Austria: Sprawa deportacji dzieli koalicję. Kanclerz chce zaostrzenia polityki, Zieloni przeciwni

Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Po zabójstwie 13-letniej dziewczynki, którego miało dokonać dwóch afgańskich uchodźców, między dwoma rządzącymi ugrupowaniami – Austriacką Partią Ludową (ÖVP) a Zielonymi – doszło do poważnego rozdźwięku w sprawie postulatu zaostrzenia prawa migracyjnego.

 

Kanclerz i lider ÖVP Sebastian Kurz wezwał w ubiegłym tygodniu do bardziej zdecydowanych działań w kwestii deportacji uchodźców skazanych za przestępstwa karne. Dyskusję na ten temat wywołało zabójstwo 13-letniej dziewczynki, do którego doszło przed ponad tygodniem, a którego sprawcami miała być dwójka afgańskich azylantów.

Zieloni uważają z kolei, że obowiązujące przepisy są dostatecznie restrykcyjne. „Prawo azylowe było już w ostatnich latach nowelizowane”, zwróciła uwagę pochodząca z tej partii minister sprawiedliwości Alma Zadić w rozmowie z dziennikiem „Kronen Zeitung”.

Wraca sprawa korupcji w austriackim rządzie. Parlamentarna komisja przesłuchuje Sebastiana Kurza

Szef rządu jest objęty śledztwem prokuratury antykorupcyjnej ze względu na podejrzenia składania fałszywych zeznań podczas jednego z poprzednich przesłuchań.

Szef MSW: Unijny system nie działa

W odpowiedzi ÖVP zarzuciła koalicjantowi zbyt łagodne podejście do kwestii imigracji. Wytknęła też wady systemu w Unii Europejskiej. „Unijny system azylowy nie działa”, ocenił minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. Jego zdaniem „imigranci, którzy popełnili przestępstwa karne, powinni być natychmiast odsyłani”.

Nehammer zapowiedział, że będzie forsował na forum UE bardziej zdecydowane rozwiązania w kwestii polityki azylowej i repatriacji.

Według niego deportacja powinna być możliwa nawet jeżeli procedura jeszcze się nie zakończyła. Ministerstwo analizuje obecnie, czy sytuacja bezpieczeństwa w Syrii pozwala na ewentualne odsyłanie pochodzących stamtąd uchodźców do kraju.

Węgierskie wzorce w polityce Sebastiana Kurza. Pomimo trudności kanclerz Austrii utrzyma władzę?

Kanclerz Sebastian Kurz długo określany był „cudownym dzieckiem” austriackiej polityki i nadzieją europejskiej chadecji.

Rząd będzie konsultować się ze specjalistami

W ubiegłym tygodniu minister Karoline Edtstadler zapowiedziała konsultacje z ekspertami na temat możliwości repatriacji uchodźców skazanych za przestępstwa karne. „W naszym kraju nie ma miejsca dla osób, które ubiegają się o azyl, ale nie obchodzą ich nasze wartości i okazują to przez swoje działania”, oświadczyła minister.

Resort chce powołania panelu specjalistów, którzy doradzą rządowi, jak skutecznie chronić kobiety i dzieci i w jaki sposób ocenić, czy dana osoba wnioskująca o azyl rzeczywiście powinna go otrzymać.

Kanclerz podkreśla, że kontrowersyjne repatriacje będą kontynuowane. „Nie zamierzamy wprowadzić zakazu deportacji do Afganistanu”, oświadczył szef rządu. Znany ze stanowczego podejścia do kwestii imigracji Kurz zapowiedział, że nie zrezygnuje ze zdecydowanych kroków wobec skazanych uchodźców.