Coraz więcej osób ubiega się o azyl w UE

Uchodźcy z Wenezueli, źródło: Flickr/Comisión Interamericana de Derechos Humanos, fot. Daniel Cima

Uchodźcy z Wenezueli, źródło: Flickr/Comisión Interamericana de Derechos Humanos, fot. Daniel Cima

Po raz pierwszy od 2015 r., czyli od szczytu kryzysu migracyjnego związanego z wojnami na Bliskim Wschodzie liczba osób składających na terenie UE wniosek o status uchodźcy wzrosła. Tym razem jednak chodzi o azylantów z Ameryki Południowej oraz Bałkanów Zachodnich.

 

Raport na ten temat przygotowały wspólnie media niemieckiej grupy Funke (należą do niej m.in. takie regionalne dzienniki jak „Berliner Morgenpost” czy Westdeutsche Allgemeine Zeitung”). Według wyliczeń opartych o dane z instytucji w różnych krajach członkowskich UE od stycznia do kwietnia bieżącego roku po raz pierwszy wniosek o azyl lub inną formę ochrony międzynarodowej złożyło 206,5 tys. osób. Oznacza to wzrost o ok. 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Więcej wniosków od Wenezuelczyków i Kolumbijczyków

Tym razem jednak to nie obywatele Syrii, Iraku czy Afganistanu masowo ubiegają się o status uchodźcy, ale obywatele Wenezueli, Kolumbii oraz państw z obszaru Bałkanów Zachodnich. Rośnie szczególnie liczba składających wnioski Wenezuelczyków, których było w badanych okresie aż 14 257. Oznacza to wzrost o 121 proc. Swoje wnioski złożyło też 8097 Kolumbijczyków, co jest wzrostem nawet o 156 proc.

Wenezuelczycy znaleźli się obecnie na drugim  miejscu wśród grup narodowych aplikujących o azyl w UE. Kolumbijczycy są zaś na czwartym miejscu. Pierwsze miejsce od lat zajmują Syryjczycy (złożyli oni 20 392 wnioski, co oznacza spadek o 8 proc.), a trzecie Afgańczycy (14 042 wnioski, co jest pierwszym od kilku lat wzrostem, wynoszącym 36 proc.). Jeśli chodzi zaś o Bałkany Zachodnie to wnioski składają Albańczycy, Kosowianie oraz Bośniacy. Po raz pierwszy od lat wzrosła też liczba wniosków składanych przez Gruzinów.

Obywatele Wenezueli uciekają ze swojego kraju przed coraz trudniejszą sytuacją w ich kraju, który ogarnięty jest wielkimi protestami opozycji, wewnętrzny konflikt zbrojny w tym kraju wisi na włosku. Z kolei w Kolumbii, mimo podpisania porozumienia pokojowego z komunistyczną partyzantką FARC, wojna domowa wciąż się nie zakończyła. Część kraju kontroluje bowiem inna grupa zbrojna – marksistowsko-chrześcijańska ELN. Konflikt nie oszczędza nawet stołecznej Bogoty, gdzie np. w styczniu doszło do dużego zamachu bombowego, w którym zginęło 21 osób, a 68 zostało rannych.

Czy możliwe jest sądzenie Unii Europejskiej za politykę migracyjną?

Grupa międzynarodowych prawników zamierza pociągnąć do odpowiedzialności Unię Europejską przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z  polityką migracyjną. Prawnicy utrzymują, że państwa członkowskie są odpowiedzialne za zbrodnie popełnione w Libii i na Morzu Śródziemnym.
 

Prawnicy …

Unijne agencje potwierdzają trend wzrostowy

Raport grupy medialnej Funke potwierdza wcześniejsze informacje Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), według których w marcu 2019 r. było o 20 proc. więcej wniosków o azyl niż w marcu 2018 r.

Również Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX spodziewa się w najbliższych latach ponownego wzrostu liczby osób ubiegających się o azyl w UE. Dyrektor wykonawczy FRONTEX-u Fabrice Leggeri stwierdził w niedawnej rozmowie z dziennikiem „Die Welt”, że „UE wciąż pozostaje pod presją i będzie tak także w kolejnych dekadach”. „Dlatego UE i jej państwa członkowskie muszą blisko współpracować z krajami pochodzenia tych osób, a poprawiać w nich warunki życia. Polityka migracyjna nie może się ograniczać do wzmocnienia ochrony granic” – stwierdził Leggeri.

Północ i Południe wspólnie na rzecz wyzwań klimatycznych i migracyjnych

„Współpraca krajów globalnej Północy i Południa w rozwiązywaniu problemów rozwoju, zmian klimatycznych i migracji” – to tytuł konferencji zorganizowanej 29.05.2019 r. przez Minority Rights Group International, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (ang. Center for Advanced Studies of Population and …