Grecja: Trzech migrantów dostało obywatelstwa w nagrodę za ratowanie ludzi podczas pożarów

Pożar lasu w Grecji, źródło: Flickr, fot. Carl Osbourn

Pożar lasu w Grecji, źródło: Flickr, fot. Carl Osbourn

Grecki prezydent uroczyście wręczył dokumenty potwierdzające obywatelstwo trzem migrantom, którzy w lipcu ratowali mieszkańców nadmorskich wiosek oraz turystów przed szalejącym w okolicach Aten wielkim pożarem.

 

Prezydent Prokopis Pawlopulos podziękował trójce rybaków za „okazanie solidarności i człowieczeństwa, które uratowały dziesiątki ludzi.” Pochodzący z Albanii Jake Gani oraz dwóch Egipcjan Ibrahim Mahmud Musa oraz Emad Al-Haimi pracowali w Zatoce Petalijskiej na Morzu Egejskim, gdy na wschodnim wybrzeżu Attyki wybuchły największe od lat pożary, w których zginęło ponad 90 osób.

Mieszkańcy nadmorskich wiosek oraz spędzający tam urlop turyści uciekali przed ogniem prosto do morza. Popłynęły po nich służby ratunkowe, ale cała akcja nie udałaby się, gdyby na pomoc nie ruszyli także rybacy, w tym trzech przebywających dotąd w Grecji nielegalnie.

Pawlopulos: To wiadomość przed wyborami do PE

Wręczając uroczyście dokumenty potwierdzające uzyskanie greckiego obywatelstwa prezydent Pawlopulos powiedział: „Jesteście odtąd obywatelami zjednoczonej Europy i możecie nauczyć naszych partnerów co oznaczają europejskie wartości i wskazać im, co powinni zrobić.” W ten sposób głowa greckiego państwa nawiązała do kryzysu migracyjnego.

To Grecja stała się krajem, do którego trafiło w ostatnich latach najwięcej migrantów i uchodźców z Azji i Bliskiego Wschodu. Aby odciążyć Greków, Komisja Europejska stworzyła system kwot uchodźczych – każde z państw członkowskich miało w ramach solidarność przyjąć z Grecji oraz Włoch odpowiednią liczbę osób.

Choć system dotyczył tylko uchodźców z Iraku, Syrii oraz Erytrei (a więc krajów, w których toczyły się wówczas lub toczą się nadal wojny), a nie migrantów ekonomicznych – część państw członkowskich (m.in. Polska, Węgry i Słowacja) sprzeciwiło mu się. W efekcie wprowadzenie systemu nie powiodło się, a państwa członkowskie postanowiły na nowo wypracować zasady unijnej polityki migracyjnej.

Prezydent Pawlopulos podkreślił również, że działania trójki rybaków to „wiadomość do Europy wysłana przed kluczowymi wyborami europejskimi, które odbędą się w maju.” „To wiadomość do wszystkich sił populistycznych i ksenofobicznych, które są przeciwne duchowi europejskiego humanizmu i solidarności, który uosabiają właśnie owi trzej rybacy” – oświadczył grecki prezydent.

Grecja: Wzrósł bilans ofiar pożarów w Attyce

W szpitalach zmarły dwie kolejne osoby, które były ranne po pożarach, jakie w lipcu nawiedziły nadmorskie tereny na wschód od Aten. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tych tragicznych wydarzeń wzrosła do 93. Tymczasem rząd Grecji wypowiada wojnę samowolom budowlanym, które …

Musa: W nagłych sytuacjach nie ma czarnych i białych

Nie wiadomo dokładnie ile osób udało się uratować dzięki akcji Albańczyka oraz dwóch Egipcjan, ale minister spraw wewnętrznych Aleksis Charitsis mówił, że „były ich dziesiątki”. Jeden z nagrodzonych rybaków – Ibrahim Mahmud Musa – powiedział dziennikarzom, że „w nagłych sytuacjach nie ma religii, nie ma podziału na czarnych i białych, bo kiedy ktoś potrzebuje pomocy, ruszyć z nią powinni wszyscy, nawet jeśli ryzykują własne życie.” „Chciałem powiedzieć wszystkim obcokrajowcom, aby szanowali miejsca, do których przybyli” – podkreślił.

Natomiast Emad Al-Haimi oświadczył, że „dzięki Bogu udało nam się uratować trochę ludzi”. „Zrobiłbym to ponownie nawet tysiąc razy. Tak długo jak będę żył, będę starał się czynić w Grecji dobro. Zrobię tak bez wahania” – powiedział.

„Spider-man z 18. dzielnicy” też dostał obywatelstwo

To nie pierwszy w UE przypadek przyznania nielegalnym imigrantom obywatelstwa w nagrodę za bohaterski czyn. We wrześniu prezydent Francji Emmanuel Macron uczynił francuskim obywatelem pochodzącego z Mali 22-letniego Mamudu Gassamę. 28 maja 2018 r. mężczyzna, który we Francji przebywał nielegalnie od kilku miesięcy po tym jak przypłynął z Libii do Włoch, w mniej niż 30 sekund wspiął się bez żadnych zabezpieczeń po balkonach na 4 piętro kamienicy, aby uratować zwisającego z barierki 4-letniego chłopca. Dramatyczną walkę malca o życie oraz bohaterską akcję Gassamy obserwowały na ulicy setki ludzi, a nagranie akcji stało się hitem w internecie.

Tylko dzięki szybkiej akcji Malijczyka (który znalazł się na miejscu, bo zainteresował go krzyczący tłum) udało się uratować dziecko. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo nazwała potem Gassamę „Spider-manem z 18. dzielnicy”, a prezydent Macron zaprosił go do Pałacu Elizejskiego i odznaczył medalem „Za odwagę i oddanie”. Wszczęto także przyspieszoną procedurę przyznania mu obywatelstwa.

Obecnie Gassama kończy swoje szkolenie w szkole pożarniczej i niebawem rozpocznie pracę w paryskiej straży pożarnej. W Mali stał się na moment narodowym bohaterem. Gdy w ubiegłym roku odwiedzał tam swoich rodziców, na lotnisku witały go tłumy.

Polska konsekwentnie przeciwko uchodźcom

Polskie władze zapowiedziały, że nasz kraj nie podpisze Globalnego Paktu ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR), a – jako niestały członek RB ONZ -Polska uznała, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu nad tym dokumentem – podało MSWiA.