Grecja: Rząd chce zniechęcić migrantów. Instaluje bariery na Morzu Egejskim

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Zdjęcie via twitter @kmitsotakis

Grecja szuka sposobów na zmniejszenie liczby przybywających z Turcji migrantów. Najnowszym pomysłem rządu jest zainstalowanie u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos „pływającej bariery”.

 

 

W czwartek na stronie internetowej greckiego Ministerstwa Obrony pojawiła się informacja dotycząca przetargu na instalację pływających barier na Morzu Egejskim, które mogłyby „w nagłym przypadku” powstrzymać napływających z sąsiedniej Turcji uchodźców. Jak zapewniają greckie władze, to „jak na razie tylko program pilotażowy”.

Tim Judah: Bałkanom grozi wyludnienie

Dawniej ludzie masowo opuszczali wieś i emigrowali do miast. Kraje Europy Zachodniej stały się dziś odpowiednikiem dawnych miast w kontekście migracji – przekonuje Tim Judah, korespondent „The Economist” na Bałkanach w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Dlaczego ludzie uciekają z …

To tylko próba

Pływająca bariera ma mieć długość 2,7 km. Za instalację będą odpowiadać greckie siły zbrojne. Minister Obrony Nikos Panagiotopoulos zapewnił w wywiadzie dla greckiej telewizji, że program jest testowy, a rząd chce „sprawdzić przydatność wodnych barier w użyciu”. Blisko trzykilometrowa przeszkoda będzie z wyglądu przypominała sieć rybacką. Rząd planuje zainstalować ją na północ od wyspy Lesbos, gdzie znajduje się największy obecnie w Europie obóz dla uchodźców o nazwie Moria.

Pływająca bariera będzie wystawała 50 cm ponad taflę wody. Będzie odpowiednio oznakowana, tak by była widoczna również w nocy. Jej koszt szacuje się na 500 tys. euro. Anonimowy urzędnik Ministerstwa Obrony cytowany przez agencję Reutersa powiedział, że jeżeli testy powiodą się, to można na poważnie myśleć o przedłużeniu zapory nawet do 15 km. Jednocześnie Panagiotopoulos zwrócił uwagę w wywiadzie, że podobne zabezpieczenia na lądowej granicy z Turcją przynoszą oczekiwane rezultaty, przyczyniając się do zmniejszenia liczby migrantów. 

Będzie audyt we Frontexie

Europejski Trybunał Obrachunkowy poinformował, że rozpoczyna kontrolę w unijnej agencji granicznej Frontex. Kontrolerzy chcą sprawdzić, czy działa on odpowiednio szybko i skutecznie.

 

Unijna agencja Frontex działa od 2004 r., a jej główną siedzibą jest Warszawa. Zadaniem Frontexu jest monitorowanie sytuacji na …

Więcej migrantów

Grecja zamierza zainstalować pływającą barierę, aby zniechęcić migrantów przybywających z Turcji na greckie wyspy. W ostatnich miesiącach wzrosła liczba osób przepływających Morze Egejskie. Wciąż obowiązuje podpisane w marcu 2016 r. porozumienie między Unią Europejską a Turcją, w którym Ankara w zamian za wsparcie finansowe zobowiązała się do zatrzymania migrantów na swoim terytorium. 

Pomimo tego w ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba chętnych do nielegalnego przekroczenia granicy. Z danych biura Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR), wynika że w ubiegłym roku liczba osób przepływająca przez Morze Egejskie wyniosła 60 tys. osób i wzrosła o 83 proc. w porównaniu do 2018 r. 

Eskalacja napięcia w Libii wywoła nową falę migracyjną do Europy?

Coraz więcej obaw o przyszłość Libii, w której toczy się wojna domowa między uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem w Trypolisie a buntownikami ze wschodu kraju. Każda ze stron popierana jest przez inne mocarstwa.

 

Libia rozdarta jest wojną domową niemal od czasu …

Zaostrzenie polityki

Nowy grecki rząd od dawna planował wzmocnienie polityki migracyjnej. Grecja jest państwem, w którym składanych jest najwięcej wniosków o azyl w UE. Sytuację pogarsza długi okres ich rozpatrywania. Rząd Kyriakosa Mitsotakisa zamierza w najbliższych tygodniach zatrudnić dodatkowych 400 osób do patrolowania granicy z Turcją wzdłuż rzeki Ewros. Dodatkowe 800 nowych stanowisk pracy ma zostać utworzonych do pomocy na greckich wyspach.

UNHCR informuje, że w obozach dla migrantów przebywa obecnie około 40 tys. osób. Organizacja humanitarne alarmują, że to kilkukrotnie więcej niż wynosi pojemność obozów. Ateny argumentują, że zmiany w polityce migracyjnej są konieczne, ponieważ Grecja nie jest w stanie poradzić sobie z napływem tak dużej liczby uchodźców. Dlatego rząd zdecydował się już wcześniej na zaostrzenie procedur azylowych i pobytowych dla migrantów. Ponadto premier Mitsotakis chciałby przyspieszenia powrotu osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone lub takich, które nie potrzebują dodatkowej ochrony.

Będzie propozycja nowego paktu migracyjnego

Unijni komisarze odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne oraz migracje zapowiedzieli rozpoczęcie jeszcze w tym tygodniu konsultacji ws. nowego paktu migracyjnego. Tymczasem pojawiła się niemiecka propozycja nowego systemu azylowego.

 

O reformie unijnej polityki migracyjnej i azylowej rozmawiali w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych. W …