Angela Merkel: Zapowiedź Węgier „niedopuszczalna”

Angela Merkel w programie Forum Politik, PHOENIX, ARD, 14.08.2017

Angela Merkel w programie Forum Politik, PHOENIX, ARD, 14.08.2017

Budapeszt zapowiedział, że nie podporządkuje się orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE, który słowacko-węgierską skargę ws. obowiązkowej relokacji uchodźców uznał za bezzasadną. Niemiecka kanclerz oświadczyła w wywiadzie dla „Berliner Zeitung”, że Węgry w ten sposób podważają europejski porządek prawny.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu odrzucił skargi Budapesztu i Bratysławy w ubiegłym tygodniu. Sędziowie uznali, że zaproponowany przez KE, a zatwierdzony przez większość ministrów spraw wewnętrznych na spotkaniu w Brukseli plan przeniesienia 160 tys. uchodźców z Grecji i Włoch do pozostałych państw członkowskich jest zgodny z unijnym prawem i opracowany w sposób proporcjonalny.

Budapeszt jednak orzeczenie Trybunału odrzucił. „Ten wyrok jest nieodpowiedzialny i oburzający. Prawdziwa bitwa dopiero się rozpoczyna. Politycy z Brukseli pogwałcili europejskie prawo” – grzmiał na konferencji prasowej krótko po ogłoszeniu wyroku węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Decyzję sędziów nazwał „polityczną”.

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier

Skarga dotyczyła systemu obowiązkowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoch do pozostałych państw członkowskich.

Tymczasem reakcja Bratysławy była zupełnie inna. Rzecznik prasowy słowackiego MSZ Peter Susko zapewniał, że jego kraj „w pełni szanuje werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE”. Jak dodawał Słowacja „podtrzymuje jednak opinię, że tzw. system obowiązkowych kwot relokacji nie sprawdził się w praktyce”. Polska premier Beata Szydło oświadczyła natomiast: „Byłam przekonana, że taka decyzja zostanie podjęta. To nie zmienia stanowiska polskiego rządu jeżeli chodzi o politykę migracyjną.”

Merkel zapowiada ostrą rozmowę na szczycie UE

Reakcja Budapesztu była więc dużo ostrzejsza niż Bratysławy oraz Warszawy, która formalnie nie dołączyła do słowacko-węgierskiej skargi, ale zdecydowała się wesprzeć przed Trybunałem dwa wyszehradzkie kraje. W wtorkowym wywiadzie dla „Berliner Zeitung” kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro skrytykowała stanowisko Węgier. „Mówienie o tym, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ich nie interesuje jest niedopuszczalne” – powiedziała. Dziennikarze berlińskiego dziennika dopytywali kanclerz czy ewentualna ponowne wystosowane przez Budapeszt odmowy ws. przyjęcia uchodźców będzie oznaczać de facto wyjście Węgier z UE, niemiecka kanclerz odpowiedziała: „Ta sprawa dotyka jednej fundamentalnych kwestii na jakich opiera się zjednoczona Europa. Dla mnie bowiem Europa jest obszarem wspólnej sprawiedliwości. Będziemy o tym wszystkim na pewno rozmawiać podczas październikowego szczytu UE w Brukseli.”

Uchodźcy w Europie – Krótki przewodnik po faktach

W 2015 r. 65 milionów ludzi na świecie pozostawiło swoje domy, by uciec przed konfliktem zbrojnym, prześladowaniami lub efektami katastrof naturalnych. To najwięcej od II Wojny Światowej. Kim są uchodźcy? Przed czym uciekają? Dokąd? Co robi w związku z tzw. kryzysem uchodźczym Europa? – krótko odpowiadamy na te pytania.
 
Uchodźca a emigrant
Uchodźca to osoba, która opuszcza swój kraj, …

Szefowa niemieckiego rządu przypomniała w wywiadzie, że tylko 3 z 28 krajów członkowskich odmówiły przyjmowania uchodźców w ramach systemu obowiązkowych kwot. Polska i Węgry nie przyjęły żadnego uchodźcy, zaś Czechy wstrzymały procedurę w sierpniu ubiegłego roku po przyjęciu zaledwie kilkunastu osób. Słowacja przyjęła 60 osób, ale formalnie nie zawiesiła procedury. „Pozostałe kraje unijne są gotowe podzielić się tym ciężarem. Po orzeczeniu Trybunału nawet zmiany w stanowisku słowackiego premiera” – komentowała tę sytuację Angela Merkel w rozmowie z „Berliner Zeitung”.