Bułgaria chce dodatkowych unijnych funduszy na ochronę granic

Granica Bułgarii, źródło: Flickr, fot. Simon Bleasdale (CC BY-NC-ND 2.0)

Bułgarski rząd wystąpił o dodatkowe środki na ochronę granic. Prośba została złożona oficjalnie podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich w Brukseli. Tego typu wsparcie obiecano już Grecji.

 

O konieczności udzielenia Bułgarii dodatkowego wsparcia finansowego poinformował na spotkaniu w Brukseli bułgarski minister spraw wewnętrznych Mładen Marinow. Nie mówił jednak o żadnych konkretnych kwotach. Stwierdził jedynie, że chodzi o środki na zwalczanie nielegalnej imigracji.

Sofia chce dodatkowych pieniędzy, a nie funkcjonariuszy

Bułgaria ma liczący 260 kilometrów odcinek granicy lądowej z Turcją. Jest to jednocześnie granica zewnętrzna Unii Europejskiej. W 2016 r. Unia Europejska przekazała już Bułgarii dodatkowe 160 mln euro na wzmocnioną ochronę tego odcinka granicznego.

Na razie na granicy bułgarsko-tureckiej jest spokojnie. Co prawda są doniesienia o większej liczbie uchodźców i migrantów w przygranicznym tureckim mieście Edirne, ale osoby te, jeśli podejmują próbę przedostania się do UE, kierują się w stronę Grecji, a konkretnie przejścia granicznego w Kastanies.

Bułgaria nie zaapelowała więc o przysłanie jej dodatkowych funkcjonariuszy Unijnej Agencji Ochrony Granic FRONTEX. Tego typu misja udała się natomiast do Grecji. Bułgarzy poprosili jedynie o środki finansowe. „Bułgarii trzeba pomóc. Chociaż obecnie nie mamy takiego kryzysu jak w Grecji, powinniśmy się przygotować, a lepiej to zrobić przy braku napięcia” – przekonywał minister Marinow.

UE obiecuje pomoc dla Grecji w kwestii kryzysu migracyjnego

700 mln euro obiecała przekazać Grecji Komisja Europejska. Grecy, po tym jak Turcja otworzyła swoje granice, borykają się z największym kryzysem migracyjnym od 2016 r. Na granicy grecko-tureckiej koczuje obecnie ponad 20 tys. chcących dostać się do UE osób.

 

Przewodnicząca Komisji …

Sytuacja na granicy bułgarskiej nadal spokojna

Jak poinformował szef bułgarskiego MSW, pieniądze są potrzebne tamtejszej straży granicznej na zakup dodatkowego wyposażenia oraz na dodatkowe wypłaty dla funkcjonariuszy oddelegowanych na granicę z Turcją. Marinow wskazał też na pomoc, jaką przedwczoraj (3 marca) Komisja Europejska obiecała Grecji. Bruksela przekaże Atenom w związku z sytuacją na granicy grecko-tureckiej dodatkowe 700 mln euro.

Przewodniczą KE Ursula von der Leyen odwiedziła w ostatnich dniach nie tylko Grecję, ale również Bułgarię. Wspólnie z premierem Bojko Borysowem obejrzała z helikoptera sytuację na granicy bułgarsko-tureckiej. Premier Bułgarii chciał pokazać szefowej KE, że bułgarskie służby kontrolują sytuację.

Bez wątpienia w tym rejonie nadgranicznym jest o wiele mniej uchodźców i migrantów, którzy usiłują przejść z terytorium Turcji do UE. Podczas gdy Grecy informują o tym, że od soboty (29 lutego) powstrzymali już ponad 30 tys. osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę, o tyle Bułgarzy informują jedynie o około 100 osobach.

Erdogan krytykuje UE w sprawie uchodźców

Prezydent Turcji stwierdził, że „kraje członkowskie Unii Europejskiej depczą prawa człowieka”. Recep Tayyip Erdogan odniósł się w ten sposób do zamknięcia greckich i bułgarskich granic przed uchodźcami i migrantami, którzy próbują się przedostać przez nie do Europy.

 

Turecki prezydent rozmawiał z …