Wlk. Brytania ograniczy imigrację po Brexicie

Brexit imigracja

Theresa May, premier Wlk. Brytanii// Źródło: Number 10 via Flickr

Premier Wlk. Brytanii Theresa May zapowiedziała zakończenie okresu swobodnego przepływu osób z krajów UE od razu po Brexicie. Zaprzeczyła tym samym wcześniejszym słowom swoich własnych ministrów, którzy sugerowali wprowadzenie okresu przejściowego.

 

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła dziś (31 lipca), że po Brexicie 29 marca 2019 r. wygaśnie prawo obywateli Unii Europejskiej do swobodnego przyjazdu do Wlk. Brytanii. Od momentu wyjścia z UE, przyjeżdżający z krajów unijnych do Zjednoczonego Królestwa na dłuższy pobyt, będą traktowani jak imigranci.

May musiała wyjaśnić tę sprawę na skutek sprzecznych wypowiedzi swoich ministrów z ostatnich tygodni. W zeszłym tygodniu minister finansów Philip Hammond oraz minister spraw wewnętrznych Amber Rudd powiedzieli, że nie będzie gwałtownej zmiany zasad dotyczących imigracji, choć nie określili szczegółów okresu przejściowego.

Przeciwnego zdania był natomiast minister handlu Liam Fox. Stwierdził on, że utrzymywanie zasady swobodnego przepływu osób z UE po Brexicie byłoby złamaniem woli wyrażonej przez Brytyjczyków w referendum. Dzisiejsza wypowiedź May wskazuje, że premier stoi po stronie Foxa.

Rząd w Londynie nie zamierza na razie przedstawiać szczegółów planów imigracyjnych po Brexicie. Zapowiedział jedynie, że będą one przedstawione „we właściwym czasie”.