Greckie wyspy przepełnione uchodźcami. Ateny domagają się od Europy solidarności

Obóz uchodźczy na Lesbos

Obóz uchodźczy na Lesbos; źródło: https://www.thenationalherald.com/130672/more-refugees-land-in-greece-turkey-swap-still-on/

Ateny domagają się od Unii Europejskiej bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru migracyjnego. Greckie wyspy znów notują wzrost liczby przybywających migrantów.  W przepełnionych obozach dochodzi do wzrostu liczby aktów przemocy oraz napięć między przedstawicielami różnych narodowości.

 

W ostatnich tygodniach na greckie wyspy w rejonie Morza Egejskiego ponownie dociera coraz więcej migrantów. „Od 7 lipca nie było dnia bez przybywających uchodźców” – powiedział grecki sekretarz stanu ds. polityki migracyjnej Jorgos Kumutsakos w wywiadzie dla portalu dziennika „Kathimerini”. Obecnie liczba migrantów na greckich wyspach przekracza 20 tys. To statystyki nienotowane od października ubiegłego roku.

Ośrodek przyjmowania i rejestrowania uchodźców w Morii ma pojemność 3,5 tys. ludzi, tymczasem przebywa w nim ponad 6 tys. „9 sierpnia na wyspę przypłynęło 6 łodzi z 250 pasażerami” – wyjaśnił Kumutsakos. Wiceminister twierdzi, że wzrost liczby przybywających migrantów jest spowodowany powstaniem nowego szlaku migracyjnymi pomiędzy kontynentalnym Aleksandropolis a wyspą Samotraka. Obecność dużej liczby osób z różnych państw zgromadzonych na małej przestrzeni rodzi konflikty etniczne. Tylko jednego sierpniowego dnia aresztowano w związku z zamieszkami 14 osób.

Kolejne statki z migrantami czekają u wybrzeży Malty i Włoch

Łącznie ponad 500 osób znajduje się na dwóch statkach organizacji pozarządowych. Obie jednostki oczekują na zgodę na wejście do któregoś z europejskich portów, jednak żadne z państw nie wyraziło do tej pory gotowości do przyjęcia kolejnych migrantów. W rozwiązanie kryzysu …

Przepełnione wyspy

Grecki minister ds. polityki migracyjnej Dimitris Vistas twierdzi, że w ramach istniejącej infrastruktury Grecja ma zdolność do rozpatrywania do 20 tys. podań o azyl rocznie. Tymczasem w 2018 r. złożono łącznie 67 tys. wniosków, a w pierwszej połowie 2019 r. liczba ta przekroczyła już 30 tys. Przy obecnym napływie uchodźców szacuje się, że do końca roku liczba osób ubiegających się o azyl przekroczy 90 tys. Wzrost ubiegających się o azyl w Grecji ma przełożenie na statystyki w Unii Europejskiej. W 2019 r. odnotowano już 340 tys. wniosków o azyl, o 10 proc. więcej niż w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Minister ochrony obywateli Michalis Chrysochoidis odwiedził obóz w Morii w lipcu, aby zobaczyć jak działa proces rejestracji migrantów. Minister podkreślił, że jest „pod wielkim wrażeniem odpowiedzialności i skromności, z jaką wszyscy: pracujący oraz przedstawiciele lokalnej społeczności przekazali mu swoje obawy dotyczące wzrostu liczby migrantów na wyspie”.

Grecja: Wotum zaufania dla rządu, będzie obniżka podatków

Centroprawicowy rząd stworzony przez lidera partii Nowa Demokracja Kyriakosa Mitsotakisa uzyskał w parlamencie wotum zaufania. Debata w tej sprawie trwała 3 dni. W programie nowego rządu znalazły się m.in. obniżka podatków i zwiększenie zatrudnienia w policji oraz służbie zdrowia.
 

Nowa Demokracja …

Problem w Turcji

Tymczasem Kumutsakos zwrócił w cytowanym wywiadzie uwagę na potrzebę współpracy z Turcją w odniesieniu do kwestii migracyjnej. W ostatnich dniach nowy burmistrz Stambułu Ekrem İmamoğlu wezwał władze centralne do działania w sprawie kontroli przemieszczania się Syryjczyków po Turcji. Ostatnie dni to także akcje przeprowadzone nad Bosforem mające na celu deportowanie nielegalnie przebywających w Turcji obywateli Syrii z powrotem do kraju.

Burmistrz Stambułu ujawnił w oświadczeniu z 1 sierpnia, że ten los spotkał ponad 12 tys. Syryjczyków w ramach operacji rozpoczętej 12 lipca. W ramach porozumienia z 2016 r. między Unią Europejską a Turcja, Ankara zobowiązała się do ściślejszych kontroli na swojej granicy z UE, tj. głównie z Grecją. Jednak przez ostatnie miesiące uważa się, że działania te zostały zaniedbane a Grecy utrzymywali, że Ankara nie wywiązywała się właściwie ze swoich zobowiązań – stąd miał się wziąć większy napływ migrantów na greckie wyspy.

Syryjczycy jednak rzadziej podejmują ryzyko drogi na zachód. Zdecydowanie częściej w obozach dla migrantów meldują się obywatele Afganistanu i Pakistanu.

Turcja zawiesza porozumienie z UE o readmisji migrantów

Niewywiązanie się przez Unię Europejską z obietnic zniesienia wiz dla obywateli Turcji ma być powodem, dla którego turecki minister spraw zagranicznych ogłosił zawieszenie porozumienia o odsyłaniu migrantów do kraju pochodzenia, zawartego ze Wspólnotą w 2016 r.
 

 

To nie pierwszy raz, gdy …

Obietnice UE

„Współpraca z Komisją Europejską ma zasadnicze znaczenie w walce ze zwiększoną liczbą uchodźców” – powiedział Kumutsakos. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nadała priorytet kwestii migracyjnej, wspierając wspólny europejski system azylowy i inicjatywę Dublin IV. Inicjatywa ta ma za zadanie zapobieganie wielokrotnemu składaniu wniosków o azyl przez jedną osobę celem zmniejszenia liczby uchodźców krążących po Europie. Kumutsakos twierdzi, że UE potrzebuje skuteczniejszej polityki zagranicznej, jeśli chce zapobiec dalszym konsekwencjom konfliktu w Syrii.