Austria: Dwukrotny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl budzi kontrowersje w Styrii

Austria, Styria-migracja-UE-FPO-SPO

W tym roku do listopada wniosek o azyl w Austrii złożyło 30 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż w całym roku 2020. / Foto via unsplash [Quaritsch Photography]

W tym roku do listopada wniosek o azyl w Austrii złożyło 30 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż w całym roku 2020. W związku ze wzmożoną migracją konieczne stało się ponowne otwarcie ośrodków dla uchodźców, m.in. w miastach Steinhaus i Leoben.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Ponowne otwarcie ośrodków wywołało obawy wśród mieszkańców. „Leoben powinno kojarzyć się ludziom jako miasto słynące z górnictwa i kultury, a nie jako twierdza uchodźców”, stwierdził Macro Triller, szef regionalnego oddziału radykalnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). Zapowiedział on, że będzie zabiegał o zamknięcie tamtejszego ośrodka.

Liczba uchodźców ubiegających się o azyl podwoiła się przed końcem roku, rok do roku do 15 tys. osób ubiegających się o azyl.

Napływ osób ubiegających się o azyl spowodował przepełnienie ośrodków, co dodatkowo potęguje niepokój lokalnej ludności. „Od 250 do 300 azylantów przebywało tu przez dobre dwa miesiące. Pierwotnie mówiono, że będzie ich maksymalnie 80 do 100”, zwrócił uwagę Reinhard Reisinger z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ), burmistrz gminy Spital am Semmering.

Dodał, że do tej pory nie było żadnych incydentów, ale mieszkańcy nie mogą wchodzić na teren ośrodków, natomiast uchodźcy licznie i regularnie odwiedzają sklepy w mieście.

Około połowa osób ubiegających się o azyl to młodzi mężczyźni, reszta to rodziny.