Słowacki rząd potwierdził zeszłotygodniową decyzję parlamentu o odrzuceniu paktu migracyjnego ONZ. Premier kraju Peter Pellegrini poinformował, że rząd nie zamierza wysyłać swojego przedstawiciela na poświęconą paktowi konferencję w Marrakeszu.
Decyzja zakłada, że premier Słowacji podejmie wszelkie działania potrzebne do wycofania kraju z procesu przyjmowania tego dokumentu. Zobowiązuje także słowacką administracje i instytucje do zaprzestania działań, które można byłoby oceniać jako uznanie paktu za obowiązujący.
Pellegrini zadeklarował wystosowanie listu, w którym mają zostać podane powody odrzucenia dokmentu. List zostanie przekazany organizatorom konferencji w Marrakeszu w Maroku, która odbędzie się 10-11 grudnia.
W posiedzeniu gabinetu nie uczestniczył szef słowackiego MSZ Miroslav Lajczak, który po decyzji parlamentu w sprawie wycofania się Słowacji z globalnego paktu zapowiedział swoją dymisję. Lajczak, były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, był osobiście zaangażowany w negocjacje w sprawie dokumentu.
Lajczak przekazał dymisję prezydentowi Andrejowi Kisce, który dotąd jej nie przyjął. Prezydent dwukrotnie rozmawiał z ministrem, a także z szefem rządu, który prosił go o nieprzyjmowanie dymisji szefa dyplomacji. Po ostatnim spotkaniu Kiska poinformował, że potrzebuje więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Dodał, że podobnie jak Pellegrini darzy Lajczaka pełnym zaufaniem.
Niechęć prezydenta do przyjęcia dymisji szefa dyplomacji może być związana z przejęciem przez Słowację 1 stycznia 2019 roku obowiązków kraju przewodniczącego w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Z ramienia państwa funkcję tę zgodnie z zasadami sprawuje minister spraw zagranicznych.
Wypracowane na forum ONZ porozumienie GCM (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration) ma być pierwszym dokumentem regulujący międzynarodowe migracje osób. Nie będzie miało mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie. Z podpisania dokumentu wycofały się już m.in. Polska, Austria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Węgry oraz USA.