis Chrisochoidis powiedział, że na greckich wyspach jest obecnie 4 tys. nieletnich migrantów, którzy żyją w warunkach „uwłaczających Unii Europejskiej”. Jak podkreślił – na list, który wysłał niedawno do 27 państw członkowskich UE odpowiedziało tylko jedno. „To nie jest kwestia zasad ani solidarności, to kwestia cywilizacji” – powiedział. Chrisochoidis wezwał państwa członkowskie do wzięcia odpowiedzialności za kryzys uchodźczy, a także do pomocy w realizacji umowy zawartej między UE a Turcją w marcu 2016 r. „Grecja, z godnością i bez żadnej pomocy dzień za dniem próbuje radzić sobie z kryzysem humanitarnym” – dodał.

Grecki minister przedstawił również nowy rządowy plan odciążenia wysp poprzez przeniesienie 4 tys. uchodźców na ląd. „Dwa tygodnie po tej decyzji kolejne 2 tys. uchodźców przybyło na greckie wyspy” powiedział. Dodał przy tym, że o ile do lipca łatwiej było poradzić sobie z napływem migrantów ze strony Turcji, to od sierpnia ich liczba wzrosła o 120 proc. Skrytykował także te państwa członkowskie, które nie przyjmują uchodźców. Podkreślił, że od problemu nie można uciekać odwracając wzrok lub zamykając granice.

Włochy przedłużyły umowę migracyjną z Libią

Włoski rząd, mimo protestów organizacji humanitarnych, przedłużył obowiązującą od 2017 r. umowę migracyjną z rządem libijskim. W zamian za wsparcie finansowe libijska straż przybrzeżna zawraca osoby, które próbują nielegalnie przedostać się do Włoch.

 

Umowę migracyjną z uznawanym prze społeczność międzynarodową rządem …

Europarlamentarzyści przeciwko Erdoğanowi

Podczas dyskusji w komisji LIBE posłowie ze wszystkich ugrupowań zaatakowali prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, ostro krytykując wysuwane przez niego plany przesiedlenia syryjskich uchodźców do „bezpiecznej strefy” w północnej Syrii.

Ja poinformował Urzędnik Komisji Europejskiej Maciej Popowski – UE nie planuje przeznaczyć ani jednego euro na relokację syryjskich uchodźców, jeśli nie będzie ona dobrowolna. Unia w żaden sposób nie poprze także przymusowych zmian demograficznych w północnej Syrii, do których dąży Turcja.

UE przekazała jak dotąd Turcji ok. 15 mld euro w związku z kryzysem uchodźczym. Wielu posłów skrytykowało wówczas rządy UE, mówiąc, że „stały się politycznymi zakładnikami szantażu Erdoğana”.