Cypr domaga się od KE relokacji 5 tys. osób oczekujących na azyl

Cypr widziany z kosmosu, źródło: Wikipedia:NASA (CC0 Public Domain)

Władze Cypru przesłały w tej sprawie oficjalny list do Komisji Europejskiej. Nikozja chce, aby 5 tys. osób ubiegających się o azyl przyjęły do siebie inne państwa członkowskie UE. W ostatnich 2 latach liczba składanych wniosków w tej sprawie mocno na Cyprze wzrosła. KE obiecała przyjrzeć się tej sprawie.

 

Z danych przedstawionych przez cypryjskie władze wynika, że w 2017 r. było o ponad 50 proc. wniosków więcej niż rok wcześniej. W sumie złożono ok. 4,6 tys. takich wniosków. Dla liczącego tylko 850 tys. mieszkańców Cypru to bardzo dużo. W kolejnym roku trend jeszcze się wzmocnił. Wniosków było o 69 proc. więcej niż w 2017 r.

W bieżącym roku jest jeszcze więcej wniosków. Tylko w okresie od stycznia do czerwca 2019 na Cyprze złożono prawie 7 tys. wniosków o azyl. To o 130 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 r.

Władze Cypru alarmują, że to dla nich za dużo i nie będą w stanie ani zweryfikować i rozpatrzyć wniosków w przewidzianym prawie czasie, ani potem zająć się osobami, które będą mogły zostać lub deportacją tych, którzy ostatecznie azylu nie dostaną. Większość z tych drugich zapewne się odwoła od pierwszej odmownej decyzji.

UNHCR krytykuje dekret Salviniego

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zgłosił zastrzeżenia do przyjętej przez włoski Senat ustawy, która nakłada surowe kary na łodzie ratunkowe należące do organizacji pozarządowych. ONZ żąda, aby działania humanitarne „nie były karane lub piętnowane”.
 

 

Zgodnie z dekretem sporządzonym przez …

Cypr skarży się na Turcję

Dlatego Nikozja chce, aby Bruksela pomogła znaleźć państwa członkowskie, które przyjmą do siebie conajmniej 5 tys. ubiegających się o azyl osób. List w tej sprawie wysłał do Komisji Europejskiej cypryjski minister spraw wewnętrznych Konstantinos Petridis. Według jego pomysłu migrantów powinny przejąć do siebie państwa, które wcześniej deklarowały chęć przyjęcia do siebie azylantów w ramach systemu kwotowego stworzonego przez KE. Ale tym razem w każdym przypadku przekazanie migrantów odbywałoby się w oparciu o dwustronną umowę. KE jedynie pomogłaby osiągnąć takie porozumienia.

UE zawarła co prawda w 2016 r. porozumienie z Turcją, na mocy którego migranci, którzy dotrą na unijny teren z terytorium tureckiego, zostaną odesłani z powrotem. Dzięki temu udało się opanować kryzys migracyjny i przerwać tzw. szlak bałkański, który mieszkańcy Bliskiego Wschodu podróżowali do UE. O ile umowa ta dobrze działa w odniesieniu do Grecji czy Bułgarii, o tyle Cypr skarży się, że współpraca ze stroną turecką jest mocno utrudniona.

Oba kraje mają ze sobą bardzo złe stosunki od czasu, gdy w 1974 r. Turcja dokonała inwazji na wyspę i zajęła jej północną część. Proklamowano tam nieuznawaną międzynarodowo Turecką Republikę Cypru Północnego, z którą stosunki dyplomatyczne utrzymuje jedynie Ankara. W ostatnim czasie relacje cypryjsko-tureckie mocno się pogorszyły, ponieważ Turcja zaczęła poszukiwania podmorskich złóż gazu ziemnego i ropy naftowej u północnych wybrzeży wyspy. Cypr (a także cała UE) uznają ten obszar za cypryjską wyłączoną strefę ekonomiczną. Turcja zaś twierdzi, ze to wody Cypru Północnego.

Frontex oskarżony o tolerowanie nadużyć wobec migrantów

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) przymyka oko na łamanie praw człowieka oraz przemoc stosowaną wobec migrantów na granicach zewnętrznych UE – ujawniła w poniedziałek (5 sierpnia) niemiecka telewizja publiczna ARD.
 

Oskarżenia te sformułowane zostały w efekcie dochodzenia prowadzonego wspólnie przez …

KE monitoruje sytuację

To właśnie przez nieuznawaną międzynarodowo samozwańczą republikę migranci mają docierać na południową, należącą do UE część wyspy. Minister Petridis podkreślił, że choć ich liczba może się z punktu widzenia Niemiec czy Francji wydawać nieduża, ale jeśli przeliczyć ją na liczbę wszystkich mieszkańców, to okaże się, że Cypr przyjął w ostatnich latach najwięcej uchodźców i migrantów. W 2018 r. byli to przede wszystkim obywatele Syrii, Bangladeszu, Indii, Pakistanu, Kamerunu oraz Egiptu

„Zgodnie z art. 80 traktatu o funkcjonowaniu UE wzywam wszystkie państwa członkowskie do złożenia obietnic dotyczących relokacji 5 tys. osób z Cypru na podstawie umów dwustronnych, z priorytetem dla osób wymagających szczególnego traktowania, w celu znacznego złagodzenia nieproporcjonalnej presji i poważnych wyzwań, przed którymi stoją zarówno władze, jak i struktury społeczne kraju” – napisał Petridis w liście, do którego dotarła cypryjska agencja informacyjna CNA.

KE potwierdziła, że dostała list od władz cypryjskich. „Otrzymaliśmy list i analizujemy go. Komisja Europejska monitoruje sytuację na Cyprze. Jesteśmy w stałym kontakcie z cypryjskimi władzami. Komisja i unijne agencje są gotowe, żeby zwiększyć pomoc dla Cypru, jeśli okaże się to potrzebne” – powiedziała rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

Hiszpania: Kolejne próby zatrzymania migracji z Maroka

Zdaniem lokalnych władz nawet 200 osób próbowało w ubiegłym tygodniu przekroczyć granicę marokańsko-hiszpańską w Melilli. Migranci chcieli przedostać na stronę hiszpańską, wspinając się na ogrodzenie dzielące oba państwa.
 

Melilla i Ceuta to dwie hiszpańskie enklawy i zarazem jedyna lądowa granica łącząca …