Studencka audycja radiowa z Polski zdobywcą Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego!

"Erasmus evening" z Polski zdobywa tegoroczną Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego // Źródło: Parlament Europejski

W tym roku Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego trafiła do twórców studenckiej audycji radiowej z Polski pt. „Erasmus evening”.

Zwycięzcy edycji 2017

I miejsce: Erasmus evening („Wieczór z Erasmusem”) – Polska

Erasmus evening to audycja radiowa dla młodych ludzi, którzy chcą uczyć się za granicą w ramach unijnego programu Erasmus+. Audycja była emitowana w języku angielskim na antenie studenckiego Radia Meteor na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gośćmi programu byli polscy studenci uczący się za granicą i studenci zza granicy uczący się w Polsce. Audycja była poświęcona m.in. różnicom między uniwersytetami, szansom, jakie oferują, codziennemu życiu za granicą, temu jak i gdzie złożyć odpowiednie dokumenty, jak wybrać przedmioty lub jak znaleźć mieszkanie w obcym mieście.

II miejsce: Re-discover Europe („Odkryj na nowo Europę”) – Dania


„Re-discover Europe” to dwa wydarzenia, które zorganizowano 6 i 9 maja 2016 roku w Aalborg, znanym z eurosceptycznych postaw mieście na północy Danii. W pierwszym dniu ludzie o różnym pochodzeniu etnicznym przeszli ulicami miasta, niosąc flagi Unii Europejskiej. Na końcu pochodu znajdowała się wielokulturowa wioska, gdzie mieszkańcy mogli dowiedzieć się o bogactwie i zróżnicowaniu swojego miasta. 9 maja, z okazji przypadającego wtedy Dnia Europy, zorganizowano przemówienia o przyszłości Europy i imprezę uliczną.

III miejsce: Are we Europe („Czy jesteśmy Europą”) – Holandia

„Are we Europe” to platforma multimedialna, na której młodzi ludzie mogą umieszczać ich historie o tym, co to znaczy, być Europejczykiem. Jej twórcy uważają, że negatywny obraz Europy w mediach wymaga od młodych zaangażowania i zaproponowania nowego punktu widzenia na Europę.

O nagrodzie

Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego ma zachęcić młodych ludzi do udziału w projektach, które pogłębiają integrację europejską. Co roku przyznają ją Parlament Europejski i Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu.
Przedstawiciele wszystkich 28 narodowych projektów zostali zaproszeni na ceremonię wręczenia nagrody 23 maja w Akwizgranie, gdzie przyznano im dyplomy i medale. Pierwsza trójka otrzymała odpowiednio 7,5 tys. euro za pierwsze miejsce, 5 tys. euro za drugie i 2,5 tys. euro za trzecie.

Dołącz do nas w aplikacji Messenger!

Bądź na bieżąco! Serwis EurActiv.pl jest już dostępny na Facebook’owym Messengerze.
Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęły Cię najważniejsze wiadomości z Europy.