Dziś decyzja ws. kapitan Sea Watch 3

Statek Sea Watch 3, źródło Sea-Watch. e.V

Statek Sea Watch 3, źródło Sea-Watch. e.V

Dziś włoski sąd zdecyduje czy kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carola Rackete pozostanie w areszcie, czy też zostanie wydalona z Włoch. Wbrew zakazowi włoskich władz Niemka wpłynęła bowiem do portu na wyspie Lampedusa z 40 migrantami na pokładzie.

 

Zatrzymanie 31-letniej kapitan krytycznie oceniły Niemcy i Francja.

Sea Watch 3 płynie na Lampedusę

Łamiąc zakaz włoskich władz, Sea Watch 3 z 42 migrantami na pokładzie płynie w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa. Statek niemieckiej organizacji pozarządowej pływający pod holenderską banderą czekał na zgodę na wpłynięcie do włoskiego portu przez 12 dni.
 

Tymczasem Hiszpania, która od …

Włoskie MSW za natychmiastowym wydaleniem kapitan

Minioną noc Carola Rackete spędziła noc w areszcie domowym. Wczoraj (1 lipca) natomiast kapitan była ponad dwie godziny przesłuchiwana w sądzie w Agrigento na Sycylii. Usłyszała zarzut złamania prawa morskiego, stawiania oporu funkcjonariuszom i przemoc wobec nich, za co grozi jej do 10 lat więzienia. Prokurator wnioskował o utrzymanie aresztu, a sędzia przełożyła decyzję w jej sprawie na dziś (2 lipca).

Jednak włoskie MSW już przygotowało dekret w sprawie natychmiastowego wydalenia Rackete jako osoby „zagrażającej porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu”. Tymczasem internauci ogłosili zbiórkę na opłacenie kosztów sądowych Rackete i organizację Sea Watch. Media poinformowały, że suma zebrana w internetowych zbiórkach w Niemczech i Włoszech wynosi już ponad 1,2 mln euro.

Maas: Rackete powinna być uwolniona

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że Rackete powinna wyjść na wolność. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że pozostaje w kontakcie z włoskimi władzami i usiłuje przekonać je, że „nie do przyjęcia” jest, by ratowanie migrantów na Morzu Śródziemnym traktować jako przestępstwo.

“Niesienie ludziom ratunku na morzu to żadne przestępstwo, lecz akt humanitarny, a zatem wszystko, co nie będzie prowadziło do zwolnienia (Caroli Rackete), wywoła znaczące zadrażnienia” – uprzedził minister. Na Twitterze napisał zaś, że „z punktu widzenia Niemiec proces sądowy może mieć tylko jeden finał – uwolnienie Caroli Rackete”. „Ważne na szczeblu europejskim: polityczne targowanie się o rozdzielanie uchodźców jest niegodne i musi zostać zakończone” – podkreślił ponadto szef niemieckiego MSZ.

Schaeuble: Nie ułatwiać pracy przemytnikom

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble wezwał natomiast organizacje ratujące migrantów na morzu do krytycznej oceny swojej działalności. Przyznał, że “niesienie pomocy osobom w potrzebie nie podlega dyskusji”, ale zwrócił przy tym uwagę, że organizacje pozarządowe, które tę pomoc niosą  “powinny uważać, żeby nie ułatwiać pracy przemytnikom ludzi”.

Włochy: Ruszył proces burmistrza, który pomagał migrantom

Rozpoczął się proces Domenico Lucano, byłego już burmistrza miasteczka Riace w regionie Kalabria na południu Włoch. Był on znany z bardzo otwartej polityki wobec migrantów, w których widział szansę na odrodzenie starzejącej się prowincjonalnej społeczności. Został jednak oskarżony o ułatwianie …

Napięcie między Rzymem i Berlinem

Również prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier skrytykował w niedzielę włoski rząd. W odpowiedzi wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini – który wydał zakaz wpuszczenia Sea Watch 3 na włoskie wody – podkreślił, że niemiecki przywódca powinien troszczyć się o sprawy własnego kraju.  Dzień wcześniej decyzję załogi o wpłynięciu do portu bez zgody władz Salvini określił jako „przestępczą”.

Jednak prezydent Włoch Sergio Mattarella, odnosząc się do napięcia między Rzymem a Berlinem powstałego po zatrzymaniu niemieckiej kapitan, oświadczył, że „przyjaźń i współpraca między Włochami a Niemcami są tak mocne, że nie mogą zostać przez nic zakwestionowane”.

Zaapelował przy tym również  o „obniżenie tonu” dyskusji. „Nie możemy interweniować we włoskim wymiarze sprawiedliwości” – oświadczyła natomiast cytowana przez media zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Martina Fietz.

Żaden z migrantów z Sea Watch 3 nie zostanie we Włoszech

Wcześniej szef włoskiego MSW, zgodnie ze swoją polityką migracyjną zamknął wszystkie porty dla statków organizacji pozarządowych, ratujących migrantów na morzu. Minister domaga się rozlokowania przybyłych w innych państwach UE. Zarzuca też Wspólnocie bezczynność ws. migracji, a NGOsom wspieranie przemytu ludzi.

Matteo Salvini przyznał w sobotę, że żaden z 40 migrantów nie zostanie we Włoszech. “Otrzymaliśmy pełne zapewnienia, że wszyscy imigranci, którzy byli na pokładzie Sea Watch zostaną rozlokowani w pięciu krajach, za co dziękuję” – oświadczył.

Skrytykował jednak przy tym władze Holandii za brak zaangażowania w rozwiązanie kryzysu wokół statku, który nazwał „nielegalnym”, a który pływa pod holenderską banderą. Szef włoskiego MSW zarzucił holenderskiemu rządowi, że „nic go nie obchodził statek, który krążył sobie po Morzu Śródziemnym”. Decyzję załogi o wpłynięciu do portu bez zgody jego władz nazwał „przestępczą”.

Włosi i Holendrzy kłócą się o łódź z migrantami

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, twierdzi, że to Holandia i Unia Europejska są odpowiedzialne za los 42 migrantów, którym Rzym od ponad tygodnia nie pozwala wpłynąć do włoskich portów.
 

Holenderska łódź ratunkowa Sea-Watch 3 utknęła na Morzu Śródziemnym 12 czerwca, …

Statek Sea Watch 3 miał 40 migrantów na pokładzie od 12 czerwca

W nocy z piątku na sobotę Sea Watch 3 z nielegalnymi migrantami na pokładzie bez zgody władz wpłynął do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. “Dosyć. W tym momencie Sea Watch 3 wpływa do portu na Lampedusie” – poinformowała niemiecka organizacja pozarządowa na Twitterze tuż przed wpłynięciem statku do portu.

Podkreśliła przy tym, że minęło prawie 60 godzin od czasu ogłoszenia stanu kryzysowego, na który nikt nie zareagował. “Nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności. Po raz kolejny do nas, do kapitan Caroli Rackete i jej załogi należy zadanie zawiezienia 40 ludzi w bezpieczne miejsce” – głosi komunikat.

Włochy zamknęły granicę ze Słowenią

Od dziś (1 lipca) granica między Włochami a Słowenią jest stale patrolowana, a przekraczające ją osoby muszą się wylegitymować. Choć oba kraje należą do Strefy Schengen na 232 kilometrowym odcinku granicznym pojawią się wspólne patrole. Wszystko ma związek z nasileniem …