Burmistrzowie włoskich miast krytykują swoje MSW za decyzję o nieprzyjęciu statku z uratowanymi na morzu migrantami

Matteo Salvini, lider Ligi, źródło Flickr

Matteo Salvini, lider Ligi źródło: Flickr/© European Union 2017 - European Parliament

Burmistrzowie kilku włoskich miast otwarcie skrytykowali decyzję nowego ministra spraw wewnętrznych, który nakazał straży przybrzeżnej uniemożliwić wejście do włoskich portów statkowi niemieckiej organizacji humanitarnej z 629 osobami z Afryki na pokładzie. Ich zdaniem „Włochy są gotowe ratować ludzkie życie.”

 

Nowy włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych, a jednocześnie lider prawicowej Ligi Północnej (LN) Matteo Salvini odmówił w niedzielę (10 czerwca) przyjęcia do włoskich portów statku niemieckiej organizacji SOS Mediterranée, który miał na pokładzie 629 osób uratowanych w weekend w sześciu operacjach pomocy tonącym jednostkom, które wiozły obywateli m.in. Erytrei, Ghany, Nigerii i Sudanu z Libii do Włoch. Okręt „Aquarius” skierowano w stronę Malty, która także odmówiła jego przyjęcia. Ostatecznie zgodę na zawinięcie jednostki do portu w Walencji wydał w poniedziałek nowy lewicowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Burmistrz Neapolu: Salvini nie ma serca

Decyzję szefa włoskiego MSW skrytykowały Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Unia Europejska. Głosy krytyki popłynęły także ze strony części włoskich samorządowców. Przeciw odmowie wpuszczenia statku z uratowanymi migrantami do włoskich portów zaprotestowali oficjalnie burmistrzowie kilku włoskich miast, głównie z południa kraju – m.in. Neapolu, Mesyny, Tarentu, Reggio di Calabria oraz Palermo na Sycylii. Zmiany we włoskiej polityce azylowej Matteo Salvini ogłaszał w ubiegłym tygodniu podczas wizyty w sycylijskiej Katanii.

Jednak burmistrzowie miast na południu kraju postanowili zaprotestować przeciw aż tak ostrym decyzjom nowych władz w Rzymie. „Zawsze przyjmowaliśmy ratunkowe statki i łodzie, które ocaliły na morzu ludzkie życie. Nie zaprzestaniemy tego teraz. Salvini pogwałcił międzynarodowe prawo. Po raz kolejny udowodnił jak skrajnie prawicowy jest nasz obecny rząd” – oświadczył burmistrz Palermo Leoluca Orlando. Wtórował mu na Twitterze burmistrz Neapolu Luigi de Magistris, który Salviniego nazwał „ministrem bez serca” i zapewniał, że jego miasto „jest gotowe, nawet bez uzyskania dodatkowych środków pieniężnych, ratować ludzkie życie”.

Salvini odpowiada

Matteo Salvini postanowił dalej bronić swojej decyzji. W poście na Facebooku napisał: „Malta nie przyjmuje nikogo. Francja odpycha ludzi od swoich granic. Hiszpania broni swoich granic zbrojnie. Od dzisiaj także Włochy mówią >>nie<< przemytowi ludzi oraz biznesowi nielegalnej imigracji”. Postępowanie ministra wzbudziło wiele kontrowersji także dlatego, że wywołało dyskusję na temat kompetencji szefa MSW. Nie ma on prerogatyw, by zamknąć porty przed jakimś statkiem. Taką decyzję mogą podjąć jedynie kierownictwo danego portu lub władze miejskie. Z drugiej strony, każda zagraniczna jednostka musi wchodzić do portu w asyście straży przybrzeżnej, a ta podlega już szefostwu MSW.

Wczoraj po południu, gdy okazało się, że statek przyjmie Hiszpania, Salvini triumfował mówiąc: „Zwycięstwo! W jeden tydzień zrobiliśmy więcej niż poprzednie władze przez ostatnie siedem lat. Nigdzie nie jest napisane, że migranci powinni lądować akurat we Włoszech”.

Według niemieckiej organizacji humanitarnej SOS Mediterranée, do której należy statek „Aquarius”, żywność na okręcie zaczynała się kończyć, a na pokładzie znajdowały się osoby, które potrzebowały pomocy. Co najmniej 50 osób miało zostać uratowanych przed utonięciem w ostatniej chwili, zaś 7 kobiet było ciężarnych. 123 pasażerów to natomiast osoby nieletnie pozbawione jakiejkolwiek opieki. 11 pasażerów to także malutkie dzieci.

Hiszpania przyjmie statek z migrantami, który zawróciły Włochy i Malta

Decyzję w sprawie przyjęcia 629 pasażerów statku ratunkowego „Aquarius”, których uratowała z sześciu tonących jednostek niemiecka organizacja humanitarna, podjął nowy hiszpański premier. Statek ma zawinąć do portu w Walencji na wschodzie Hiszpanii.
 
Przyjęcia „Aquariusa” odmówiły kolejno władze Włoch i Malty. „Włochy …