Estonia odgradza się od Rosji

niemcy-polska-białoruś-merkel-uchodźcy-MSZ-Syria-Irak-Jemen

Ogrodzenie typu concertina, źródło: pxfuel

Estonia buduje stalowe ogrodzenie na granicy z Rosją. To pierwszy krok modernizacji całego aparatu kontroli granicznej. W ten sposób Estonia idzie w ślady pozostałych krajów bałtyckich i Polski.

 

 

Estonia jest bliska ukończenia pierwszych 23 km ogrodzenia o wysokości 2,5 metra wykonanego ze stali i zwieńczonego drutem kolczastym. Jak przekazał fiński publiczny nadawca YLE, w kolejnym etapie projektu do 2025 r. przewidziano budowę kolejnych 35 km bariery.

Długość estońskiej granicy z Rosją wynosi ok. 330 km, z czego ok. 130 km to granica lądowa. Egert Belitšev, zastępca dyrektora generalnego ds. ochrony granic w estońskiej policji i straży granicznej oznajmił w rozmowie z YLE, że ogrodzenie to tylko część planowanej reformy. Do 2027 r. granica na całej długości ma być monitorowana w czasie rzeczywistym.

Estoński projekt to kolejny przykład działań państw UE na rzecz wzmocnienia kontroli granic. Od czasu tzw. kryzysu migracyjnego w 2015 r. w całej Unii swojej wschodniej granicy nie umacniają tylko Finlandia, Słowacja i Rumunia.

Według organizacji na rzecz praw człowieka budowa ogrodzeń może naruszać Powszechną Deklarację Praw Człowieka, a także Konwencję dotyczącą statusu uchodźców z 1951 r. i protokół nowojorski z 1967 r.