Grecja: Pożar w obozie dla uchodźców Moria. Kilkanaście tysięcy osób bez dachu nad głową

pożar w obozie Moria na wyspie Lesbos

Pożar w obozie dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos. Twitter @Eva_Cosse [Eva Cossé]

W nocy z wtorku na środę w największym greckim obozie dla uchodźców wybuchł pożar. Ewakuowano kilkanaście tysięcy osób. Zniszczenia są poważne, ale sytuacja jest już pod kontrolą.

 

 

Obóz Moria na wyspie Lesbos był największym ośrodkiem dla uchodźców w Europie. Przebywało w nim prawie 13 tys. osób, chociaż zaprojektowano go dla 3 tys. migrantów i uchodźców. Pożar, który wybuchł w nocy z wtorku (8 września) na środę strawił obóz niemal w całości. Straż pożarna ocenia straty na 99 proc.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zwołał już nadzwyczajny szczyt kryzysowy w Atenach, w którym wzięli udział minister ds. migracji i ochrony obywateli, a także szefowie Narodowej Służby Wywadu (EYP) i sztabu generalnego.

Moria: Obóz zniszczony. UE pomaga

28 strażaków z pomocą 10 wozów strażackich walczyło z pożarem, który wybuchł w nocy z wtorku (8 września) na środę w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos. Kilkanaście tysięcy osób w ciągu kilku chwil straciło schronienie. Część odniosła niewielkie obrażenia spowodowane dymem i pyłem.

„Bezpieczeństwo i schronienie dla wszystkich mieszkańców obozu Moria jest dla nas najwyższym priorytetem”, podkreśliła unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Unia Europejska zdecydowała się pokryć koszty przeniesienia i zakwaterowania na kontynencie 400 niepełnoletnich osób pozbawionych rodzin.

Pożar objął nie tylko sam obóz, przedostał się również w inne obszary wyspy. Zniszczenia są poważne. „Cały obóz jest w ogniu. Wszystko płonie. Ludzie uciekają. Ich domy w Morii zniknęły”, poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych organizacja Stand By Me Lesvos.

Grecja: Pierwszy przypadek COVID-19 w największym obozie dla uchodźców

Największy grecki obóz dla uchodźców przejdzie 14-dniową kwarantannę po wykryciu  swojego pierwszego przypadku COVID-19. IRC apeluje o ewakuację osób w grupie ryzyka.

Jaka jest przyczyna pożaru?

Nie podano jeszcze oficjalnej przyczyny pożaru. Agencja prasowa ANA wskazuje, że spowodowała go grupa 35 protestujących uchodźców. Wykryto u nich koronawirusa i nakazano izolację wraz z rodzinami, co spotkało się ze sprzeciwem z ich strony.

Ustalono, że płomienie wybuchły w kilku miejscach jednocześnie, co może wskazywać na zamierzone działanie. Rzecznik rządu w Atenach Stelios Petsas potwierdził, że mieszkańcy Morii usiłowali przeszkadzać strażakom w akcji ratunkowej. Sytuację miał pogorszyć silny wiatr, podsycający i przenoszący ogień. Jednocześnie, strażacy walczą z wielkim pożarem lasu, jedynie 25 kilometrów od terenu obozu.

„To tykająca bomba, która właśnie wybuchła. Uchodźcy żyli w nieludzkich warunkach”, podkreślił Marco Sandrone z Lekarzy Bez Granic (MSF). Obóz Moria został zbudowany w szczycie kryzysu migracyjnego w 2015 r. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Władze wprowadziły na wyspie Lesbos stan wyjątkowy.