Polska, Austria, Grecja i Litwa organizatorami konferencji o ochronie granic

żołnierze z Estonii na granicy polsko-białoruskiej. / Foto via flickr / (CC BY-NC-ND 2.0) [Kancelaria Premiera]

Grecja, Polska, Litwa i Austria zorganizują jutro (21 stycznia) w Wilnie konferencję na temat ochrony granic. „Chcemy stworzyć sojusz rozsądku”, mówi szef austriackiego MSW Gerhard Karner.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

Austria wzywa do zaostrzenia europejskiego systemu kontroli granic, aby ograniczyć liczbę przybywających do UE migrantów i opanować kryzys migracyjny na granicy Polski i państw bałtyckich z Białorusią.

„Chcemy stworzyć sojusz rozsądku”, oznajmił minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner. Jego zdaniem „jeśli chodzi o politykę migracyjną, to państwa członkowskie UE powinny skupić się w sprawach migracji na tych kwestiach, co do których panuje konsensus”. Minister stwierdził, że Unia musi wypracować solidny system ochrony zewnętrznych granic i odsyłania nielegalnych migrantów.

Jego litewska odpowiedniczka Agne Bilotaite dodała, że obecny kryzys migracyjny pokazuje, w jaki sposób „państwa niedemokratyczne” mogą wykorzystywać migrację jako broń polityczną.

Austria, Polska, Grecja i Litwa zapraszają na piątkową konferencję nie tylko przedstawicieli wszystkich innych państw UE, ale także niektórych unijnych instytucji i agencji, w tym Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europolu i Frontexu.

Karner skrytykował ostatnio złagodzenie polityki migracyjno-azylowej przez nowy niemiecki rząd. W zeszłym tygodniu szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser wezwała do stworzenia „koalicji państw przyjaznych” imigrantom, w ramach której miałyby rozpocząć się rozmowy na temat reformy unijnego systemu azylowego.

„Zdecydowanie sprzeciwiam się takim inicjatywom”, powiedział Karner w rozmowie z niemieckim „Bildem”.

Austria od dawna krytykuje podejście UE do migracji i wzywa do wprowadzenia surowszych przepisów w tym obszarze.