Belgia: Rząd rozpadnie się z powodu sporu o pakt migracyjny ONZ?

Premier Belgii Charles Michel, źródło: Flickr, fot. Annika Haas (EU2017EE)

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło: Flickr, fot. Annika Haas (EU2017EE)

Tworzące belgijski rząd partie pokłóciły się o to, czy kraj powinien podpisać wynegocjowane na forum ONZ globalne porozumienie dotyczące migracji. Przeciwny jest temu prawicowy Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). Za jest natomiast liberalny i frankofoński Ruch Reformatorski (MR).

 

Spór w belgijskie koalicji rządowej jest tak silny, że premier Charles Michel – który kieruje MR – poprosił parlament o rozstrzygnięcie tej kwestii. Debata odbędzie się dziś rano. Nie wiadomo natomiast kiedy belgijska Izba Reprezentantów zagłosuje nad tym czy podpisać porozumienie GCM (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration), które potocznie nazywane jest paktem migracyjnym.

Stabilność rządu wisi na włosku

Michel, w swoim wrześniowym wystąpieniu na forum ONZ, poinformował, że Belgia podpisze wynegocjowany w Nowym Jorku pakt. Dokument ma być oficjalnie zatwierdzany przez państwa-sygnatariuszu podczas konferencji w Marrakeszu w Maroko w przyszłym tygodniu. „Stawką jest nasza wiarygodność. W przyszłym roku staniemy się niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mamy dobrą reputację na świecie” – mówił belgijski premier.

Jednak współtworząca rząd flamandzka partia N-VA, która jest antyimigracyjna i obecnie cieszy się w Belgii największym poparciem, zdecydowanie wykluczyła podpisanie paktu migracyjnego ONZ. Zagroziła nawet, że wystąpi z koalicji rządowej, jeśli premier dokument podpisze. Po kilku dniach ostrych sporów Michel postanowił poprosić o podjęcie decyzji Izbę Reprezentantów. „Parlament to izba demokracji. Sądzę, że nadeszła chwila, gdy to parlamentarzyści powinni podjąć decyzję” – wyjaśniał. Dodał, że wciąż planuje udać się do Marrakeszu, gdzie zakomunikuje innym światowym przywódcom decyzję belgijskiego parlamentu.

Bardzo możliwe jest, że mimo sprzeciwu N-VA Izba Reprezentantów upoważni rząd do podpisania porozumienia GCM. Popierają je bowiem opozycyjne partie centrowe i lewicowe. Razem z Ruchem Reformatorskim będą miały stosowną większość. Ale w takiej sytuacji N-VA może zrealizować swoją groźbę i wyjść z rządu. A to oznaczałoby, że w przyszłym roku w Belgii odbyłyby się przedterminowe wybory. 2019 r. stałby się dla tego kraju najbardziej politycznym od lat, gdyż już wcześniej zaplanowano na ten rok wybory samorządowe oraz do Parlamentu Europejskiego.

Bułgaria nie przystąpi do migracyjnego paktu ONZ

Przeciw paktowi o migracji opowiada się większość ugrupowań. „Bułgaria do niego nie przystąpi” – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.
 

Cwetan Cwetanow dodał, że kwestia ta ma być konsultowana z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę …

Czemu pakt migracyjny budzi kontrowersje?

Pakt migracyjny, choć jest dobrowolny i niewiążący, budzi kontrowersje w części krajów, w tym w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jego podpisania odmówiły już m.in. Polska, Węgry, Czechy, Austria czy Włochy. Dania i Holandia zgodziły się zaś zatwierdzić ów dokument po burzliwych debatach na krajowej scenie politycznej. Spoza Europy dokumentowi sprzeciwiają się zaś np. Australia czy Izrael. Większość krajów zgodziła się jednak porozumienie podpisać.

Pakt GCM ma stworzyć globalne ramy współpracy między państwami w dziedzinie migracji i stanowić pakiet rozwiązań dla nasilających się na świecie problemów związanych z masową migracją. Dokument nie narzuca państwom członkowskim żadnych nowych wymogów, ani nie wymusza zmiany obowiązujących przepisów. Mimo to budzi wiele kontrowersji. Wśród zapisów paktu GCM są między innymi takie, które dotyczą solidarności z krajami, które przyjęły wielu migrantów czy też zwiększające obowiązki migrantów w dostosowywaniu się do realiów życia w kraju ich przyjmujących. Część państw – w tym np. Polska – obawia się jednak, że dokument ten ograniczy suwerenność krajów w kwestii prowadzenia polityki migracyjnej.

Merkel ostro o przeciwnikach paktu migracyjnego ONZ

Podczas wystąpienia w Bundestagu kanclerz Niemiec mocno skrytykowała państwa, które odmówiły podpisania paktu migracyjnego ONZ. „To jest nacjonalizm w czystej postaci” – oświadczyła Merkel. Wśród krajów sprzeciwiających się podpisaniu paktu jest również Polska.
 
Angela Merkel przemawiała w Bundestagu podczas debaty na …