Bułgaria nie przystąpi do migracyjnego paktu ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych; źródło: https://news.un.org

Przeciw paktowi o migracji opowiada się większość ugrupowań. „Bułgaria do niego nie przystąpi” – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.

 

Cwetan Cwetanow dodał, że kwestia ta ma być konsultowana z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę (14 listopada), lecz jego zdaniem sprawa jest przesądzona, ponieważ przeciw umowie opowiada się większość klubów.

W piątek (9 listopada) przewodnicząca opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Kornelia Ninowa oświadczyła w parlamencie, że ma nieoficjalne informacje na temat planowanego przystąpienia Sofii do tego porozumienia na grudniowej konferencji w Maroku. Ninowa zdecydowanie skrytykowała władze za zamiar podpisania paktu. „Kto upoważnił rząd do podpisania tego dokumentu, kto podjął decyzję?” – pytała i podkreśliła, że sprawa nie była dyskutowana ani na posiedzeniu rządu, ani w komisjach parlamentarnych.

Węgry: Dziennikarka, która kopała uchodźców uniknie kary

Węgierski Sąd Najwyższy skierował do ponownego rozpatrzenia, ale zaraz potem umorzył, sprawę kamerzystki jednej z prawicowych prywatnych telewizji, która we wrześniu 2015 r. kopała na granicy Węgier i Serbii uciekających przed policją uchodźców. Sąd pierwszej instancji uznał to za przestępstwo …

W jej ocenie pakt w praktyce będzie „stymulował migrację”, a treść dokumentu zawiera próbę przekształcenia nielegalnej migracji w legalną. „Należy ściśle rozróżniać uchodźców od migrantów” – dodała.

Wicepremier i jednocześnie szefowa MSZ Ekatarina Zachariewa przekonywała, że pakt nie jest konwencją, która wymagałaby ratyfikacji, a jego celem jest wstrzymanie nielegalnej migracji.

Juncker przewiduje osłabienie UE

„Jeżeli jakikolwiek kraj nie przystąpi do paktu ONZ o migracji, to osłabi to pozycję UE jako globalnego gracza” – powiedział w poniedziałek w reakcji na doniesienia z Bułgarii na forum ekonomicznym w Berlinie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „Jeśli jeden, dwa, lub trzy kraje odstąpią od paktu migracyjnego ONZ, to my, jako Unia Europejska, nie będziemy w stanie bronić naszych interesów” – dodał Junkcer.

W zeszłym roku w Polsce najwięcej imigrantów w UE

W zeszłym roku Polska przyjęła najwięcej imigrantów w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanego w piątek (26 października) raportu Eurostat. Największą grupę stanowią wśród nich Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju, żeby podjąć pracę.

Pakt w sprawie migracji

Pakt migracyjny został zaaprobowany przez 193 państwa należące do ONZ, a wyłamały się jedynie Stany Zjednoczone. Od tego czasu jednak Austria i Węgry ogłosiły, że ostatecznie nie podpiszą tego dokumentu podczas grudniowej ceremonii w Maroku. Polska, Czechy i Bułgaria sygnalizują, że mogą pójść za przykładem Wiednia i Budapesztu.

ONZ-owski pakt poświęcony prawom uchodźców i migrantów (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – GCM) ma zostać podpisany na konferencji ONZ w Marrakeszu (10-11 grudnia). Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat porozumienia była tzw. Deklaracja Nowojorska z września 2016 r., przyjęta jednomyślnie przez 193 państwa zasiadające w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców został wówczas uprawniony na podstawie Deklaracji Nowojorskiej do zaproponowania światowego paktu, mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

Starcia migrantów z bośniacką i chorwacką policją

W nocy z 24 na 25 października grupa około 200 migrantów przedostała się przez kordon bośniackiej policji granicznej i wkroczyła na most prowadzący do sąsiedniej Chorwacji.
 

Obozujący przy przejściu granicznym Velika Kladuša-Maljevac od wtorku migranci zaatakowali kamieniami oddział chorwackiej policji prewencyjnej, …