Czescy policjanci będą ochraniać węgierską granicę

Białoruś, Litwa, UE, Weber, Łukaszenka, Irak, Bruksela, uchodźcy

Ogrodzenie typu concertina, źródło: pxfuel

Czechy wyślą 50 policjantów do pilnowania węgiersko-serbskiej granicy. To konsekwencja porozumienia, zawartego wczoraj między Pragą a Budapesztem po wcześniejszych rozmowach premierów Czech i Węgier.

 

 

Szef czeskiego MSW Jan Hamáček potwierdził, że policjanci rozpoczną dwumiesięczną „misję” 15 października. Według szacunków całkowity koszt operacji powinien wynieść ok. 2 mln euro.

Czescy policjanci i wojskowi stacjonowali już na Węgrzech podczas tzw. kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Czeskie oddziały policyjne przebywają też w Macedonii Północnej i Słowenii.

„Republika Czeska wyraźnie pokazuje, że nawet jeśli nie leżymy przy zewnętrznej granicy Schengen, to jesteśmy solidarni i pomagamy na zewnętrznych granicach strefy”, podkreślił minister.

Decyzja o wysłaniu policjantów zapadła w cieniu czeskiej kampanii wyborczej. Tydzień temu premier Andrej Babiš spotkał się na serbskiej granicy ze swoim węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbánem. Obaj przywódcy krytykowali UE za słabą ochronę zewnętrznych granic bloku.

Walka z nielegalną migracją jest jednym z kluczowych kampanijnych postulatów Babiša. Rozmieszczenie funkcjonariuszy policji na granicy węgiersko-serbskiej może zatem dodatkowo wzmocnić jego pozycję przed wyborami.