„Toni Erdmann” zwycięzcą 10. edycji Nagrody Filmowej LUX

Źródło: http://luxprize.eu/

„Toni Erdmann” Mareny Ade zdobył Nagrodę LUX 2016 Parlamentu Europejskiego. Zwycięzcę ogłosił w środę przewodniczący Parlamentu Martin Schulz podczas ceremonii w Strasburgu. Film powstał w koprodukcji niemiecko-austriacko-rumuńskiej. Film ukazuje skomplikowaną relację między ojcem, emerytowanym nauczycielem muzyki, i córką, konsultantką w międzynarodowej korporacji.

Martin Schulz pogratulował reżyserce zwycięskiego obrazu, Marenie Ade oraz dwóm pozostałym finalistom. Powiedział: „Przekazuję serdeczne gratulacje ekipie zwycięskiego filmu „Toni Erdmann”. To film, który jest połączeniem czarnej komedii i wesołego dramatu, opisuje trudne, delikatne, a czasem absurdalne relacje między młodą kobietą żyjącą za granicą i jej ojcem. To przejmujący opis tego, jak relacje rodzinne nas zmieniają i jak wpływają na nas w starzejącym się i poporządkowanym zasadom konkurencji społeczeństwie. Ten film nie daje łatwych odpowiedzi, ale – pośród napadów wesołości – zachęca nas do poszukiwania tego, co powinno być chronione i pielęgnowane.”
Przewodnicząca komisji kultury i edukacji Silvia Costa (S & D, IT) powiedziała: „Sto filmów w ciągu dziesięciu lat zostało wypromowanych w salach kinowych całej Europy dzięki nagrodzie LUX, która historię Europy wyposażyła we wzrok i w słuch. Nagroda LUX umożliwiła wielu niezależnym reżyserom i młodym twórcom dotrzeć do publiczności w innych krajach dzięki napisom w 24 językach urzędowych UE. Nagroda przyczyniła się do zwiększenia różnorodności i bogactwa europejskiego kina, tematyki, wrażliwości i języków. Postawienie na europejską narrację filmową i zainwestowanie w nią to ważny wkład w budowę „Europy kultury”, w którą wierzymy. Naszym zobowiązaniem na przyszłość jest rozwój nagrody, promocja filmów finałowych również poza Europą, w pierwszym rzędzie w krajach śródziemnomorskich.”

Dwa pozostałe filmy nominowany do nagrody w 2016 to „Z otwartymi oczami” Leyli Bouzid („Á peine j’ouvre les yeux” – Francja, Tunezja, Belgia, Zjednoczone Emiraty Arabskie) i “Życie Kabaczka” Claude’a Barras (Ma Vie de Courgette – Szwajcaria, Francja).

Parlament Europejski sfinansuje audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących i wesprze promocję międzynarodową zwycięskiego filmu. Parlament pokrywa też koszty opatrzenia wszystkich trzech finałowych filmów napisami we wszystkich 24 językach urzędowych UE. Co roku zwycięzcą zostaje film, który otrzyma najwięcej głosów posłów.

Trzy nominowane filmy są prezentowane w kinach 28 państw członkowskich UE podczas Dni Nagrody LUX od września do grudnia. Celem nagrody jest poprawa dystrybucji filmów europejskich i wywołanie dyskusji zainspirowanej problematyką wybranych filmów.

Więcej informacji

Tekst komunikatu na stronie internetowej PE i dodatkowe informacje