Grecja: Pierwszy przypadek COVID-19 w największym obozie dla uchodźców

Uchodźcy z Syrii w obozie na wyspie Lesbos, źródło: Flickr/United Nations Photo, fot. Rick Bajornas (CC BY-NC-ND 2.0)

Największy grecki obóz dla uchodźców przejdzie 14-dniową kwarantannę po wykryciu pierwszego przypadku COVID-19. Międzynarodowy Komitet Ratunkowy apeluje o ewakuację osób z grupy najwyższego ryzyka.

 

W największym greckim obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos wykryto pierwszy przypadek infekcji koronawirusem. Zakażonym jest 40-letni Somalijczyk.

Mężczyzna przebywa obecnie w szpitalu w Mitylenie, czyli największym mieście na wyspie. Informację tę przekazało w środę (2 września) greckie ministerstwo migracji i azylu.

Obecnie trwają próby ustalenia listy osób, z którymi chory miał kontakt. Obóz Moria przejdzie także kwarantannę, która może potrwać nawet do 15 września. Wstęp do obozu będzie miał jedynie personel bezpieczeństwa po uprzednim zmierzeniu temperatury ciała.

Silvio Berlusconi zakażony koronawirusem

Były premier Włoch, 83-letni Silvio Berlusconi, jest zakażony koronawirusem.
 

Biuro Silvio Berlusconiego poinformowało, że były premier dwukrotnie otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Berlusconi czuje się dobrze, nie ma objawów chorobowych, pracuje ze swojego domu i w najbliższym czasie będzie przebywał …

Moria: Przeludniony obóz

Moria – niegdyś grecka baza wojskowa – została zmieniona w obóz dla uchodźców w szczycie kryzysu migracyjnego w 2015 r. W momencie założenia obóz przewidziany był dla ok. 3 tys. uchodźców.

Obecnie mieszka w nim kilkanaście tysięcy osób pochodzących głównie z Syrii. Infrastruktura obozu jest niewystarczająca. Większość uchodźców mieszka w namiotach i prowizorycznych schronieniach.

Obozy uchodźcze to miejsca objęte wysokim ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusów i epidemii. Jako najważniejsze czynniki zwiększające ryzyko pandemii ONZ wymienia przeludnienie, brak dostępu do opieki medycznej, niedożywienie, brak infrastruktury zapobiegającej i leczącej powikłania po chorobach.

Inne czynniki to występowanie wielu poważnych chorób zakaźnych, problemy natury logistycznej spowodowane utrudnionym dostępem do obozów, brak systemu wczesnego wykrywania zagrożenia, niewystarczające powiązania z narodowym systemem opieki zdrowotnej, dyskryminacja oraz brak wykwalifikowanego personelu.

Wprowadzenie zasad dystansu społecznego, czy konieczności regularnej dezynfekcji rąk stanowiłoby wyzwanie dla tak przeludnionego obozu. Dodatkowo w trakcie kryzysu część lekarzy i wolontariuszy zrezygnowała z pracy w obozach. Inni nie mieli możliwości dotarcia do obozów z powodu ograniczeń w komunikacji.

Grecja swój pierwszy przypadek COVID-19 odnotowała w lutym. Od tego czasu w kraju odnotowano 10 757 zakażeń koronawirusem i 273 zgony. Wśród uchodźców przebywających na półwyspie Peloponez doszło do 150 zakażeń.

Pierwszy przypadek COVID-19 wśród uchodźców mieszkających na wyspach odnotowano jednak dopiero w zeszłym miesiącu. Koronawirus został zdiagnozowany u 35-letniego mężczyzny z Jemenu mieszkającego na wyspie Chios.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Apele organizacji międzynarodowych

Przeludniony obóz Moria wielokrotnie stawał się obiektem krytyki organizacji międzynarodowych. Władze Grecji były wzywane do poprawy warunków bytowych uchodźców i relokacji ich na na kontynent.

W związku z pojawiającymi się zakażeniami w obozach na greckich wyspach Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (International Rescue Committee) wezwał greckie władze do ewakuacji z wyspy osób będących w grupie ryzyka.

„Dystans społeczny i podstawowe zasady higieny są niemożliwe do wprowadzenia w obozie Moria, gdzie tysiące ludzi żyją w bliskim sąsiedztwie bez odpowiedniego dostępu do wody i mydła”- podkreślała dyrektorka greckiego oddziału IRC Dimitra Kalogeropoulou.

„Jako że możliwe jest chorowanie na COVID-19 bezobjawowo, istnieje prawdopodobieństwo, że wiele przypadków wśród uchodźców nie zostało jeszcze zdiagnozowanych” – mówiła.

Regionalny plan ONZ dla Europy wskazuje na konieczność pozyskania środków na walkę z wirusem w wysokości 255 mln dolarów. Plan ten zakładę ochronę dla uchodźców w postaci wsparcia finansowego, platform komunikacji oraz większej ilości bezpiecznych mieszkań.

Najnowszy raport, opublikowany dziś (3 września) przez UNHCR, wskazuje również na trudności związane z powrotem dzieci uchodźców do szkół. Z powodu pandemii część rodzin nie będzie w stanie opłacić zajęć w szkołach, ubrań i podręczników dla swoich dzieci. Problemem są również ograniczenia technologiczne, które uniemożliwiają uchodźcom naukę zdalną.