Austria i Francja mają dość nielegalnej migracji. Na pomoc wzywają Frontex

Gérald Darmanin, Francja, nielegalna imigracja

Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin na zdjęciu) zapowiedział, że Paryż zajmie się kwestią nielegalnej imigracji w czasie francuskiej prezydencji w Radzie UE. / Zdjęcie: Twitter [@GDarmanin]

Szefowie MSW Austrii i Francji wzywają Frontex do podjęcia kroków w celu przeciwdziałania nielegalnej migracji. Austriacki minister Karl Nehammer narzeka na brak wsparcia ze strony Komisji Europejskiej, „która woli zajmować się kwotami do relokacji”.

 

 

Austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer zaapelował do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) o zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej o 40 proc. z powodu gwałtownego wzrostu nielegalnej migracji.

W tym roku na austriackiej granicy zatrzymano już 15 768 nielegalnych migrantów, w porównaniu do 21,7 tys. w całym 2020 r. „Nie otrzymujemy potrzebnego wsparcia od Komisji Europejskiej, która woli omawiać kwoty relokacji”, narzekał Nehammer. W jego opinii unijne przepisy dotyczące migracji „nie spełniają swojego zadania”.

Austria jest jednym z krajów UE najbardziej dotkniętych nielegalną migracją, a granica kraju z Węgrami jest obecnie szczególnie gorącym punktem pod względem natężenia nielegalnej imigracji i zjawiska handlu ludźmi.

Austria ostrzega: Nie rozwiążemy problemu migracji za całą UE / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 26 lipca.

Problemem Austrii migracja z Afganistanu

„W Austrii mamy jedną z największych społeczności afgańskich w całej Europie”, powiedział szef resortu spraw wewnętrznych. Według niego jest to nielogiczne, skoro nielegalni migranci, zanim dotrą do Austrii, przemierzają aż dziesięć bezpiecznych krajów.

„Nie może być tak, że Austria i Niemcy biorą na siebie cały problem Afganistanu, za którego rozwiązanie odpowiada UE”, ocenił minister.

W ostatnich miesiącach władze w Wiedniu regularnie krytykowały unijne przepisy migracyjne, wzywając jednocześnie Komisję Europejska do podjęcia kroków na rzecz bardziej restrykcyjnej kontroli granic oraz odsyłania nielegalnych migrantów.

Austria: Sprawa deportacji dzieli koalicję. Kanclerz chce zaostrzenia polityki, Zieloni przeciwni

Sebastian Kurz chce bardziej zdecydowanych środków, jeśli chodzi o skazanych uchodźców. Zieloni uważają obowiązujące przepisy za wystarczająco restrykcyjne.

Francja apeluje o wzmocnienie północnych granic UE

W sobotę (24 lipca) w Calais minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin zwrócił się do Fronteksu o wzmocnienie ochrony północnych granic Wspólnoty. Poinformował również, że od początku roku krajowe służby zlikwidowały 26 przemytniczych siatek.

„Poprosiłem, aby Frontex zajął się ochroną północnych granic Wspólnoty, zwłaszcza wybrzeżem Nord-Pas-de-Calais [Kanał i Morze Północne]”, powiedział. „60 proc. migrantów, którzy tu przyjeżdżają, pochodzi z Belgii, więc nasze spektrum działań musi być bardzo szerokie, potrzebujemy europejskiego nadzoru granic”, kontynuował Darmanin.

Minister spraw wewnętrznych podkreślił, że gdy tylko Francja obejmie przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia 2022 r., poruszy tę kwestię, ale także „ważne postępy, jakie należy osiągnąć w zakresie unijnego paktu migracyjnego”.

Nielegalna migracja do UE spadła w 2020 r. o 13 proc.

Zmniejszenie migracji do UE spowodowane jest głównie restrykcjami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa?

Migracja przez kanał La Manche

Tymczasem francuska straż przybrzeżna uratowała w weekend na kanale La Manche 80 migrantów, w tym 20 dzieci. W pierwszej łodzi płynęło 35 osób, w drugiej – 45.

Od końca 2018 r. wzrosło nielegalne przekraczanie kanału La Manche przez migrantów chcących dotrzeć do Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku odnotowano blisko 10 tysięcy prób nielegalnego przepłynięcia Kanału La Manche. Sześć osób utonęło, trzy uznano za zaginione.