Coraz więcej Brytyjczyków występuje o obywatelstwo innego kraju członkowskiego UE

Brytyjski paszport jeszcze w unijnej wersji (z czerwoną okładką). Wkrótce zastąpią je nowe paszporty o niebieskich okładkach i bez oznaczeń UE, źródło: Flickr, fot. John O'Nolan

Brytyjski paszport jeszcze w unijnej wersji (z czerwoną okładką). Wkrótce zastąpią je nowe paszporty o niebieskich okładkach i bez oznaczeń UE, źródło: Flickr, fot. John O'Nolan

Od czasu referendum na temat opuszczenia przez Wielką Brytanię UE, liczba brytyjskich obywateli, którzy otrzymali obywatelstwo innego unijnego państwa znacząco wzrosła. Wciąż bowiem niejasne jest to, ile ze swoich dotychczasowych praw brytyjscy obywatele zachowają na terenie UE. Brytyjskie prawo zezwala natomiast na posiadanie podwójnego obywatelstwa.

 

Dane na ten temat zebrali w swoim raporcie dziennikarze BBC. Liczby otrzymali od krajowych urzędów zajmujących się kwestią rejestracji cudzoziemców. Na pytania brytyjskich dziennikarzy odpowiedziały instytucje z 17 krajów członkowskich UE. Choć oznacza to, że aż 10 krajów nie przekazało swoich statystyk, to jednak wzrost liczby przyznanych Brytyjczykom obywatelstw innego państwa członkowskiego UE jest bardzo wyraźny – pomiędzy rokiem 2015 a 2017 aż siedmiokrotny.

Kraje, które nie przekazały swoich statystyk, publikują tego typu informacje rzadziej niż raz w roku. Jednak, jak zauważa BBC, udało się pozyskać dane z krajów, w których żyje największa zagraniczna populacja brytyjska.

Niemcy najpopularniejsze

Według danych zebranych przez BBC w 2015 r. 17 krajów członkowskich UE przyznało łącznie swoje obywatelstwa 1594 obywatelom Wielkiej Brytanii. W 2017 r. było to już jednak aż 12 994 obywatelstw. Największy wzrost odnotowano w Niemczech. Jeszcze trzy lata temu 594 Brytyjczyków otrzymało niemiecki paszport, rok temu było ich już aż 7493. Na drugim miejscu znalazła się Francja (wzrost z 279 do 1518), na trzecim Belgia (wzrost ze 110 do 1381), a na czwartym Szwecja (wzrost z 436 do 1203). Kolejne miejsca zajęły Irlandia, Luksemburg, Dania i Portugalia. Polska znalazła się na końcu stawki (obok Słowacji i Rumunii). W 2015 r. nasz kraj przyznał polski paszport 6 obywatelom brytyjskim, dwa lata później – 7.

Jak zauważa BBC, większość z osób, które wystąpiły o obywatelstwo innego kraju członkowskiego UE, nie zrezygnowała jednocześnie z obywatelstwa brytyjskiego. Statystyki w Wielkiej Brytanii nie wykazują, by nastąpił jakikolwiek wzrost liczby osób, które oddały brytyjski paszport. O obywatelstwo innego kraju członkowskiego UE występują głównie Brytyjczycy, którzy od lat i na stałe mieszkają poza Wielką Brytanią. Często ich współmałżonek lub partner to obywatel kraju, w którym żyją.

Najczęściej powodem złożenia przez obywateli brytyjskich wniosku o obywatelstwo innego państwa członkowskiego UE jest chęć zagwarantowania sobie pełni wszystkich obecnie przysługujących im praw. Wynik negocjacji na temat warunków brexitu toczących się między Londynem a Brukselą wciąż jest niepewny. Nie wiadomo więc do końca, co będzie w przyszłości ze swobodą osiedlania się, pracowania czy podróżowania w UE. Posiadanie unijnego obywatelstwa gwarantuje je natomiast także ich przyszłym dzieciom.

Eurostat: Rekordowa liczba nowych obywateli UE. Brytyjczycy starają się o unijny paszport

Około 995 tys. osób otrzymało w 2016 r. obywatelstwo któregoś z krajów członkowskich UE. To rekordowy wynik odkąd unijne biuro statystyczne Eurostat zbiera na ten temat dane z krajów członkowskich. Najwięcej nowych obywateli UE pochodzi z Maroko, Albanii oraz Indii. …

Będzie jeszcze więcej Brytyjczyków z obywatelstwem UE?

Jednocześnie – na to wskazują już dane Eurostatu – prawdziwa fala Brytyjczyków otrzymujących unijne obywatelstwa może dopiero nadejść. Ubieganie się o takie dokumenty to bowiem w wielu państwach członkowskich proces długotrwały i mocno zbiurokratyzowany. Według raportu Eurostatu z roku na rok znacząco rośnie liczba wniosków o obywatelstwo składanych przez Brytyjczyków w państwach członkowskich. Tylko w Irlandii złożono ich w 2016 r. aż 64,4 tys., w Hiszpanii 4,5 tys,, w Szwecji 2 tys., w Danii 604, w Polsce 332, w Finlandii 115, w Grecji 34, zaś w Czechach 27. Danych za 2017 r. (jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków) na razie brak.

Najsłynniejszym Brytyjczykiem, który po referendum na temat brexitu otrzymał obywatelstwo innego kraju członkowskiego UE jest aktor Colin Firth. 22 września 2017 r. nagrodzony Oscarem gwiazdor otrzymał obywatelstwo włoskie. Firth, który był głośnym przeciwnikiem brexitu, jest od 1997 r. żonaty z Włoszką Livią Giuggioli, z którą ma dwóch synów – Lucę i Matteo. Aktor i jego małżonka dzielą życie między Wielką Brytanię a Włochami. Mają dom w środkowowłoskim regionie Umbria. Colin Firth mówi także biegle po włosku.

Nie wiadomo, ilu w sumie Brytyjczyków otrzymało w 2017 r. włoskie obywatelstwo. Włochy nie przekazały swoich statystyk dziennikarzom BBC.

Belgijskie obywatelstwo dla Brytyjczyków pracujących dla UE?

Taki pomysł rzucił w ubiegłym tygodniu przewodniczący Komisji Europejskiej podczas debaty po wystąpieniu premiera Belgii na forum Parlamentu Europejskiego. Brexit sprawi bowiem, że około tysiąca Brytyjczyków zatrudnionych w Brukseli w instytucjach UE z dnia na dzień może stracić pracę. Tymczasem …