Austriacki TK podważa stanowisko rządu w sprawie deportacji uchodźców

Austria, Alexander Schallenberg, Sebastian Kurz

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg i kanclerz Sebastian Kurz / Zdjęcie: MSZ Austrii, Flickr, CC BY 2.0 [Bundesministerium für europäische und internationale Angelegenheiten]

Austriacki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że z uwagi na tamtejszą sytuację polityczną rząd nie może kontynuować deportacji do Afganistanu uchodźców, którzy nie otrzymali azylu. Austria należy do krajów UE o najliczniejszej afgańskiej społeczności.

 

“Biorąc pod uwagę bieżące doniesienia na temat sytuacji w Afganistanie, Trybunał Konstytucyjny nie widzi powodu (…), by uważać za możliwe deportacje ubiegających się o azyl do kraju pochodzenia”, brzmi wydane wczoraj (18 sierpnia) orzeczenie.

Wyrok podważa stanowisko, jakie prezentowali dotychczas rządzący chadecy, w tym minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. Szef MSW utrzymywał, że mimo niestabilnej sytuacji w Afganistanie deportacje powinny być kontynuowane. Kanclerz Sebastian Kurz znany jest z twardego kursu wobec imigracji, w dużej mierze zbieżnego z rządami Polski i Węgier.

Węgierskie wzorce w polityce Sebastiana Kurza. Pomimo trudności kanclerz Austrii utrzyma władzę?

Kanclerz Sebastian Kurz długo określany był „cudownym dzieckiem” austriackiej polityki i nadzieją europejskiej chadecji.

Chadecy domagają się rozwiązań na szczeblu UE

Z opinią Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) nie zgadzają się współrządzący Zieloni. Pochodzący z tego ugrupowania prezydent Alexander Van der Bellen powiedział we wtorek (17 sierpnia), że w obliczu przejęcia Kabulu przez talibów odsyłanie uchodźców do Afganistanu byłoby nielegalne. Wicekanclerz i lider Zielonych Werner Kogler zapowiadał wstrzymanie deportacji, ale chadecy trzymają się swojego stanowiska.

Nehammer jeszcze wczoraj zapowiadał, że Austria będzie nadal odsyłać uchodźców, których wnioski o azyl odrzucono, do Afganistanu w takim zakresie, w jakim pozwala na to prawo europejskie.

Austria domaga się też rozwiązań systemowych na poziomie UE. „Nielegalna migracja, która przebiega przez kilkanaście bezpiecznych krajów i gdzie migranci po prostu wybierają sobie kraj docelowy, musi zostać wstrzymana” – powiedział minister spraw wewnętrznych dziennikowi „Die Welt”, przekazuje „Deutsche Welle”.

Minister przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat Austria przyjęła ponad 130 tys. uchodźców i była trzecim pod tym względem krajem Unii Europejskiej. „Prawie 35 tys. przybyło w tym czasie z Afganistanu,  większość z nich to młodzi mężczyźni, często słabo wykształceni lub analfabeci, co stanowi wielkie wyzwanie dla systemu integracji i systemu socjalnego”, podkreślił.

Według niego „już samo to wyraźnie pokazuje, że nie można dyskutować o przyjęciu przez Austrię dodatkowych osób”.

Austria chce centrów deportacyjnych wokół Afganistanu

Austriacki rząd zaproponował utworzenie w okolicach Afganistanu specjalnych ośrodków deportacyjnych jako alternatywy dla przyjmowania uchodźców w Europie.

Rząd chce utworzenia ośrodków deportacyjnych

Nehammer wraz z szefem austriackiej dyplomacji Alexandrem Schallenbergiem zaapelowali ostatnio o stworzenie specjalnych ośrodków deportacyjnych w państwach sąsiadujących z Afganistanem, aby nie trzeba było odsyłać uchodźców bezpośrednio do znajdującego się w większości pod kontrolą talibów Afganistanu.

Austria była jednym z sześciu krajów, obok NiemiecDaniiGrecjiBelgii i Holandii, które wystosowały na początku miesiąca list do Komisji Europejskiej, domagając się kontynuowania deportacji uchodźców z Afganistanu. Od tego czasu połowa z wymienionych państw wycofała się z tego stanowiska i postanowiła wstrzymać deportacje. Austria, Belgia i Grecja pozostały natomiast przy pierwotnym stanowisku.

Nehammer ocenił, że rozwiązanie problemu imigracji z Afganistanu leży w interesie UE. Jego zdaniem wiele osób ubiegających się o azyl, zwłaszcza z Afganistanu, popada w konflikt z prawem. Szef MSW powołał się też na podstawowe założenie Konwencji Genewskiej dotyczącej statusu uchodźcy, zobowiązującej uchodźców do przestrzegania prawa obowiązującego w przyjmującym ich kraju i nie zabraniającej ich wydalenia w razie naruszenia tej zasady.