Francja chce zwiększyć pomoc dla uchodźców a deportować migrantów ekonomicznych

Premier Francji Édouard Philippe

Francja zamierza skrócić czas rozpatrywania wniosków o azyl i zwiększyć liczbę ośrodków dla uchodźców. Jednocześnie ma systematycznie deportować nielegalnych imigrantów zarobkowych – zapowiedział w środę (12 lipca) francuski premier Édouard Philippe.

 

Zaprezentował tym samym francuski „plan działania”, który ma dotyczyć dziesiątków tysięcy osób, które przyjeżdżają każdego roku do Francji. Ma to na celu szybsze „zagwarantowanie prawa do azylu oraz efektywniejsze uporanie się z falą migracji” – dodał Philippe. Aktualny czas rozpatrywania wniosku wynosi 14 miesięcy – władze chcą skrócić go do pół roku.

Ulepszenie procedury azylowej

Jak stwierdził prezydent Francji Emanuel Macron, „Francja, która w zeszłym roku otrzymała 85 000 wniosków o azyl, jest obecnie „całkowicie przytłoczona”.

Kraj ten znalazł się w ogniu ostrej krytyki ze strony organizacji charytatywnych  oraz pozarządowych, ponieważ nie zapewniał odpowiednich warunków pobytowych dla osób ubiegających się o azyl. W efekcie powstały słynne obozowiska w północnej Francji i wokół Paryża, tj. jak Calais.

Philippe przyznał, że „nie jesteśmy tym, czym powinna być Francja” w osiąganiu równowagi między humanitarną troską o uchodźców a przestrzeganiem surowej polityki wobec migrantów zarobkowych. Przedstawił dane, że 40 proc. osób ubiegających się o azyl oraz uchodźców nie ma dostępu do mieszkań, a obecna liczba 80 000 domów i ośrodków wzrośnie do 12 500 w 2018 i 2019 r.

Francuski premier podkreślił, że ci, którym odmówiono azylu będą „systematycznie” deportowani, dodając, że ramy prawne ich aresztowania w oczekiwaniu na deportację zostaną „na nowo zdefiniowane” w ramach projektu ustawy, który zostanie przedstawiony francuskiemu parlamentowi we wrześniu.

Program integracji dla uchodźców

Philippe nie określił, jak rząd zamierza wyegzekwować nową, trudną politykę deportacji. W 2016 r. deportowano tylko 25 000 osób, które nie miały odpowiednich dokumentów, a w tym samym roku doszło do 91 000 aresztowań cudzoziemców. „Musimy przekonać migrantów ekonomicznych, aby zrozumieli, że nie możemy ich wszystkich przyjąć”, powiedział.

Macron zapowiadał w swojej kampanii wyborczej, że Francja będzie wdrażać program integracji uchodźców, którego elementem ma być szkolenie zawodowe i nauczanie języków. Philippe zapowiedział także utworzenie międzyresortowego koordynatora integracji uchodźców z francuskim społeczeństwem – jest to kluczowe żądanie burmistrz Paryża Anne Hidalgo.