Czy możliwe jest sądzenie Unii Europejskiej za politykę migracyjną?

Źródło: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji

Źródło: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji

Grupa międzynarodowych prawników zamierza pociągnąć do odpowiedzialności Unię Europejską przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z  polityką migracyjną. Prawnicy utrzymują, że państwa członkowskie są odpowiedzialne za zbrodnie popełnione w Libii i na Morzu Śródziemnym.

 

Prawnicy twierdzą, że przedstawią dowody na to, że UE (jej urzędnicy) oraz przedstawiciele państw członkowskich „ponoszą odpowiedzialność za popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości”. Oskarżenia są formułowane na podstawie publicznych oświadczeń unijnych urzędników, dokumentach Frontexu, które – zdaniem prawników – dowodzą europejskiej odpowiedzialności karnej za ograniczanie „z premedytacją” przepływów migracyjnych. Chodzi m. in. o zmniejszenie migracji przez szlak wiodący z Afryki przez Morze Śródziemne.

Libia: Szykuje się kolejny kryzys migracyjny w UE?

Trwają walki na przedpolach stolicy Libii, po tym jak wojska podległe władzom w Bengazi ruszyły przeciw uznawanemu międzynarodowo rządowi w Trypolisie. Tymczasem ONZ alarmuje, że paraliż Libii może poskutkować kolejną falą migracyjną do UE. Włochy napisały w tej sprawie list …

Świadome przestępstwo

W liczącym 242 strony piśmie zaadresowanym do MTK, prawnicy wskazują, że UE i państwa członkowskie „nie popełniły przestępstw osobiście, jednakże ze świadomością nielegalnego i przestępczego charakteru podjętych działań i zaniechań (w ratowaniu ludności cywilnej)”, które mogą stanowić podstawę dla sprawy podlegającej jurysdykcji MTK. Wnioskodawcy szacują. że między styczniem 2014 r. a lipcem 2017 r., co najmniej 14,5 tys. migrantów utonęło w basenie Morza Śródziemnego. W latach 2016-2018 ponad 40 tys. osób zostało z kolei przechwyconych i przymusowo przeniesionych do obozów w Libii, które w rzeczywistości okazywały się ośrodkami przymusowego przetrzymywania, a niejednokrotnie miejscem przemocy wobec obecnych tam osób.

Komisja Europejska zapewnia, że „wszystkie jej działania oparte były na prawie europejskim i międzynarodowym”. Rzecznik KE podkreślił, że „priorytetem zawsze była i będzie ochrona życia i zapewnienie godności ludzkiej na szlakach migracyjnych”. Bruksela podkreśla także współpracę z rządem libijskim w celu położenia kresu przetrzymywaniu ludzi w Libii. Wspólnota zwraca uwagę, że europejskie operacje poszukiwawczo-ratownicze nie mają dostępu do wód Libii i mogą działać jedynie na wodach międzynarodowych. Skarga jednak odniosła sukces. MTK musi podjąć decyzję czy przeprowadzić wstępne postępowanie.

Malta: Porwany przez uchodźców statek wpłynął do portu

Maltańskie wojsko eskortowało turecki tankowiec, który porwało kilku wyłowionych z Morza Śródziemnego uchodźców. Z obawy przed prześladowaniami nie chcieli oni wrócić z powrotem do Libii. Wymusili więc na załodze statku obranie kursu na któryś ze śródziemnomorskich krajów UE.
 

Pływający pod turecką …

Tryton okazał się pomyłką

W piśmie UE została bezpośrednio oskarżona o powstrzymanie przepływów migracyjnych z Libii „za wszelką cenę” zamiast działać w sposób bezpieczny dla ratowania migrantów. Zamiast tego UE zorganizowała politykę przymusowego transferu do ośrodków przetrzymywania, które miały być podobne do obozów koncentracyjnych, gdzie miało „dochodzich do okropnych zbrodni”. Zdaniem inicjatorów kluczowa była zmiana polityki w 2014 r. Porzucenie operacji „Mare Nostrum” na „Tryton” przyczyniło się do wprowadzenia „najbardziej zabójczej i zorganizowanej polityki w całej historii spraw wniesionych przed MTK”.

Zgłoszenie nie wyróżnia żadnego z europejskich polityków lub urzędników, którzy mieliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Niemniej jednak w piśmie cytowane są wypowiedzi przywódców, takich jak Angela Merkel czy Emmanuel Macron oraz depesze dyplomatyczne.

Na Morzu Śródziemnym zginęło 60 osób uciekających z Afryki

Około 60 uciekinierów, którzy usiłowali dopłynąć z Libii do Europy, zginęło w Morzu Śródziemnym niemal 40 mil od tunezyjskiego miasta Safakis, kiedy ich łódź zaczęła tonąć. Tunezyjski kuter rybacki uratował tylko 16 osób. Włosi otwierają porty przed kolejnymi rozbitkami mimo …

Krytyka unijnej polityki

Prawnicy wskazują, że Mare Nostrum było udanym przedsięwzięciem, ponieważ operacje na Morzu Śródziemnym uratowały w ciągu roku od października 2013 r. blisko 150 tys. migrantów. W piśmie można przeczytać, że operacje przeprowadzane w ramach akcji Tryton były ukierunkowane – w przeciwieństwie do Mare Nostrum – na udzielanie pomocy na lądzie. Jednak zmiana podejścia okazała się fatalna w skutkach i przyczyniła się do 30 krotnego wzrostu zgonów w porównaniu z wcześniejszą operacją. Podobno nawet unijni urzędnicy mieli przyznać, że Tryton okazał się fatalnym posunięciem. Raport podkreśla świadomość urzędników UE traktowania migrantów przez libijską straż przybrzeżną. Udokumentowano wiele wykroczeń i zbrodni popełnionych na migrantach, w tym morderstwa, tortury, napaści seksualne, rabunki, bezprawne zatrzymania.

TSUE: Polska tłumaczy się z nieprzyjęcia uchodźców

Czy Polska może jeszcze zostać ukarana za podjętą trzy lata temu decyzję o nieprzyjęciu uchodźców? Skargę w tej sprawie przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom, Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE już w grudniu 2017 r., ale do …