Albania przyjmie afgańskich uchodźców. Pomoże też Kosowo

Edi Rama, Albania

Premier Albanii Edi Rama / Zdjęcie: © European Union [EUCO Newsroom]

Albania przyjmie afgańskich uchodźców uciekających przed rządami talibów, ogłosił premier Edi Rama. Chęć uczestniczenia w tej akcji humanitarnej wyraziło również Kosowo. „Bez wahania i bezwarunkowo wyraziłam zgodę na tę akcję”, oznajmiła prezydent tego kraju Vjosa Osmani.

 

Albania, członek NATO, jest gotowa wziąć na siebie swoją część tego ciężaru”, oświadczył Edi Rama.

Jego deklaracja potwierdziła doniesienia, że ​​rząd amerykański poprosił Tiranę o przyjęcie afgańskich uchodźców oczekujących na dostanie wizy do USA. Nadadriatycki kraj ma stać się dla nich miejscem przejściowym.

Jak napisał Rama na Facebooku, Albania zgodziła się, na prośbę różnych instytucji (nie wymienił wprost ich nazw), na przyjęcie kilkuset uchodźców wysokiego ryzyka, takich jak intelektualiści i kobiety.

Rama: Nie powiemy „nie”, Jesteśmy Albanią

Motywując decyzję o przyjęciu afgańskich uchodźców, premier odwołał się do historii – drugiej wojny światowej i ratowania Żydów przez Albańczyków.

„Dzięki honorowi naszych dziadków Albania stała się jedynym krajem w Europie, w którym było więcej Żydów po II wojnie światowej niż przed jej rozpoczęciem”, przypomniał premier. „(Teraz – red.) nie powiemy „nie”, nie tylko dlatego, że proszą nas o to nasi wielcy sojusznicy, ale dlatego, że jesteśmy Albanią”, podsumował.

Za akceptacją amerykańskiego wniosku o przyjęcie afgańskich uchodźców opowiedział się także szef prawicowej opozycji Lulzim Basha.

To nie pierwszy raz w XXI w., kiedy kraj bierze udział w ”akcji ratunkowej”. Na prośbę Stanów Zjednoczonych w 2006 r. Tirana zgodziła się przyjąć pięciu chińskich Ujgurów przetrzymywanych w Guantanamo, a uznawanych przez Pekin za terrorystów.

Osiem lat później Albania stała się nowym miejscem zamieszkania dla około 3 tys. członków Ludowej Organizacji Mudżahedinów, jednej z największych grup opozycyjnych w Iranie. Osiedlili się oni w obozie w pobliżu Durres, głównego portu kraju.

Afganistan: Talibowie zajęli Kabul. Trwa ewakuacja zachodnich dyplomatów

Talibowie przejmują kontrolę nad kolejnymi częściami Kabulu, a z międzynarodowego lotniska odlatują kolejne samoloty z obywatelami państw zachodnich.

Kosowo przychylne afgańskim uchodźcom

W zeszłym tygodniu Reuters przekazał, że rząd USA prowadzi tajne rozmowy z Kosowem i Albanią, aby dostać zgodę tych krajów na tymczasowe przetrzymanie na Bałkanach afgańskich uchodźców, którzy pracowali na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Kosowa Vjosa Osmani oświadczyła, że od połowy lipca rząd kontaktował się z amerykańskimi władzami w sprawie zakwaterowania afgańskich uchodźców. „Bez wahania i bezwarunkowo wyraziłam zgodę na tę akcję humanitarną” – ogłosiła Osmani na Facebooku.

„Obywatele afgańscy będą cały czas chronieni przez Stany Zjednoczone. Pozostaną w Kosowie tylko tymczasowo, dopóki procedury związane z przyznaniem wiz migracyjnych do USA nie zostaną zakończone”, dodała.